Kan Bağışı

Bir toplumsal sorumluluk gereğidir. Kan bağışı. Hem sağlığınızada faydalıdır. Kan bağışı yaparak insanların kan ihtiyaçlarını karşılarsınız. Bu sayede insanlara yaşam şansı verirseniz. Bu insanın iyi işlerinde sizin payınız olacak. Adam kötüyse yapacak birşeyiniz yok sizin suçunuz değil.

Unutmayın herkes ektiğini biçer. Siz sağlıklıyken kan vermezseniz gün gelir size lazım olur Allah muhafaza size kan veren olmazsa ne yapardınız bir düşünün. Kan bağışı bir toplumsal gerekliliktir. Üstelik size maddi olarak birşey kaybettirmezken, manevi olarak huzur verir. Kanınız yardıma ihtiyacı olan birine yarayacaktır. Hayatı sizin sayenizde kurtulacaktır.Birinin canını kurtarmaktan güzel ne olabilir. Hem bu şekilde sevap kazanmış olursunuz. Kan bağışıyla her şekilde faydaya girmiş oluyorsunuz. Bu sözlerim sizin için boş gelmişse birde şunu düşünün. Eğer damarınızdaki akan asil Türk kanı ise kan bağış noktalarında sıra oluşturursunuz. Evet hem ırkımızın gelenekleri ve örfleri hemde dinimizin gerekleri bunu göstermektedir. Türk Gelenekleri ve İslamiye insanlara yardım etmenin gerekliliğini söyler.Bizim için bir insana kan vermek zorunlu olduğumuz davranışlar arasındadır.

Kan bağışını kan merkezlerine giderek yapabilirsiniz. Kan bağışı yapmanın faydaları • Kemik iliğinin yağlanmasını önleyip, kan yapımı canlı tutulur.
 • Verilen kanın yerine, anında vücuttan genç hücreler dolaşımına katıldığı için, bağışçı daha dinç ve canlı olur.
 • Kandaki yüksek yağ oranı düşer.
 • Kan bağışı kalp krizi ihtimalini %90 azaltır.
 • Kan bağışlayan kişide baş ağrısı, stres, yüksek tansiyon, yorgunluk gibi rahatsızlıkların giderilmesinde çok büyük katkısı olur.
 • Kan bağışçısı her kan verdiğinde:
  AIDS , Hepatit B , Hepatit C , Sifiliz
  Kan grubu taramasından ücretsiz olarak yararlanmış olur.
 • Trafik kazasında yaralanan bir kimsenin, kan uyuşmazlığı olan bir bebeğin, kan bulunmazsa ölecek bir hastanın sizin verdiğiniz kanla kurtulmasının, size verdiği manevi duygu ölçüsüzdür. Bağışınız çok insancıl ve onurlu bir davranıştır.


Sürekli ve düzenli kan bağışlayanlara:
10 bağışta Bronz Madalya
25 bağışta Gümüş Madalya
35 bağışta Altın Madalya
40 bağışta Plaket verilerek taltif edilir.

Kan bağışında bulunanlara KAN SİGORTA KARTI tahsis edilir. Bu kart gerçekleşmesini arzu etmediğimiz acil kan ihtiyaçlarında size ve soyadınızı taşıyan tüm yakınlarınıza tüm Kızılay Kan Merkezlerinden azami öncelikli kan alma ve sosyal güvencesi olmayanlar için ücretsiz kan temin edilmede kullanılır.

Kan bağışı tecrübeli hekimlerimiz tarafından muayene edilerek gerçekleştirilir.
Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>