Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bilgisayar alırken nelere dikkat edilir başlıklı yazımda genel olarak bilgisayar donanımından bahsetmiştim. Bu yazımda ise ağırlıklı olarak dizüstü bilgisayar alırken dikkat edilmesi gerekenlerden bahsetmek istiyorum. Öncelikle bir laptop almak istiyorsanız bütçenizi ve ihtiyaçlarınızı belirlemeniz gerekiyor. Laptop almadan önce iyi bir araştırma yapmanız faydanıza olacaktır. Çünkü dizüstü bilgisayarlarda masaüstü bilgisayarlar gibi toplama yapmak mümkün değil. Sadece firmaların sunmuş olduğu seçeneklerden size uygun olanı satın almak zorundasınız. Hemen hemen aynı özellikte bilgisayarlar için farklı fiyat görebilirsiniz. Böyle durumlarda araştırma yapılması gerekir. Yapabileceğiniz en kolay araştırma laptop üreticilerine gönderilen şikayetleri incelemek olabilir. Örneğin kullandığım laptop markasının şikayetlerini incelediğimde müşteri temsilcilerinden şikayetçi olan bir hayli insan görüyorum. Ayrıca teknik serviste uzun süre cihazları kalmış olan insanlarıda görüyorum. Bu durumda şunu düşünebilirsiniz. Eğer bu marka bilgisayar alırsam ve bilgisayarımda bir arıza meydana gelirse tamir sürecinde epey sıkıntı yaşayabilirim. Tabi ki sadece şikayetlere göre bilgisayar seçmek yanlış olacaktır. Konuyu fazla dağıtmadan bilgi vermeye çalışayım. Bir laptop almadan önce mutkala piyasa araştırması yapılmalıdır. Eğer aklınızda hiç bir marka yoksa önce markalara karar vermelisiniz. Markaya karar verirken göz önüne almanız gereken kriterleri kabaca belirtelim.

Laptop Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

1) Dizüstü bilgisayarınızı hangi amaçla kullanacaksınız ? Ekran boyutu sizin için önemli mi ?

2) Alacağınızın dizüstü bilgisayarı ne sıklıkla ve ne kadar süre kullanacaksınız ?

3) Pilde kullanım süresi sizin için en az kaç dakika yada saat olmalı ?

4) Dizüstü bilgisayarınızın ağırlığı önemli mi ?

 Bu sorulara cevap verdikten sonra marka belirlemeniz daha kolay olacaktır. Bu soruların yanı sıra bilgisayar alırken nelere dikkat edilir başlıklı yazımı okumanızı tavsiye ederim. Bir teknoloji mağazasının internet sitesine giriyoruz. Ürün filtreleme yaparak dizüstü bilgisayarımızı belirliyoruz. Örneğin sorulara tek tek cevaplandırarak bir bilgisayar aramaya başlıyorum.

1- Bilgisayarı çizim yapmak için kullanacağım ekran boyutu önemli. Ortalama ekran boyutu 15.6 inc olduğunu varsayıyorum ve daha büyük bir ekran istiyorum. Ekran filtresini seçiyorum.

2- Bilgisayarımı her gün en az 6 saat kullanacağım diyorum. Dolayısıyla hızlı ve kaliteli bir bilgisayar olmalı. i5 işlemci seçiyorum ve 6 gb ram seçiyorum.

3- Pilde kullanım sırasını çok önemsemiyorum.

4- Metrobüs yolcusu olarak hafif olmasında yarar görüyorum :)

Şuanda 3761 dizüstü bilgisayar arasından 7 bilgisayara düşmüş durumdayım. Bu modeller arasında seçim yapmak çok daha kolay bir hal alıyor.

Ayrıca laptop almadan önce kesinlikle teknoloji mağazalarını turlamanızı tavsiye ediyorum.Yeniliklerden haberdar olmanız açısından çok önemlidir. Meselaa ultrabooklar fazlasıyla hoşuma gidiyorlar. Mutlaka sizinde hoşunuza gidecek bir şeyler vardır.

 

Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Edilir ?     masaustu-bilgisayar
Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

3 Yorum Yapıldı

 1. duygucan

  3 Ekim 2015 at 12:49

  Merhaba
  Ben dizüstü bilgisayar almak istiyorum fakat bilgisayardan hiç anlamam tekstil bölümü okuyorum belli programlar var sunum hazırlamalarim var oyun oynamiyorum tamamiyle ders amaçlı alacağım yardımcı olursanız çok sevinirim.

 2. hasan

  18 Eylül 2015 at 13:56

  TOSHİBA MÜŞTERİ İLETİŞİMSİZLİK MERKEZİ (CALL NOT CENTER)
  Toshiba laptopumun formatlanması 500 GB diskin C/D/E/F ye bölünmesini ve recovery cd sinin gönderilmesini arıza talep formunda yazmıştım.
  ödenecek miktar bana mesaj gelir gelmez ödemeyi yaptım fakat sanki muhasebe ile servis ayrı dünyalarda yaşıyorlar ki yaptığı m ödemeyi göremiyorlar defalarca ödeme yapınız mesajı ile rahatsız ediliyorum.her seferinde de dönüş yapmama rağmen notlar alınıyor yine ..! yeniden..! ama meğerse boşu boşuna imiş en son bıktırdılar ödemeye ilişkin beceriksizliklerinden dolayı dekontu gönderdim defalarca aradım online sevis takip formundaki açıklamada müşteriye ulaşılmadı yazılı
  850 telefon hatları da ayrı bir rant kapısı orayı her seferinde aradığımızda 10-15 dk ancak cevap veriliyor bu yüklü bir telefon faturası demektir. Bu da haksız bir kazanç numaranın rantlı bir numara yerine ücretsiz /normal bir GSM/ya da sabit hat olmalıdır
  20 günde teslim aldığım laptopumu n hard diskini isteğimin dışında ikiye bölünmüş ve recovery cd gönderilmemiş.ve hemen müşteri iletişimsizlik merkezlerini aradım şöyle böyle gereksiz savunmalar yapıldı defalarca yaptığım telefon kayıtları inkar edeceklerdi ama arıza talep formunda zaten isteklerim yazılmış neyi inkar ediyorsunuz ve geldiği gibi aynı saatte kargo ya iade ettim bakalım bir format kaç ayıma mal olacak …!
  Lütfen müşteri iletişimsizlik merkezini yeni jenerasyon okur yazar ve koordinasyonu güçlü bir kadro ile donatalım yoksa toshiba ya yazık olur…..!

 3. Adem Saylan

  29 Ocak 2014 at 13:27

  Toshiba laptop almayı düşünüyorum.. Biraz araştırdım ve bana en uygun marka olarak onu uygun gördüm. Özellikle kasası çok hoşuma gidiyor. Özellikleri ne olursa olsun çok güzel görünüyor…