10 Kasım

Bugun 10 Kasım

 

ATAM’ın ebediyete kavuştugu gün.

 

Ölümünün üstünden 73 yıl geçmesine rağmen bazı zihniyetlerin hâlâ onun liderlik zekasını ve büyüklügünü kabul etmemesi bu yazıyı yazmamın sebebi.

 

Neymiş efendim ATATÜRK içki içiyormuş.İçer kardeşim sanane.Madem o kadar dinine baglısın ; milletin karısının kızının orasına burasına bakıyorsun birşey olmuyor ATATÜRK içki içiyormuş diye ona ‘’kafir’’ diyorsun.

 

Hem bu adam değil miydi Kuran-ı Kerimi anlayabilen için Türkçe’ye çeviren .

 

He birde halifeliğin kaldırılması mevzusu var tabii.Ya Osmanlı Devletinin bile halifeliği mısırdan alma nedeni ‘’ siyasi’’ birşeyken adamın bunu kaldırarak halkı aydınlatmasının nesi suç. Sen gene kuranını oku namazını kıl.Adam bunları yasaklamamışki.

 

 

Benim kendi görüşüme göre aşırı dincilik bir ülkenin teknolojide geri kalmasını sağlar.Yeni buluşlara ‘’şeytan işi’’ benzeri yorumlar yapılır.

 

Örnek verecek olursak Galileo

 

Adam Copernicus’un öne sürdügü Güneş merkezli evren kuramını benimsedigi için Vatikan kilisesi tarafından yargılanmıştır.

 Evet Osmanlı dönemindede kararlara ‘’Kadı’’ adı verilen din adamları bakardı.Ayrıca kadınlar mirastan daha az pay alırdı. ATATÜRK modern hukuk sistemini getirdi.Böylece Kadın-Erkek eşitligi saglandı.

 

ATATÜRK TÜRKİYE’ye Cumhuriyeti getirdi.İsteseydi Saltanat sistemini getirip keyfine bakardı ama yapmadı!!!

 

Arap alfabesinin yerine latin alfabesi getirdi ; Ülkenin okur yazar oranlarını yıllara göre göstereyim sizlere;

 

1927’de yüzde 11 olan okur yazarlık oranı 1935’de yüzde 20,4’e, 1950’de yüzde 33,6’ya, 1960’ta yüzde 39.5’e, 2008 yılında ise yüzde 85.71’e ulaştı.

 

Evet 81 yılda % 77 yuksek bir rakam oldugu bir gerçek. 624 yıllık bir Devletin okuma yazma oranı %11 iken daha 85 yılda %85.71 lik okuma yazma oranı.İşte bu yuzden yaptı bunu ATATÜRK.Eğitimin bir toplumun modernleşmesinde ne kadar etkili oldugunu biliyordu.Madem sen arapçada okumak ıstıyorsun  o zaman yazın kuran kursları var ayrıyeten arap alfabesi okumayı ogretecek bir sürü özel kurum var onlardan birine git.

 

Son sözüm Cumhuriyet sistemine karşı olanlara

 

Eğer Bugun Ben Cumhuriyet sistemine karşıyım diyebiliyorsanız onu da ‘’Cumhuriyet’’ sayesinde diyebiliyorsunuz.!!!

 

 

Serhat Yılmaz

http://twitter.com/serhatyilmaz_

http://www.facebook.com/YlmzSrht

serhatyilmaz24@gmail.com
Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>