68 Kuşağı Gençleri Kemalist’ti !

Bu yazıyı yazdığım gün, Türkiye Gençlik Birliği’nin, Taksim’deki şubesine gittim. İlk gittiğimde şubedeki herkes bir işle meşguldüler. Televizyonda Yalçın Küçük’ün programı vardı Ulusal Kanal’daki. Birçok kişi de onu izliyorlardı. Ben de kenara bir yere oturdum. Benim üyeliğim işleme daha önce alınmamış bu yüzden tekrar üyelik formunu doldurdum. Kırmızı Beyaz dergisini, Genç Adımlar dergisini, TGB, ADD, 68’liler Vakfı broşürlerini toplamaya çalışıyordum masalardan. Hediye olarak TGB Eğitim Kitaplığı’nın birinci kitabı olan “Türk Devrimi ve Milletleşme” kitabını verdiler. Ben de kendi isteğimle Bedri Baykam’ın Piramid Yayınevleri’nden çıkan kitabı “Sivil Diktaya Hayır”ı aldım. Hemen okumaya başladım.

Sonra çıktım binadan bir Sözcü alıp geldim. Bir de baktım ki hiç kimse yok. Herkes vefat eden İşçi Parti İlçe Başkanı’nın cenazesine gitmiş. Balkonda bekledim.

68’liler Vakfı Yönetim Kurulu’ndan biri geldi oturdu karşıma. Ben de sanki TGB Taksim Şubesi’ni yönetiyormuş gibi “Nereden geldiniz?” diye sordum. Sonra o da “Asıl sen nereden geldin?” diye sordu. Çünkü onlar her gün 68’liler Vakfı olarak geliyorlarmış oraya. Gençlere yardım ediyorlarmış bazı konularda. Tabii ki sorduğuma bin pişman oldum.Neyse işte, sonra konuştuk, birazdan Deniz Gezmiş’in abisi gelecek dedi. Ben inanmadım ilk, ya da inandım ama şok oldum. Hemen annemi, babamı gelin buraya demek için aradım. Sonra çok sevdiğim Ahmet Abi’mi aradım. Hepsinin işleri vardı. Ama çok şey kaçırdılar bence.

Deniz Gezmiş’in okul kimliğini gösterdi galiba bana Bora Gezmiş. Çok duygulandım o an. Sonra sohbet ettik. İbrahim Kaypakkaya’yı, Mahir Çayan’ı, Hüseyin İnan’ı, Yusuf Aslan’ın onurlu mücadelelerine önderlik eden Deniz Gezmiş’i anlattı. Atatürkçü olduklarını her defasında söylediler. Tabii İbo hakkında o kadar net konuşmadılar. Çünkü İbo’nun birçok yanlışları vardı. Ama o da 68 kuşağındandı. Dışlanamazdı. Nitekim öyle de olmadı.

Sonra günümüzün 68 Kuşağı görevini TGB’nin üstlendiğini söyledi. Ben de onları dikkatle dinledim. Evime doğru giderken içimi bir heyecan kapladı… Bu konuşma herkese nasip olmaz diyerek evin yolunu tuttum ve eve girer girmez babama, anneme anlatmaya başladım !..

68 Kuşağı Kemalist’ti… Onun devamı niteliğindeki Türkiye Gençlik Birliği de Kemalist’tir…
Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

22 Yorum Yapıldı

 1. Mehmet

  10 Ocak 2011 at 23:19

  Bahadır kardeşim ocaklar işsizlik çoğalırken, halkımız ezilirken nerede demişsin. Öncelikle bilmelisinki ocaklar hiç bir zaman halkın ezildiğini düşünmüyor.

  senin halk dediğin ve değerini küçülttüğün TÜRK MİLLETİ Hiç bir zaman ezilmedi ezilemez. Eğer Türk Milleti eziliyor düşüncesine girersek ezenlerin hepsini kılıçtan geçiririz. Türk Milleti bugün ezilmiyor. Türk Milleti sıkıntı içinde. Türk Milleti ve Türk Devleti sıkıntı yaşıyor Bunun nedeni ise hem Türklükten uzaklaşmamız hemde İslamdan uzaklaşmamızdır. Türk Ülkücüleri mücadelelerini verirken solcular gibi polise karşı gelerek yasalara karşı gelerek yapmazlar. O yüzden bize Ülkücü derler. Siz insanları gereksiz konusunda kandırırken biz Türk Tarihini ve İslamı anlatırız. Seminerlerimizde daha iyi Türkiye için ne yapılmalı sorusuna cevap ararız.

