Farzedelim Dershaneler Kapandı

Dershanelerin kapatılması konusunda herkes partisinin görüşünü benimsemiş durumda. Benim, memleket meselelerinin çözümünde ilk sırada saydığım eğitim politikaları konusunda hassasiyetim oldukça fazladır. Bence eğitim bir ülkenin tüm vadelerde gelişimini yada gerilemesini doğrudan etkileyen en önemli etkendir. Bu merakım ve lise öğrenciliğim esnasında Öğrenci Meclisi gibi bir proje içerisinde yer almam dolayısıyla eğitim sistemiyle ilgili fikir beyan edebilecek bilgiye sahip olduğumu düşünüyorum.

Bahsi geçmişken öğrenci meclislerinden de bahsetmek isterim. Öğrenci meclisleri DEMOKRASİ EĞİTİMİ VE OKUL MECLİSLERİ YÖNERGESİ ile 2004 yılında yürürlüğe girmiştir. Bu meclis orta okul ve liselerde öğrencilere demokrasi bilincini aşılamak için oluşturulmuştur. Her eğitim öğretim yılının başında sınıf temsilcileri seçilir, sınıf temsilcilerinin arasından öğrenciler okul temsilciliğine aday olur. Okul öğrencinin katılımıyla bildiğimiz seçim yöntemiyle oylama yapılır. Bu seçimin ardından okul temsilcisi seçilmiş olur. Ardından okul temsilcileri ilçe temsilcilerini, ilçe temsilcileri, il temsilcisini, ve il temsilcileri de ülke temsilcisini seçer. Projede amaç öğrenciler ile milli eğitim yetkililerinin arasında yine öğrencilerden oluşan bir köprü kurmaktır. Bu sayede eğitimin politikalarının iyileştirilmesini sağlamak mümkün iken malesef bu yapı kullanılamamıştır.

Mesela öğrencilerin geleceğini etkileyen dershanelerin kapatılması konusunda öğrenci temsilcileriyle görüşülmüş müdür sizce ? Ben Zeytinburnu İlçe Öğrenci Meclisi Başkanıyken böyle bir yaklaşıma hiç tanık olmadım. Göstermelik toplantılar dışında bir çalışma da duymadım.

Hadi diyelim ki öğrencileri ciddiye alıp fikir sorma gereği duyulmadı, öğretmenler ile görüşüldü mü peki ?

Bu kadar önemli bir konuda bir karar alırken yapılması gerekenlerin yapılmadan, planlanması gerekenlerin planlanmadan yapılması ne sonuçlar doğurdu gördük. Biliyorsunuz 4+4+4 modeliyle birlikte 60-66 aylık bebeklerin 1. sınıfa başlatılması konusunda yapılan uyarılara aldırmayan bakanlık bir sene sonra 60-66 aylık bebeklerin okula başlatılması konusunda geri adım atmıştır.

Yapılan yanlıştan geriye dönülmesi güzel fakat yazık etmediniz mi bebek yaşta ki insanların hayatına ? Tabi ki yazık.

O yanlışta ısrar edenler şuan dershanelerin kapatılması konusunda halen yanlış politikalarda ısrar etmekteler. Eğitim sistemini değiştirmedikçe dershanelerin kapatılması en basitinden aptallıktır. Türkiye’de ki mevcut lise sistemlerinden bahsedelim.

Şuan da çoğu Anadolu Lisesine çevrilen düz liseler, anadolu liseleri, fen liseleri, meslek liseleri, anadolu meslek liseleri,  teknik liseleri, anadolu teknik liseleri, askeri liseler, polis kolejleri ve Özel Okullar olmak üzere 10 farklı lise türü vardır. Meslek liselerinin bünyesinde olan fakat meslek liselerinden daha farklı yapıdaki imam hatip liselerini de ayrı bir kategoriye alırsak 11 farklı ders programı olmaktadır.

Gerçek Anadolu Liseleri yani yakın zamanda düz liseden çevrilmemiş olanlar ve fen liselerinde ki öğrenci ve öğretmen kalitesi diğer liselerle kıyaslanamayacak düzeydedir. Kaldı ki bu liselerin kendi aralarında bile kalite farkı vardır.

Onun yanı sıra meslek liseleri arasında anadolu teknik liseleri, teknik liseler, anadolu meslek liseleri ve meslek liseleri gibi bir kalite genellemesi yapılması mümkün.

Seçmece öğrencilerden rastgele öğrencilere gidildikçe kalite düşmektedir.

