Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Edilir ?

Sürekli olarak yenisinin üretildiği bilgisayar teknolojisinde ki hıza yetişmek oldukça güç. Gelişen teknolojiyle birlikte geliştirilen programlar, oyunlar o oranda gelişme gösteriyor  ve mevcut bilgisayarlarımız yeni sürüm programları çalıştırmakta yetersiz kalıyor. Bu sebepten hemen hemen herkes yeni bilgisayar arayışına giriyor zaman zaman. Yeni aldığımız bilgisayarı ortalama 2-3 yıl kullanacağımızı varsayarsak seçimimizi doğru yapmamız gerekliliği doğar. Eğer ortalama kullanım süresinin üzerinde kullanacaksanız daha dikkatli olmalısınız. Bilgisayar alırken nelere dikkat edilir başlıklı yazımızda bilgisayar içerisinde ki parçaları tanıtacağız. Ayrıca  Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Ucuza En İyi Masaüstü Bilgisayar Nasıl Alınır ? başlıklı makaleler ile bu konuyu detaylıca anlatacağım.

Tabii ki bir bilgisayar almadan önce kesinlikle cevaplandırılması gereken bir soru vardır. Bu bilgisayarı ne için kullanacaksınız ? Örneğin internette gezinmek, sunum hazırlamak, mail gönderip almak için alacağınız bilgisayarla yeni oyunları oynamak için alacağınız bilgisayar farklı olacaktır.  Veya bilgisayarınızda 3 boyutlu çizim yapacaksanız oyun oynamak için alacağınız bilgisayardan farklı olacaktır. O yüzden o bilgisayarı alma amacınızı belirlemeniz gerekiyor. Eğer bunların hepsini yaparım diyorsanız ona göre bir bilgisayar seçmelisiniz.

İyi bir bilgisayar almak için ilk adım öncelik belirlemek olduğunu söyledik. Şimdi bilgisayar donanımı hakkında bilgi vermeye geçelim.

 

Bilgisayarda Hangi Parça Ne İşe Yarar ? Bilgisayar Parçalarının Görevleri Nelerdir ?

Anakartın Görevi Nedir ?
Anakart, bilgisayarın diğer donanımlarının bağlandığı, her parçanın diğeriyle haberleştirildiği karttır. Seçeceğiniz donanımlara uygun anakart seçmeniz gerekir.

Anakartlar her işlemciyi her RAM kapasitesini her ekran kartını desteklemezler. Bu yüzden ilk olarak diğer donanımları seçmeniz doğru olacaktır.

Ayrıca alacağınız anakartın almak istediğiniz RAM kapasitesinin en az iki katını destekleyip desteklemediğine dikkat etmeniz gerekir. Bir süre sonra bilgisayarınızın RAM kapasitesini yükseltmek istediğinizde anakartı değiştirmenize gerek kalmayacaktır.

Ayrıca anakartlar dahili olarak ses, ekran ve ethernet birimlerini barındırırlar. Eğer çok fazla grafiğe dayalı bir çalışmanız olmayacaksa dahili ekran kartı size yetecektir. Eğer profesyonel anlamda sese dayalı çalışmalar yapmayacaksanız dahili ses kartı size yetecektir.  Ethernet kartı internet bağlantı hızınızı etkileyebilir. Dolayısıyla iyi bir anakart seçmeniz sizin yararınıza olacaktır.

