Farazi V Kayra – Hayalet Islığı albümü

Kurulduğu günden bu yana gerek ortaya koydukları çalışmalar, gerek destekçileri sayesinde Türkçe Rap müziğinin önemli bir yerinde bulunan 2008 çıkışlı Farazi V Kayra ekibi,Türkçe Rap dinleyicilerine yine kült bir eser sundu. Farazi V Kayra, Hayalet Islığı albümü ile müzik severlerin karşısına 13 Eylül 2013’te çıktı. 2010 senesinin sonlarına çalışmalarına başlanan Hayalet Islığı albümü, öncesinde bandrollü bir EP albüm olarak piyasada kendisine yer bulacaktı ancak Farazi V Kayra daha sonra bu düşünceden vazgeçti. Her parçasına tek tek büyün özen gösterilen Hayalet Islığı albümü 15 parçadan oluşuyor.

Önceki üç albümün hiç birinde düet parçaya yer vermeyen Farazi V Kayra‘nın, Hayalet Islığı albümünde pek çok düete yer verdiğini görüyoruz. Underground Türkçe Rap müziğinin önemli isimleri ve Rap müzikseverlerin yakından takip ettiği Karaçalı, Da Poet, Sorgu, Ağaçkakan ve Type Wheel, Hayalet Islığı albümünde Farazi V Kayra’ya eşlik ediyor. Turntablist olarak Türkiye’nin en başarılılarından Vinyl Obscura da Hayalet Islığı’nda yer alıyor. Albümdeki iki parça Farazi ve Savai ortak alt yapısı olarak hazırlandı. Bu iki parça haricindeki tüm parçalar Farazi’nin alt yapısından oluşmakta. Karabük Zemin Kat ve İstanbul Poligon Records’da iki aşamalı olarak gerçekleşen kayıtların yanı sıra albümün Bir Fotoğrafın Rüyası ve Kolonya parçalarının mix işlemleri Kupa-A‘ya ait. Geri kalan tüm parçaların mix işlemleri Sorgu‘ya ait.

KayraStorytelling tekniğiyle oluşturduğu söz bütünleri ile sevenlerini yine mest ediyor. Kayra‘nın vokali ve Farazi‘nin alt yapılarıyla beraber düet sanatçıları, Türkçe Rap müziği için çok önemli bir eseri piyasaya sürdü.

Hayalet Islığı albümü üç ana kısımdan oluşuyor. Bunlar sırasıyla Cenaze, Mevsim Olmayan Mekanlar ve Yangın. Bu kısımlardan hariç olarak Dokunmayarayaparsın, Vakitsiz ve Dobro Vecer parçaları bulunuyor. Albümün en önemli ve en gizemli bölümü ise Dobro Vecer’in bitişiyle başlıyor. Dobro Vecer’den sonra Hayalet Islığı’nın gizlenmiş şarkısı Islığı Beklerken boy gösteriyor. Islığı Beklerken parçasının giriş kısmını Fotoğraflarda Ölümü Görüyorum ve Sakin parçalarının liriksiz bölümleri oluşturmakta.

Albümdeki parçalar şu şekilde;1. Farazi V Kayra – Dokunmayarayaparsın
2. Farazi V Kayra – Cenaze l: Ölüler Konuşamaz
3. Farazi V Kayra – Cenaze ll: Kolonya
4. Farazi V Kayra – Cenaze lll: Merhumun Çalıntı Gölgesi feat. Ağaçkakan, Type Wheel
5. Farazi V Kayra – Mevsim Olmayan Mekanlar l: Fotoğraflarda Ölümü Görüyorum
6. Farazi V Kayra – Mevsim Olmayan Mekanlar ll: Ayaz Meyhanesi feat. Vinyl Obscura
7. Farazi V Kayra – Mevsim Olmayan Mekanlar lll:(Bir) Fotoğrafın Rüyası feat. Vinyl Obscura
8. Farazi V Kayra – Mevsim Olmayan Mekanlar lV: Bir Eve Hangi Gün Gidilmez
9. Farazi V Kayra – Mevsim Olmayan Mekanlar lV: Unutulanlar feat. Karaçalı, Vinyl Obscura
10. Farazi V Kayra – Mevsim Olmayan Mekanlar Vl: Kar feat. Vinyl Obscura
11. Farazi V Kayra – Vakitsiz feat. Vinyl Obscura
12. Farazi V Kayra – Yangın l: Sakin
13. Farazi V Kayra – Yangın ll: Sandığımdan Herkes Babam Gibi Gülecek feat. Sorgu
14. Farazi V Kayra – Yangın lll: 15 Eylül 1966 feat. Da Poet
15. Farazi V Kayra – Dobro Vecer feat. Vinyl Obscura

 

Hayalet Islığı albümünü fiziksel olarak satın almak isteyenler bu linkteki yönergeleri takip ederek edinebilirler: http://www.hiphoplife.com.tr/haberler/3071-farazi-v-kayra-hayalet-isligi-satista.html

Hayalet Islığı albümünü dijital olarak satın almak isteyen kişiler de düşünülmüş. Bandcamp üzerinden Hayalet Islığı albümünü ve instrumentals versiyonunu dijital olarak satın alabilirsiniz.

Hayalet Islığı albümü 7 Dolar : http://farazivkayra.bandcamp.com/album/hayalet-isl
Halalet Islığı instrumentals versiyonu 5 Dolar : https://farazivkayra.bandcamp.com/album/hayalet-isl-instrumentals

Farazi V Kayra‘nın sunduğu Hayalet Islığı ziyafetinden faydalanmamak her müzik sever için büyük bir kayıp olacaktır. Hayalet Islığı‘na bir not vermeyi düşündük ancak herhangi bir skalanın bu albümün kalitesini kaldırabileceğini düşünmedik. Keyifli dinlemeler.

Farazi V Kayra Facebook : https://www.facebook.com/farazivkayra
Farazi V Kayra Twitter : https://twitter.com/farazivkayra
Farazi V Kayra SoundCloud : https://soundcloud.com/farazivkayra
Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>