Akıllı Cep Telefonlarında Hangi İşletim Sistemi Seçilmeli

Akıllı cep telefonu alırken bir çok özelliğini inceleriz. Teknik özellikleri bir yana dursun bu telefonların işletim sistemleri en az teknik özellikleri kadar önemlidir. Bu nedenle akıllı cep telefonlarında hangi işletim sistemi seçilmeli konusunda bazı unsurlara dikkat ederek ihtiyacınızı tam olarak karşılayabilirsiniz.

akilli-telefon

Açık kodlu mu kapalı kodlu mu?

Kısaca açık kodlu işletim sistemi demek kullanıcılar tarafından kolay bir şekilde değiştirilebilir bir sistemdir. Bu tarz bir işletim sistemi istiyorsanız Android işletim sistemini tercih etmelisiniz. Tabi bunun da eksik yönleri bulunmakta. Açık kodlu olması virüs saldırılarına daha çok maruz kalabildiği gibi programların daha kolay bir şekilde bozulma ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır. Bunun tam tersi olan kapalı kod işletim sistemi olan iOS ise sınırlı kullanım özelliğinin yanı sıra güvenli olması ve daha stabil çalışması da avantaj sağlıyor.Uygulama çeşitliliği

Şu bir gerçek ki Android en fazla uygulamaya sahip olan işletim sistemi. Oyunlar, ofis uygulamaları gibi bir çok uygulamayı hem profesyonel hem de amatör şekilde bulabilirsiniz. iOS işletim sisteminde de dünyaca ünlü ve yararlı programlar bulunmaktadır. Sağlam programlara sahip olsa da zaman zaman eksiklikleri de görülmüyor değil.

İşletim sistemi ve teknik özellikler

Telefonun teknik özellikleri tek başına fayda getirmediği gibi işletme sistemi de teknik özelliklerden ayrılamaz. Android sistemlerinde uygulamaları sorunsuz bir şekilde çalıştırmak için yüksek ram kapasitesine ihtiyaç duyulabilir. Ancak iOS sistemlerinde uygulamalar daha stabil olduğu için fazla ram veya işlemciye ihtiyaç duymadan bir çok uygulamayı sorunsuz bir şekilde çalıştırmaktadır.
Dünya genelinde Android ve iOS işletim sistemleri arasında rekabet çok yüksek olsa da Android işletim sisteminin daha çok kullanıldığı bilinmekte. Sizlerde kendi ihtiyaçlarınıza göre seçiminizi yapabilirsiniz.
Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>