İşlemcinin Görevi Nedir ?
Bilgisayarın beyni işlemcidir. İşlemci bilgisayarınızda yaptığınız işlemleri gerçekleştiren bir parçadır. Piyasada iki büyük işlemci markası bulunmaktadır. Bu markalardan biri Intel diğeri ise  AMD‘dir. Intel işlemciler genellikle programsal işler için tercih edilirler. AMD işlemciler ise grafiğe dayalı işler için tercih edilmektedirler. Örneğin aynı anda bir kaç program açmak istediğinizde işlemciniz ne kadar iyiyse o kadar rahat çalışırsınız. İyi işlemci aynı zamanda hız demektir.RAM’in Görevi Nedir ?
Ram bilgisayarın çalışması sırasında geçici olarak bilgi depolayan hafıza birimidir. Örneğin bir sekmeden diğerine geçişte yapılan işlemler sırasında ram hafızası kullanılır. Dolayısıyla RAM bilgisayarın hızına doğrudan etki eder. Her bilgisayarda RAM olmak zorundadır. Aksi taktirde bilgisayarınızdan görüntü alamazsınız.

Bilgisayar Kasası Ne İşe Yarar ?
Bilgisayar donanımını darbelerden, nemden koruyan kısıma bilgisayar kasası denir. Bilgisayar donanımı kasanın içerisine yerleştirilir. Anakartınıza uygun kasa seçmeniz gerekir.

Güç Kaynağı nedir ?
Bilgisayar donanımları şebeke gerilimiyle çalışmazlar. Güç kaynağı şebeke gerilimini bilgisayar donanımlarının ihtiyacı olduğu voltaja düşüren elektronik karttır. Güç kaynakları güçlerine göre listelenirler. Ortalama bir bilgisayar için 300 watt gücünde bir güç kaynağı önerilir. Bilgisayar donanımlarınıza göre bu güç ihtiyacı artabilir. Daha güçlü bir güç kaynağı bilgisayarınızın daha stabil çalışmasını sağlar. Güç kaynağını power supply olarak da duyabilirsiniz.

Harddiskin Görevi Nedir ?
Harddisk bir bilgisayarın hafızasıdır. Bilgisayarda kaydettiğiniz her şey harddiskte saklanır. Bir harddiski başka bir bilgisayar takarsanız kendi bilgisayarızda ki her şeyin yeni bilgisayarda olduğunu görürsünüz. Bilgisayara format atarken harddiskin içindekiler silinir ve yeni işletim sistemi yüklenir böylece bilgisayar formatlanmış olur. Şuan piyasada dahili ve harici olmak üzere iki çeşit harddisk bulabilirsiniz. Eğer kendinize film, oyun arşivi yapmak istiyorsanız harddiskinizin kapasitesinin çok yüksek olması gerekir. Dahili harddisk kapasitesini çok yüksek almayıp onun yerine harici bellek alabilirsiniz. Flash bellek gibi yanınızda taşıyabileceğinizden filmlerinizi gittiğiniz yere götürebilirsiniz.

Ekran Kartının Görevi Nedir ?
Ekran kartı bilgisayarın görüntünün ekrana iletilmesini sağlar. Eğer ekran kartınız yoksa bilgisayarınızda hiç bir şekilde görüntü alamazsanız. Tabi eğer anakartınızın üzerinde onboard ekran kartı yoksa. Ekran kartı, oyun oynamak isteyenler için en önemli parçadır. Oyun oynamak için  belleği ve çözünürlüğü yüksek bir ekran kartı almanızda yarar var. Ayrıca seçtiğiniz ekranda iyi olmalı ki ekran kartınız tam performans gösterebilsin.

Bilgisayar alırken dikkat edilmesi gereken özelliklerden bahsedelim biraz. Bilgisayarınızın hızlı çalışmasını istiyorsanız işlemci ve RAM özelliklerine bakmanız gerekir. Bilgisayar alırken bütçenize göre bilgisayar almanız gerekiyor tabii ki. Fakat geleceği düşünerek bilgisayar almanız gerektiğinden bahsetmiştim. O yüzden size tavsiyem eğer bilgisayar alacaksanız en az Intel i5 ve muadili bir işlemci seçmenizdir. Aynı zamanda en az 4 GB RAM tavsiye ederim. Ayrıca oyun oynasanız da oynamasanız da en az 1 GB ekran kartı almanızı öneririm. Harddiskiniz en düşük 500 GB kapasiteli olmalı.  Böyle bir bilgisayar ortalama 1500 TL civarındadır. Bu özelliklerin altında aldığınız bilgisayar size sıkıntı yaratacaktır. Uzun süre rahatça kullanmak istiyorsanız tavsiyelerime kulak vermenizi öneririm.

