Facebook Oy Veriyorum Butonu

Türkiye genel seçimlerine 4 günden az bir süre kala Facebook’tan 2015 genel seçimleriyle alakalı bir uygulama haberi geldi. Facebook seçimlere özel olarak oy veriyorum butonunu Türkiye’de aktif edecek.

Peki,

Oy veriyorum butonu nedir ? Ve nasıl kullanılır ?

sorusunun cevabına gelelim.

Facebook Oy Verdim ButonuBelirtiğimiz bu buton pazar günü aktif olacak. Oylamanın yapılacağı pazar günü Türk Facebook kullanıcıları profillerinde çevrimiçi olduklarında  haber kaynaklarının en üstünde bir mesaj görecekler. Kullanıcılar çıkacak mesajın yönlendirmesiyle hangi millet vekili adayına oy verdikleri detayını belirtmeden  takipçilerine ve arkadaşlarına ben oy verdim diyebilecekler. Ama 18 yaşından küçük olan kullanıcıları bu butonu kullanamayacağını tahmin ediyoruz. Ancak bununla ilgili sağlıklı bir açıklama yok.

Facebook yetkilileri bu uygulamayı yani oy veriyorum butonunu daha önce 2010’da Amerika başkanlık seçimlerinde de olmak üzere bir çok ülkede ve seçmen oylamalarında aktif ettiklerini belirtti. Bu getirilen özellik ile seçmenleri oy kullanmaya teşvik etmek isteyen Türkiye’de 38 milyon kullanıcısı olan sosyal ağ,  daha önce Amerika, Avrupa ve Hindistan gibi ülkelerde bu butonu aktif etmişti ve iyi sonuçlar almıştı.
Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>