Kabe’de Vinç Faciası: En az 65 ölü var !

Haber ajanslarına ulaşan en son bilgilere göre tavaf alanına düşen vinç 65 can aldı. 150’den fazla da yaralının olduğu biliniyor. Mekke’de bulunan Kabe’yi çevreleyen Mescidi Haram’ın üzerine, ibadet mekanını genişletme çalışmalarında görevli bir vinç hava şartları nedeniyle düştü ve adeta can pazarı denebilecek bir faciaya sebebiyet verdi.

Akşam saat 21 sularında Suudi yetkililerden gelen bilgilere göre Kabe’de 65 kişi hayatını kaybetti. 154 hacı adayı ise yaralandı. Kabe’deki vinç kazasında kaç kişinin hayatını kaybettiğine dair kesin bir sayı vermek şu an için çok güç. Halen yaralılar ve ölenlerin bedenlerinin kaldırılması için yürütülen çalışmalar devam ediyor. Yaralılar tedavileri için hastanelere taşınıyor. Mescidi Haram‘a devrilen vincin boyutlarının devasa olması nedeniyle facianın etki alanı bir o kadar geniş. Ölen hacı adaylarının cesetleri de parçalanmış durumda bu da kimlik tespitini zorlaştırıyor. Dolayısıyla ölü sayısına dair net bir cevap vermek şu an için olanaksız gibi görünüyor.

kabe-vinc-kazasi

Diyanet İşleri’nden yapılan açıklamaya göre ölenlerin arasında 2 Türk hacı adayı da bulunuyor. Yaralılar arasında ise 10 Türk olduğu yapılan açıklamada belirtildi. Vinç kazası nedeniyle Kabe’de hayatını kaybeden 2 Türkün kimlik bilgileri ise netleşmiş değil.

Vincin düşme sebebi ise fırtına ve yağış nedeniyle düşen yıldırım olarak belirtildi. Vinç tam olarak tavaf alanının dışındaki Osmanlı revaklarının bulunduğu kısıma düştü.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>