Anne Olmak

Anneler günü yaklaşırken bu güne dair yazı yazmamak olmaz diye düşündüm. Hem uzun zamandır yazı yazmaya vakit ayıramamanın sıkıntısını da atmış olurum belki. Annelik duygusunu yaşamayacak olsam da anne gibi sevmeyi yaşadığımı düşünüyorum. Anne olmak tartışmasız dünyanın en zor işi olsa gerek. Mesai saati olmayan, tatili, yıllık izni olmayan bu ağır   işi yaşamanın verdiği haz eminim ki bunları önemsiz kılıyor. Anneliğin zor olduğu kadar mükemmel olduğundan da eminim. Madem bugün anneler günü, madem herkes annesini mutlu etmek için bir şeyler yapıyor her şeyin en iyisini hak eden anneme ithafen yazacağım yazacaklarımı.. Onun haberi olmayacak belki ama sizler bileceksiniz.. Annem hissedecektir oğlunun kendisini çok sevdiğini..

Anne olmak baba olmaya benzemez.. Annelik babalıktan daha çok özen ister. Daha çok vakit daha çok emek ister. İşte bu yüzden peygamber efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V) “Cennet annelerin ayakları altındadır.” mealinde bir söz söylemiştir. Anne  kelimesi nereden geliyor, kökeni nedir bilmiyorum fakat oldukça anlam yüklü bir kelime olduğu aşikar. Çünkü annelik sadece dünyaya getirmekle yetmiyor ona can vermeyi, hayat vermeyi, emek vermeyi gerektiriyor. Öyle bir dönemde yaşıyoruz ki kimi birbirini dolandırıyor kimi birbirini doğruyor kimi birbirine iftira atıyor ve işte tam bu noktada iyi anne ile kötü anne ayırt ediliyor. Çünkü iyi annelik iyi evlat yetiştirmeyi gerektiriyor. Bir anne sadece yetiştirdiği çocuklar kadar iyidir.

Milletin kaderini belirlemede, toplum düzenini oluşturmada annelerin rolü küçümsenemez. Çünkü toplumlar annelerin elinde yeşerebilir sadece. Belki çok sayıda anne bunun farkında değil fakat bu gerçeği değiştirmiyor. Her anne çocuğunun iyi yerlere gelmesini, iyi insan olmasını, insanlara faydaları bir birey olmasını ister fakat hepsi bunu başaramaz. Çünkü bu oldukça meşakkatli bir iş. İşte bu yüzden anneleri ayıran nokta tamda burası. Sokakta serserilik yapan bir çocuğun iyi aile terbiyesi almış olduğunu söylemek elbette mümkün değildir. Aile terbiyesinin baş kahramanı ise tabi ki annelerdir. Ve yine sokakta yaşlı insanlara yardımcı olan birini gördüğümüzde ailesini de tebrik etmeyi ihmal etmeyiz. Çünkü insanın davranışlarını, karakterini belirleyenin çevresi olduğu bilinmektedir. Söz konusu insan olunca olaylara tek pencereden bakmak hataya sürükleyecektir çünkü insan çok karışık algoritmalarla doludur. İnsan psikolojisi, davranışının bir formülü ne yazık ki yok. İşte bu yüzden kesin konuşmaktan kaçınıyorum. Toplum tarafından kötü diye nitelendirilen birinin sorumluluğu annede olmayabileceği gibi  iyi diye nitelendirilen birininde eğitimi annesi tarafından verilmemiş olabilir. Ama karakterin oluşmasında önce annenin ve sonra babanın rolü oldukça önemlidir.Bazı durumlarda aynı anne tarafından yetiştirilmiş iki kardeşin birbirinden çok farklı karakterde olduğu durumlarla karşılaşıyoruz. Böyle durumlarda ne oluyor peki ? Aynı annenin büyüttüğü, aynı evde büyümüş çocuklar nasıl oluyor da bu kadar farklı karakterlere sahip olabiliyorlar.. Bunun sebebi yine çoğunlukla anne ve baba.. Ya çocuklarına yetiştirme şekillerini değiştiriyorlar ya da çocuğun gelişimi sırasında farklı kişiler devreye giriyor dede gibi.. Haliyle buda kardeşler arasında farklar meydana getiriyor. Tabi ki sadece bu ihtimaller değil bireyin kendi karakteri de etkili olabiliyor.. Bu konularda uzman değilim çok bilgili de sayılmam ama okuduğum ve gözlemlediğim kadarıyla bu cümleleri çok rahat bir şekilde kurabiliyorum. Bireyin doğuştan aldığı bir karakteri olduğunu düşünüyorum. Doğduğu günden beri inatçı olan bir kardeşim var. Aynı zamanda kafasına taktığı şeyden asla vazgeçmeyen bir bebek. Daha yaşını doldurmamışken bile bu kadar inatçı olabiliyorsa bunu etrafından öğrenmesi mümkün değildir. Doğduğu gün başının üstüne hiç bir şey örttürmeyen bir bebekten bahsediyorum. Dolayısıyla bireyin karakteri çevreyle şekillenir ancak tamamen çevreye bağlı değildir.

Anne ve babanın çocuğun karakterini belirlemekten çok ahlakını belirleme görevi vardır. İyi ahlaklı çocuk yetiştiren annelere ihtiyacımız olduğu bir gerçektir. Bunu başarabilmek için istekli olmak gerekiyor. Çünkü bu oldukça zor bir iş.. Ve ben anneme bu çabasından ötürü gönlümün derinliklerinden teşekkürler sunuyorum..

Anneciğim seni çok seviyorum.. Göstermiş olduğun çabaya teşekkür ederim.. Anneler Günün Kutlu Olsun.. Tüm annelerin anneler günü kutlu olsun…

 

Kürşad ALTAN

 
Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>