Eğitilmeyen Çocuklar, Kaybolan Bir Nesil!

Sevgili Okurlar,

Yazının başlığında olduğu gibi bu yazı da eğitilmeyen çocukların nasıl elimizden nasıl kaydığını, gelecek nesillerimizin nasıl kaybolduğunu ve neyden etkilediğini elimden geldikçe izah etmeye çalışacağım.

Önceki nesillerde daha çok anne-babanın davranışları ve tutumları çocukları etkiliyordu.
Çocuk anne ve babanın istediği yönde gidiyordu ve onlara göre eğitiliyordu. Ancak bu gelenek son nesillerde bozulup sözde ‘modern çağ’a ayak uydurarak dahada özgürleşti.

Peki bu “özgürleşme” hareketinden sonra çocuklar özgür bırakıldığında gerçekten özgürce gelişebiliyor muydu?

Hepimizin de bildiği gibi bir çocuk belirli bir yaşa kadar herşeyi kayıt eder ve herşeyi öğrendiği gibi uygular. Bu durumda çocuklar eğitimsiz bırakılmaz. Genç nesiller anne-baba eğitimini devre dışı bıraktıktan sonra etkilendikleri kişiler arkadaşları ve yakın çevreleri oldu.

Çocukların düşünemeden edindiği arkadaşlıklar, bunun dahilinde yanlış arkadaşlıklar bu çocuğun aileden gelen gelenekleri unutup aile ile bağının kopmasına neden oluyor. Bilinmesi gereklidirki her Aile’nin yaşam tarzı değişik ve yaşayışları farklıdır. Aile eğitimi nin yok olduğu çevre eğitiminde Anne-Baba tecrübesi ile “doğru” olan değil, tecrübesi başıboş çevreden bugünün Gençlerinde kullanılan tabir ile “cool” olan öğretiliyor. Nedir bu “cool” olmak?
Çağımızda çocukluktan beri öğretilen “cool” olma sevdası olgun yaşlara kadar dayanıyor. Gençlere göre cool olmak, diğerlerinden farklı ve iyi olmak gibi lanse ediliyor. Her Arkadaş çevresinin çeşitli cool olma anlayışı vardır. Bazı arkadaşlıklarda çılgınca birşey yaparsan cool olursun, bazılarında ise hiç kimseden korkmadan açıkca bir hareket yapmandır cool olmak. Bu cool olma sevdası çocukların kötü alışkanlıklara başlamasının önünü açabilir. Aile eğitiminde bir Avantaj olabilir!
Çocuğuzun çevreden aldı cool’luğu kendi eğitiminizde çok güzel bir şekilde kullanabilirsiniz.
Kurmak istediğiniz veya kurduğunuz eğitim sistemine dahil ederek çocuğuza şu maddeleri cool olarak gösterip enjekte etmeniz olumlu olabilir:
– Dürüstlük, cool olmaktır
– Yalan söylemek, cool değildir
– Sadakat, cool olmaktır
– İki yüzlülük, cool değildir
– Yardımseverlik, cool olmaktır
– Nankörlük, cool değildir
– İnsanları ayrımsız sevmek, cool olmaktır
– İnsan ayrımı, cool değildir
– Nezaman konuşacağını bilmek, cool olmaktır
– Boş konuşmak, cool değildirBunlar sadece bir örnek bu maddeleri kendinize göre ayarlayıp çocuğunuzun yönünü tayin edebilirsiniz. Kaybolan ve her defasında kötülüğe doğru çekilmek istenen genç nesilde aslında “cool” olmanın “İnsanca” olma anlamına geldiğini öğretebilirsiniz. Çocuğunuzun Arkadaş Çevresinde değil İnsan Toplumunda Örnek bir İnsan olarak yetiştirmeniz çok önemlidir.
Şu kötülerin var olduğu çağda Gençlerimizin nasıl kötü yola düştüğünü, hayat standartlarını nasıl sadece eğlenceye harcadığını ve nasıl her türlü kötüye bulaşdıklarını görüyoruz. Şuanki gidişat sadece fazla Özgürleşmenin sonucudur. Ve şu an dillerde olan cool kelimesi ile sözde özgürleşme gençleri günden güne bataklığa sürüklemektedir. Size bir hikaye ile örnek verebilirim…
Şehrin göbeğinde dört kişi oturuyoruz ve yaya geçidinden elinde baston ile geçen yaşlı bir avusturyalı Kadın güçsüz kalıp yere yıkılıyor bir kış günü. Ordaki gençlerin hepsi seslice güldü ve ben durumu farkettiğimde direk Kadın’ı yerden kaldırarak yaya geçidini tamamlamasında yardım ettim.
Bence o durum hiç komik değildi fakat bu zamanda “cool” olarak görülen bu kişiler o olayı komik buldu. Umarım bu örnekte beni daha iyi anlamışsınızdır.
İnsanlığın kaybolduğu bu nesilde böyle üzücü vukuatlara daha sık ve daha değişik yönlerdede şahit olabiliyoruz. Sözlerimi noktalarken sizlerden ve Anne-Babalardan birkaç isteğim var…
Eğitim verecek kişiler olarak;
Kaybolan bir gençliği tekrar dirilterek insanca yaşamasını sağlayın.
İleri’de çevre eğitime tutsak değil, aile eğitimi ile özgür olan nesiller yetiştirin.
Bu Sistem’i bozmak ve bu gidişatı düzeltmek sizi elinizde…
“Dalından kopan yaprağın akibetini rüzgar tayin eder”

 

Saygı ve Sevgi ile
Lokman Günyeli
Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>