Kaliteden kastın anlaşılması için bir örnek vermek istiyorum. Örneğin bir anadolu lisesinde  3. sınıf öğrencilerine matematik dersine giren öğretmen ders anlatmaya dersin 7. dakikasına kadar iki öğrencinin teneffüste çözemediği soruyu çözüyor ve ardından ders anlatmaya başlıyor ve dersin 35. dakikasında öğrencilerin teneffüste bir sonraki derse hazırlanabilmesi yada üniversite sınavına hazırlanması için dinlenmeleri için dersi sonlandırıyor. Kalan 5 dakikada öğrenciler dinleniyor. Yine aynı matematik öğretmeni bir meslek lisesinde 3. sınıf öğrencilerine derse giriyor ve dersin 8. dakikasına kadar derse gürültü ve yoklama sebebiyle başlayamıyor. Dersin 8. dakikasında ders anlatmaya başlıyor, 15. dakikada gürültü nedeniyle uyarıyor varsa dersi dinleyen 4-5 öğrenciye ders anlatmaya çalışıyor. Dersin 23. dakikasında bir uyarı daha yapmak zorunda kalıyor, dersi dinleyen 4-5 öğrenci sayısı bu arada 3-4 öğrenciye düşüyor ve dersi 35. dakikada dinlenmek için bırakıyor.İşte kalitenin bir bölümünü bu işlenebilen ders saati oluşturuyor.Bir diğer kısmını ise yine matematikten devam edecek olursak, bir ünite boyunca matematik öğretmeni başına düşen öğrenciler tarafından sorulan soru sayısı ve soru zorluğu oluşturmaktadır.Misal bir anadolu lisesinde ortalamanın üstünde 100 soru çözümü anlatan matematik öğretmeni meslek lisesinde kolay 100 soru görmesi bile mümkün değildir.

Ayrıca bir örnek daha vermek istiyorum. Bir fen lisesinde 4. sınıf öğrencilerine derse giren fizik öğretmeni anadolu lisesinde ki matematik öğretmenine benzer bir şekilde ders işlemektedir. Fakat o fizik öğretmeni meslek lisesinde 4. sınıf öğrencilerinin dersine büyük ihtimalle giremeyecektir. Çünkü bir çok meslek lisesinde fizik dersi verilmez. Anadolu teknik liseleri, teknik liseler, anadolu meslek liseleri bu konuda istisnadır.

Fizik dersi bir lisede 5 saat işlenirken diğerinde 2 ders saati işlenmektedir. Görülen konular aynıdır fakat alınan eğitim aynı mıdır ? Dileyenler bu ders programlarını Talim ve Terbiye Kurulu’nun internet sitesinden inceleyebilirler.

Bunun yanı sıra meslek lisesi öğrencisi 4. sınıfında haftada 3 gün okula değil staja gitmektedirler. Bir meslek lisesi mezunu olarak şu soruyu soruyorum dershanelerin olmadığı bir ortamda sizde diğer arkadaşlarınızla aynı sınavına gireceksiniz demek hangi vicdana sığar ?

Bu sebepten dershanelerin eğitim sisteminde daha gerekli düzenlemeler yapılmadan kaldırılmasına karşıyım. Böylesine uçurumun olduğu eğitim sisteminde çözüm olarak dershaneyi de kabul etmemekteyim. 3-4 yıl boyunca diğer arkadaşlarından daha az temel bilim dersleri alan öğrencilerin bu farkı dershaneler ile kapatması mümkün olmamaktadır. En azından bir yılda mümkün olamamaktadır. Dershaneler kapatılmamalı fakat dershaneye ihtiyaç kaldırılmalıdır.

Dershanelerin kapatılması meslek lisesi öğrencilerine üniversite yolunu kapatmak anlamına gelmektedir. Eğer dershaneler kapatılırsa üniversite hayali olan öğrencilerin meslek liselerine gitmemeleri gerektiğinin söylenmesi gerekir. Böyle bir durumda ise meslek liselerinde ki kalitenin dahada düşeceği aşikardır. Bunun yanı sıra anadolu liselerinin ve fen liselerinin kontenjanları arttırmak zorunluluğu doğacaktır. Aksi taktirde ders notları zayıf olan ama teknik ve mühendislik açısından başarılı olabilecek bir çok öğrenciyi Türkiye kaybedecektir. Teknik eleman kaybının yanı sıra meslek lisesi mezunu olup siyasette, sanatta, sporda, hukukta ve hayatın her alanında başarılı olan ve olabilecek öğrencilerde kaybedilmiş olacaktır. Meslek lisesi örneğimizde verdiğimiz, dersi takip eden 4-5 öğrenci anadolu ve fen lisesi mezunlarından pratikte daha iyi mühendis olacakları kesindir. Yaptıkları staj ve aldıkları mesleki eğitim sebebiyle daha sonradan kazanılması mümkün olmayan pratikliği kazanmaktadırlar. Türkiye’nin iş bitirici mühendis ihtiyacı varken böyle bir kapatma üretim konusunda ciddi sıkıntılar doğuracaktır.

Ders çalışma alışkanlığı veya ders çalışmaya ilgisi olmayan bir çok öğrenci bir şekilde anadolu ve fen liselerine giriş yapacaklarından oralarda ki öğrencileri de olumsuz yönde etkileyebilme ihtimalleri de vardır. Bu ihtimali gözden kaçırmamak gerekir.

O sebepten ötürü dershanelerin kapatılması mevzusu ben yaptım olduya getiririlmemeli, böyle bir yaklaşım benimsenmemelidir. Dershanelerin yaptığı fakat okulların yapamadığı nedir ? Bu sorunun cevabı aranmalı, bu cevaba veya cevaplara göre okulların kalitesi arttırılmalıdır. Okulların öğrenciler tarafından sevdirilmesi sağlanmalıdır. Bu konu hakkında elbette ilerleyen zamanlarda bir önerimiz olacaktır.

 

Kürşad ALTAN – Gelişim Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Öğrencisi

 

Talim ve Terbiye Kurulu Ders Planlarıını incelemek için tıklayınız

 
Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>