Lokantada Uyulması Gereken Görgü ve Nezaket Kuralları

Lokantaya Giriş ve Çıkış

 

Lokantaya, önce erkek sonra hanım girer. Çıkarken önce hanım, sonra erkek çıkar.

Lokantaya girince kapıda kısa bir müddet garsonun veya yer göstericinin gelmesini beklemelidir. Garsonu, sizi götüreceği masaya kadar takip etmelisiniz. Bu takip; garson önde, hanım ortada, erkek en arkada olarak yapılır.

Kapıda sizi garson veya yer gösterecek bir kimse karşılamaz ise erkek önde, hanım onu takiben masaya gitmelidirler. Erkek, hanıma yardımcı olarak onu masaya oturtmalı, sonra kendisi oturmalıdır.

Dikkat !

Hanımın masaya oturması için garsonun yardımcı olmasına katiyen fırsat ve imkân verilmemelidir. Yardım, erkek tarafından bizzat yapılmalıdır.

Tavsiyemiz :

1)  Lokantaya girerken palto, şapka, şemsiye vs. vestiyere bırakılmalıdır. Hanımlar, mantolarını çıkarmadan da lokantaya girebilirler. İçeride mantolarını çıkarmak isterlerse mantoyu oturdukları sandalyenin arkasına veya boş bir sandalyeye koyabilirler.

2) Hanım mantosunu sandalyenin arkasına koyarken erkek yardım etmeli ve bu işi garsona bırakmamalıdır.

3) Lokantada karşılaşılan tanıdıkların masalarına gitmek ve ellerini sıkmak ayıptır. Bu kimseler uzaktan baş ile selamlanır.

 

Garson Çağırmak

Siz, lokantaya girip masanıza oturduktan bir müddet sonra garson veya şef garson masanıza yemek listesini getirecektir. Biraz sonra da siparişlerinizi almak için masanıza tekrar gelecektir. Bu esnada fazla sabırsızlık göstermeyiniz !Yemeğinizin devamı müddetince de zaman zaman garson emir ve siparişlerinizi almak için kendiliğininden masanıza bir kaç kez gelecektir.(Garsonlukta usul böyledir.)

Garson Çağırmak

Garson, meşgul değilken ve normal ses ile sizi duyabileceği bir uzaklıkta iken çağrılır. Yüksek sesle veya işaretle garson çağrılmaz.

Garson;

“Garson bey lütfen.”

“Şef lütfen.”

“Lütfen bakar mısınız?”

“Şef lütfen bakar mısınız ?”

“Lütfen gelir misiniz?”

“Şef lütfen gelir misiniz?” gibi kibar bir şekilde hitap ederek çağrılır.

Garsonları, “şef” diye hitap ederek çağırırsanız onore etmiş olursunuz.

Önemli Not !

Medeni dünyanın hiçbir yerinde garsonlar, “Garson” diye çağrılmaz. Yani emir verir şekilde sert bir ifade ile garson çağrılmaz.

Garson çağırırken garson kelimesinin önüne veya arkasına mutlaka bey ve lütfen kelimelerini ilave etmek lazımdır.

Bayan garsonlar, katiyen garson diye çağrılmaz!

“Hanımefendi lütfen”

“Lütfen bakar mısınız? ” diye çağrılır.

Garson çağırmak için asla yapılmaması gerekenler:

1) Ellerinizi birbirine çarpmayınız.

2) Çatal veya bıçakla masaya veya tabağa vurmayınız.

3) “Pişt, hişt!” diye acayip sesler çıkarmayınız.

4) Islık çalmayınız.

Çok ayıp etmiş olursunuz…

 
Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>