 

 
Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

21 Yorum Yapıldı

 1. Ali

  11 Ocak 2017 at 19:04

  Çok saolun ödevime yardımcı oldunuz . Bu sayfayı herkese öneririm sağlıcakla kalın 😀

 2. bilmiyorum

  16 Ekim 2016 at 20:50

  marka söyleyinde anlıyak

 3. Rumeysa

  7 Ekim 2016 at 19:08

  Tam olarak marka ve model ismi verebilir misiniz? Sunum, dosya, mail vs için kullanılacak, oyun oynanmayacak.

 4. MAHMUD

  26 Temmuz 2016 at 10:37

  BENİM BİLGİSAYAR KASASİNİN İSMİ ARÇELİK 2008 YİLİNDA ALDİK COK GUZEL ENİYİ MARKA ARÇELİK AMA MAALESEF SİMDİ ARCELİK İSMİNDE BİLGİSAYAR URETMİYOR (TURKCELL 1934)

 5. Samet

  20 Haziran 2016 at 12:14

  Ben, intel core i5, 4 gb ram, 2gb ekran karti, 2ghz ustu aldim 600 Tl sifir iyi mi

  • Serhat

   10 Temmuz 2016 at 13:20

   Markasi ne

 6. Ahmet

  12 Şubat 2016 at 20:04

  Cok sagolun cok faydası oldu

 7. Mustafa KLç

  13 Şubat 2015 at 15:02

  Bilgisayar seçiminde yardımcı olduğunuz için teşekkürler bu yazı sayesinde artık buypasa.com ‘dan bilgisayarımı alabilirim.

 8. iromiroeticino

  28 Aralık 2014 at 16:50

  bizim bilgisayar virüs kaptı ne yapabilirim

 9. Muhammet Aygün

  21 Kasım 2014 at 15:04

  Merhaba Büşra Hanım, bilgisayarın donanımları arasındaki uyumluluk iki alanda incelenir. Birincisi fiziksel uyum, ikincisi ise çalışma frekansındaki uyumdur.

  1) Fiziksel Uyum

  Anakartınız ile işlemci, RAM ve diğer genişleme kartları arasındaki soket yapısının uyumluluğudur. Örneğin anakartınız, 775 pinli işlemcileri destekliyor ise bu yapıda işlemci almalısınız. İşlemcinin pin saysı sorun çıkarabileceği gibi ayak yapısı da sorun çıkarabilir. Burada fiziksel uyumsuzluk gösteren parçalar işleci olabileceği gibi RAM’in fiziksel yapısı da sorun çıkarabilir. RAM’lerde temel üç fiziksel ayrım vardır. Bunlar DDR, DDR2 ve DDR3’tür. RAM’in DDR yapısı ile anakartın RAM DDR yapısı uyuşmak zorundadır. Aksi taktirde RAM’i kullanamayız.

  2) Çalışma Frekansı Uyumu

  Bunu bir örnekle açıklayalım. Örneğin x86(32 bit) bit işletim sistemine sahipsiniz. Makinanızdaki RAM 2 GB’lık diyelim ve pc’nizin hızını yükseltmek istediniz. Bir 2 GB’lık RAM daha bağladınız. Fakat hızda çok fazla da değişiklik hissetmediniz. Bunun sebebi x86(32 Bit) bit işletim siteminin maksimum desteklediği RAM miktarı 3 GB’tır. 3 GB’tan sonrasını sistem kullanmaz. Bu hatadan kurtulmak için işletim sisteminizi x64(64 bit) bite yükseltmelisiniz. Başka bir örnek; Anakartınızın desteklediği maksimum görüntü kartı hızı, görüntü kartınızın hızından düşükse yine görüntü kartınızdan istediğiniz verimi alamazsınız.

