Bedelli Askerlik – Bedelsiz Askerlik

Son zamanlarda ülke gündemini meşgul eden bir konu hakkında bir kaç şey söylemek istiyorum. Çünkü içinde bulunduğumuz ortamın suyu çıkmış bulunmakta.  Öncelikle bu bedelli askerlik konusuna tamamen karşı çıkanlardanım. Bizler Türk Milleti olarak köklü bir tarihe sahip olmamızın ve geçmişimize bağlı olmamız nedeniyle askerliğe farklı bir gözle bakarız.

Saf bir Türk Çocuğu askerliği “Vatan Borcu” olarak görmekte ve bu görevini yerine getirmek için sabırsızlanmaktadır.  Ancak büyük şehirlerde “Batı Özentisi” olarak yetişmiş gençlerimiz bu görevden kaçmak için farklı yollara başvurmaktalar. Üstelik bunu yaparken kendilerine göre bir takım bahaneler bulup askerden kaçmayı sanki bir başarıymış gibi aktarmaktadırlar. Türkler eskiden askerden kaçanı adam yerine koymazlardı. Eskiden diyorsak öyle 100- 200 sene önceden bahsetmiyorum 10-15 yıl önceden bahsediyorum. Mesela askerliğini yapmamış adama kız bile vermezlerdi bu ülkede.

Her Türk Asker Doğar —> Bu cümleyi hepimiz biliriz. Bu cümle anlamını bu kadar mı yitirdi ki askerlikten kaçar olduk.

Askerlik için Peygamber Ocağı demiş bir millet nasıl oldu da bugün Peygamber Ocağından kaçar oldu ?

Bir kaç yazımı okuyan biri benim iktidarla aramın olmadığını hemen anlar. Başbakanın bu ülke için yanlış şeyler yaptığını ve uyguladığı siyasetin yanlış olduğunu söylerim hep. Yani bana göre böyledir. Başbakan bizlere yani Türk Milletine o kadar çok yalan söylemiştir ki benim ona olan güvenimi yitirmeme sebep olmuştur. İtiraf etmeliyim ki Erdoğan’ın içinde olduğu her işe kuşkulu yaklaşırım.Ancak bu “Bedelli Askerlik” konusu her kim tarafından ortaya atılırsa atılsın şahsım tarafından kabul edilmesi  mümkün değildir.

Canı sıkıldıkça Şehitliğe giden biri olarak bunu kabul edemem. Orada intikamınız alınacak diye söz verdiğim ağabeylerime gidip paran olsa ölmezdin diyemem ben.

Hoş Şehitler Ölmezler ancak sevdikleriyle beraber değildirler. Hadi onlara bir açıklama yaparız da ya Gözü Yaşlı Annelerimize ?

Bedelli Askerlik kimler için yasalaştırılıyor ?

Bedelli Askerlik destekleyenlerin söylemlerine göre bilim adamları , akademisyenler vb. eğitim almış kişilerin boşu boşuna 15 ay vakit kaybı olmaması için çıkarılıyor.

Hepimiz biliyoruz ki üniversite okumuş her Türk Vatandaşı isterse kısa dönem askerlik yapabilmektedir.

Askeriye insana sadece silah tutmayı veya her gün tıraş olmayı öğretmez. Askeriye adam olmayı öğretir. Disiplini öğretir.

Askerlik yapmanın hiç bir amacı olmasa dahi  sırf “Şehit olabilme ihtimali” için gidilir askere.

Ben daha askerliğimi yapmadım. Ama asker olacağım günü sabırsızlıkla bekliyorum.

 

 

Kürşad Altan

Facebook –> facebook.com/altankursad

Twitter –>     twitter.com/kursadaltan
Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>