 2. Deniz Uğur

  7 Eylül 2010 at 17:52

  ülkücüler işkence mi çekmiş 😀 evet anlıyorum sizi 😀

  • Kutlubozkurt

   7 Eylül 2010 at 18:14

   @ Deniz Uğur
   Ülkücülerde İşkence gördü tabi eylüllerde
   hatta 1944 yılında en büyük işkenceleri gördüler.
   Devrimcilerde 12 eylülde işkence gördü kimse inkar edemez…
   Biz eski Sağ-Sol u bırakalım Kemalist Cephe olarak şuanki hükümetten kurtulma yolunu arayalım…

   • Demokrat-Kalem

    7 Eylül 2010 at 18:16

    Afedersin abi Deniz Gezmişi sevmeyenler kemalist olamazlar. Bak ben abisiyle konuştum diyorum. Şuan Türkiyede kemalist örgüt yok. TGB var sadece. Ben üyesiyim ve nedense ülkücü yok orda.

    • Kürşad

     7 Eylül 2010 at 18:39

     Ülkü Ocaklarına kemalistler gelmeye başlayınca bizde oraya geliriz. Türkiye için hayırlı olacak ne varsa biz orada oluruz.

     • Kutlubozkurt

      7 Eylül 2010 at 18:53

      kemalizm ne olduğunu biliyormusunuzki? :)
      ben kemalist değilim evet ATATÜRKÇÜYÜM
      kemal-ist , ist yabancı kelimelerden gelmedir…

     • Demokrat-Kalem

      7 Eylül 2010 at 18:54

      Atatürk o yuzden mi kendi el yazılarıyla KEmalizmin prensipleri altı oktur yazdı? Kemalizm=atatürkçülük ve kemalistler devrimcidir. hiçbir zaman ülkü ocaklarına gitmeyeceklerdir.

     • bahtiyar bahadır

      10 Ocak 2011 at 22:12

      biz kemalistler atatürkün devrimlerine ilke ve inkılaplarına sahip çıkmakla ve ayrıca vatanımızın birlik ve beraberliğini sağlamakla mükerrefiz. ocaklardaki verilen bilgilerin çoğunun yanlış olduğunu düşünüyorum çünki onlar sadece şehitlerimizin olduğunda kendilerini gösteriyorlar.halkımız ezilirken işsizlik artarken öğrencilere haksızlık yapılırken halkın haklarına kısıtlamalar getirildiğinde neredeler bunlardada gelsinler omuz omuza direnelim ozaman ön yargı ve yanlış düşüncelerde kalkar yurttaşlarım …

   • Sami ÇETİNKAYA

    3 Ocak 2014 at 10:31

    Atatürk’te birleşen her görüşteki insanların başımın üstünde yeri var. Sosyalist kökenden gelen birisiyim. Bölücülere sembati duyan, hak veren birisi idim ama şimdi doğru yolu bulup bölücülere karşı aynı tgb’li veya ülkücü gibiyim. Sol görüşlü ulusalcıyım. Atatürk çizgisinde birleşen ulusalcılar ile beraber mücadele eden ülkücülere canım veda olsun. Emperyalizmin ülkemizi bölme için bölücüleri, pkk’yı ve gericileri kullanıyor. Bu durumu ÖDP gibiler algılayamadığı gibi bölücülere çanak tutuyorlar. Emperyalizme karşıyız deyip bilmeden emperyalistlerin Ülkemizi bölüp parçalayıp sömürgeleştirme politikalarına destek oluyorlar. Bir an önce ÖDP’li gibi kardeşlerimizi uyandırıp bölücülere karşı koyarak anti emperyalist ulusalcı Atatürkçü çizgide birleşmesini arzu ediyorum. Ben öncede aynı BDP’li ve ÖDP’li gibiydim uyandım ulusalcı olup Atatürkçü çizgide hareket ediyorum inşallah bu ÖDP’li gibi kardeşlerim benim gibi uyanıp doğru yolu bulurlar

