Dürtü ve Güdüler

İhtiyaç: Organizmanın eksikliğini hissettiği şeylerin tümüne denir.

Dürtü: Tüm davranışlarımızın altında bir ihtiyaç bulunmaktadır. Bu ihtiyacı gidermek için organizmada yer alan güce dürtü adı verilir.

Güdü: Organizmanın var olan ihtiyacını gidermek için belli bir yönde etkinlik gösterme eğilimidir.

Not: Dürtü organizmanın bir ihtiyacını olduğunu fark etmesi güdü organizmanın bu ihtiyacı gidermek için bir davranış sergilemesidir. Örneğin acıkma bir dürtüdür, yemek yemek ise güdüdür.

Güdülenme: Organizmanın ihtiyaçlarını karşılamak için harekete geçip ihtiyacını gidermesi ve rahatlama sürecine verilen isimdir. 

Güdü Türleri

Fiziksel Güdü: Organizmanın canlılığını koruması için karşılanması gereken ihtiyaçları vardır. Bunlar doğuştandır. Yaşam boyu devam eder. Örneğin açlık, susuzluk, cinsellik, analık…

Sosyal Güdü: Sadece insanlarda görülen bireyin benliğini korumasına ve toplumdaki diğer bireylerle ilişkilerini düzenleyen güdülerdir. Örneğin Bağlılık, saygınlık, özgürlük, güvenlik vb..

 

Güdülenmiş Davranışın Güdülenmemiş Davranıştan Farkı

Güdülenme organizmaya enerji verir, yorucudur.

Güdülenme organizmaya yön verir.

Davranışların nedeni güdülemenin türüne bağlıdır.
Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

8 Yorum Yapıldı

 1. simran

  20 Nisan 2017 at 21:53

  güdülenmemiş davranış ne onu açıklasaydnız keşke

 2. yaren akay

  1 Kasım 2013 at 20:21

  güzel bir üslupla anlatılmış teşekkürler :)

 3. ece işcan

  25 Ekim 2013 at 00:18

  sen gayet guzel yazmıssın tesekkur ederım agzına yuregıne emegine saglık

 4. Lagein

  16 Mayıs 2013 at 14:59

  Farklar diye girdim çıkan şeye bakın.Bırakın yalan yanlış başlıklar altında işe yaramaz bilgiler paylaşmayı neden böyle şeyler yapıyorsunuz anlamadım ki.

  • Kürşad Altan

   16 Mayıs 2013 at 18:40

   Eğer yazıyı düzgün okusaydınız dürtü ve güdü arasındaki farkı yazdığımızı görebilirdiniz..

   Not : Dürtü organizmanın bir ihtiyacını olduğunu farketmesi güdü organizmanın bu ihtiyacı gidermek için bir davranış sergilemesidir. Örneğin acıkma bir dürtüdür, yemek yemek ise güdüdür. Sizce bu dürtü ve güdü arasında ki fark değil mi ?

   • ahmet

    30 Nisan 2016 at 21:51

    kardeş on numara cevap vermissin helal. buarada bir psikoloji kitabının sayfalarca anlatmaya çalıştığı bir konuyu 4 5 cümleyle anlaşılır bir şekilde anlatarak anlamamı sağladığınız için teşekkr ederm

 5. ismail çakmak

  10 Ocak 2013 at 22:40

  yaaaa güzel ama hiyarşi yok

 6. büşra

  14 Şubat 2012 at 22:26

  ben burada güdülenmiş davranışın güdülenmemiş davranıştan farkını arıyorum siz ise bana neler çıkarıyorsunuz karşıma bu başlık altında 5 tane cümle istiyordum oysa sadece.. ama bulamadığıma göre bu siteden çıkmak zorundayım.