 10. büşra alkaş

  21 Kasım 2014 at 14:16

  kürşad bey ve cevabı bilen diğer arkadaşlar lütfen cvp verin sınavım var bugün son…

  • nasılsın

   9 Şubat 2016 at 18:02

   bende ödevimi yapacağım

 11. büşra alakaş

  20 Kasım 2014 at 15:12

  bir bilgisayar alınırken dikkat edilmesi gereken özellikler nelerdir parçalar arası uyumluluk ???

 12. aydeniz

  3 Kasım 2014 at 22:53

  ARKADAŞLAR SİZE TAVSİYEM İNTEL ALIN EN GÜZELİ OOOO

  ABLA SÖZÜ DİNLEYİN:)))))

 13. Adem Kaya

  23 Ekim 2014 at 02:21

  Cihat Bey, anakart en basit anlatımıyla bilgisayardaki diğer tüm donanımların buluştuğu noktadır. Bilgisayardaki RAM, işlemci, ekran kartı gibi parçalar anakarta takılır ve bu sayede bu donanımlar arasında bağlantı oluşturulur.

  Anakart çeşitleri olarak da XT, AT, ATX olmak üzere üç anakart çeşidi bulunmaktadır. XT ve AT anakartları geçmiş yıllarda kullanılmaktaydı. Artık popüler olarak ATX anakartlar kullanılmakta.

  Anakartı seçerken alacağınız anakartın almak istediğiniz RAM kapasitesinin en az iki katını destekleyip desteklemediğine dikkat etmeniz gerekir. Bir süre sonra bilgisayarınızın RAM kapasitesini yükseltmek istediğinizde anakartı değiştirmenize gerek kalmayacaktır.

 14. Cihat Paşa

  22 Ekim 2014 at 11:33

  Ana kart ne olduğunu pek anlamadım doğrusu.Çeşitlerini de bilmiyorum.Konuya gelirsek faydanız olduğunu düşünüyorum.Çok sağ olun

 15. AD YOK

  16 Ekim 2014 at 16:07

  Daha fazla bilgi lütfen

 16. servet

  5 Ekim 2014 at 19:01

  Acaba kampanyaları takip edebileceğimiz uygun siteleri yazabilirmisiniz?

 17. Kürşad Altan

  3 Mart 2014 at 13:28

  Bilgisayar alırken dikkat edilmesi gerekenler konusunda en önemli konulardan biriside garanti süredir.. Garanti süresi ne kadar uzun olursa o kadar iyi olur sizin için. Ayrıca bazı bilgisayarlarda veya satıcılarda kampanya olarak ücretsiz anti virüs programları veriyorlar. Çanta veriyorlar veya masaüstü bilgisayar ise yazıcı tarayıcı fotokopi cihazı olarak kullanılan çok fonksiyonlu yazıcı veriyorlar.. Kampanyalarıda takip etmeniz faydalı olacaktır. Acele etmeden araştıra araştıra bakın eğer vaktiniz varsa..

 18. Selim Acar

  24 Ocak 2014 at 20:35

  Kürşad bey AMD işlemci almayı düşünüyorum. AMD işlemciler ile sadece oyun mu oynanıyor ??

  • Kürşad Altan

   25 Ocak 2014 at 13:17

   Selim Bey, AMD işlemciler genellikle grafiksel işler için tercih edilirler fakat tabi ki onun dışındaki işler içinde kullanabilirsiniz. İntel işlemciler ile nasıl oyun oynanabiliyorsa AMD işlemcilerlede oyun dışında kullanılabilir. Şuana kadar hiç AMD işlemci kullanmadım performansı bilmiyorum ama intel ile aralarında bir uçurum olacağınıda sanmıyorum..