KTÜ Öğrencisine Bir Yazı İçin Hapis Cezası

Evet uzun zamandır yazı yazamıyordum ama artık dayanamadım bu haberi görünce yazamadan edemedim. Her ne kadar bu yazıyı yazmak istesem de aklımdan acaba bende hapis cezası yermiyim sorusu geçiyor. Allah’tan eleştirdiklerimiz bizleri takip etmiyor da sıkıntı yaşamıyoruz :)

Türkiye basın özgürlüğü konusunda sınıfta kalmış bir ülke olduğunu zaten bundan önce yaşanan onlarca olay ile göstermişti. Ancak bizim ülkemiz hiç elindekilerle yetinir mi tabiki yetinmez.  İşte bu vasatlığı dahada arttırmak adına yapılmış bir çalışmayı aktarayım sizlere.

Bir üniversite öğrencisi ki bu üniversite Karadeniz Teknik Üniversitesi bir yazı yazıyor. Haberlere göre öğrenci KTÜ yönetimini eleştiriyor. ” Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Orman Fakültesi 2’inci sınıf öğrencisi Gizem Görnaz, Evrensel gazetesinin ‘Genç Hayat’ ekinde, üniversiteye kayıt sırasında bağış adı altında alınan 100 liraların, KTÜ Güçlendirme Vakfı’nın kasasına girdiğini yazdı ve üniversite yönetimini suçladı. ” diyor haber merkezleri. Şuana kadar her şey normal. Ancak asıl tuhaflık bu yazıdan sonra yaşanan hadisede. Sonra bizim KTÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özen hemen gidip Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı’na ‘Basın yoluyla hakaret’ suçlamasıyla şikâyette bulunuyor. Trabzon 2’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde dün görülen karar duruşmasına katılan ve suçlamaları kabul etmeyen Gizem Görnaz, “Kimseye hakaret etmedim. Amacım, medya yoluyla okulda yaşananları duyurmaktı” diyor ve beraatini istiyor. Sorgulama sonunda Gizem Görnaz‘a 1 yıl 2 ay hapis cezası veren mahkeme, iyi halini göz önüne alarak cezayı 11 ay 20 gün hapis olarak belirliyor ve cezayı erteliyor.

Şimdi bu olaydan çıkarılacak derse gelelim. Bu haberin ana fikrinin omuzlarında sivil rütbeleri olanları eleştirmeyin olduğunu söyleyebiliriz.

Sitemizde 337 adet yazı bulunuyor. Bu yazıların ortalama 100 tanesi eleştiri yazısıdır.

Elimizde tam 100 adet eleştiri yazısı var o yazılar cepte.

Bir yazı için istenen ceza 1 yıl 2 ay olduğuna göre 100 yazı için istenen cezası 116 yıl 6 ay yapar. Hadi hakim bey halimize acıdı 76 yıl ve 6 aylık bir indirim yaptı desek.

40 Yapar :) Onuda zaten hepiniz biliyorsunuz.

Ve şimdi soruyorum

Sen misin rektörü eleştiren Gizem Görnaz
Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>