  • Recep Yılmaz

   8 Eylül 2010 at 15:40

   arkadaşım neler saçmalıyorsun sen siyasetten anladığın yok devrimcilik diyorsun.. allahım ya kemalizm bu hallederemi düşecekti ben devrimci düşüncenin insanıyım fakat ben bozkurtçularla beraber haraket ederim onlarda atatürkçü onlarda cumhuriyetçi milliyetçi… onlarda AKP ye karşı

   • Sami Çetinkaya

    18 Haziran 2017 at 13:02

    Her bozkurtcuyu kastetmedim. bozkurçulaarın içindede yobazzı, faşistti olduğu gibi çok az sayıda aydın düşünceli Atatük’ü sevenler Atatürkçülükte uzlaşıp mücadele edenler var. Bir takım bozkurtçular ile laik demokratik düşünce birleşmek çok zor ama 16 nisan referandum da anlaştığımız gibi kurtuluş savaşı gibi dönemlerde uzlaşmak ve mücadele etmek gayet doğal.tabiki sosyalist devrim mücadelesinde hiç bir baokurtçu ile anlaşamayız. Duruma göre bazı konularda bazı bozkutçular ile anlaşılır bazı konularda anlaşamayız.

 3. Deniz Uğur

  7 Eylül 2010 at 17:52

  Deniz gezmiş sizin basit yorumlarınızla küçülmez, daha da büyür.

 4. Mehmet İnan

  7 Eylül 2010 at 16:52

  Deniz gezmişin haklı mücadelesi mi ? Türkiyeyi komünizme götürmek için yapılan mücadele haklı mücadele mi oluyor ? Asıl ülkücülerin mücadelesi haklı idi. Sadece Türkiye’de Dinimizi ve Cumhuriyeti korumak için beşbinlerce gencini feda etti. Ertuğrul Dursun Önkuzuya devrimciler tarafından yapılan işkenceler halen hatırımızda. Kırılmadık kemik bırakmayıp daha sonra ciğerlerine pisiklet pompasıyla hava verilip ciğerleri patladıkdan sonrada üniversitenin 4. katından aşşağıya atılması devrimcileri haklı kılmaz. Aksine devrimcileri zalim kılar. Sadece o değil binlerce ülkücü genç işkence sonucu öldürüldü.

 5. Kutlubozkurt

  7 Eylül 2010 at 16:29

  Atatürk Öldükten sonra Atatürk’e karşı propaganda yapan İsmet İnönünün devamı mı 68 Gençlik?

  • Demokrat-Kalem

   7 Eylül 2010 at 18:13

   İsmet İnönüye dil uzatanlar AKP ile aynı kefede sağcı gruplar olmuşlardır. Kimse ne Atatürk’e ne de İnönüye dil uzatamaz.

   • Sancak

    2 Şubat 2011 at 04:51

    Bir şey merak ediyorum, samimi bir Atatürk sevgisi acaba paraların üzerinden onun resmini kaldırıp yerine kendi resmini bastırmaya el verir mi?

 6. Levent

  7 Eylül 2010 at 16:26

  Yalçın küçük ‘ü izliyorlar ve Atatürkçü öyle mi ? :):) güldürmeyin beni lütfen yalçın küçük, aponun yanındaki adamlardan biri ve ikiside ATATÜRK ‘e hakaret ediyor.

  • Demokrat-Kalem

   7 Eylül 2010 at 18:12

   Varsa kanıtınız lütfen yazınız… En azından Türkeş gibi milyon dolarları çıkmadı.

   • Kürşad

    7 Eylül 2010 at 18:39

    Başbuğun milyon dolarları nerden çıktı açıklarmısınız ?

    • Devrim Kemal

     27 Ekim 2010 at 13:31

     Önder olarak gördüğünüz Başbuğunuz Türkşein paraları İngilterede çıktı bak oku aç bak biraz. Bizim başbuğumuz Atatürktür. DEVRİMCİDİR o da. Bu kadar sığ düşünmeyin. Türkeşin gerçek yüzünü görün.

     • Kürşad

      19 Kasım 2010 at 19:28

      Başbuğun paraları hangi bankadan çıkmış ? Biraz açıklasana. İsviçre bankalarındanmı yoksa ? Hani şu çok titiz olan. Bir kişinin bilgilerini hiç bir şekilde başkasına vermeyen isviçre bankaları mı ?