Medeniyeti Kim İcat Etti ?

Medeniyet veya uygarlık bir ülkenin veya toplumun, maddi ve manevi varlıklarının, fikir, sanat çalışmalarıyla ilgili niteliklerinin tümüdür. Medeniyet TDK’nin sözlüğünde yüzeysel olarak bu şekilde tanımlanıyor. Peki medeniyet tam olarak nerede başlıyor ? Yani sanatta ya da teknolojide hangi seviyeye ulaştığımızda uygar veya medeni oluruz ?

Uygarlık ve medeniyet aynı anlamda kullanılan iki kelimedir. Aralarında pek bir fark olmasa da uygarlık kelimesi, medeniyet kelimesinin biraz daha kapsamlı hali diyebiliriz. Uygar kelimesi ilk yerleşik hayata geçen Türk topluluğu, Uygurlardan gelmektedir.

İnsanlık tarihi, bugünün yaklaşık olarak 2,5 milyon yıl gerisine kadar uzanır. İnsanlar çok çok uzun bir süre avcı ve toplayıcı olarak yaşamışlardır. Bu dönemde insanlar, ateşi keşfedip kesici ve biçici aletler icat etmiş olsalar da kayda değer bir kültürel birikim sağlanamamıştır. Aslen alet yapımı ve ateşin insana sağladığı faydalar kayda değer keşif ve buluşlardan olsa da insan, sürekli avlanmak için göç ettiği ve yerleşik hayatı benimsemediği için duvar resimleri ile tuttuğu kayıtlar kalıcı olmadı. Bu dönemde bilgi dil ile sözlü olarak aktarılıyordu. Bu yüzden bilginin genişletilmesi ve türetilmesi çok yavaştı. Ta ki insanoğlu tarım yapmaya başlayana kadar.

Tarım Devriminin Önemi ?

Avcı ve toplayıcı olan insanın avını günlerce saklayıp onu stok etmesi mümkün değildi. Avcı ve toplayıcılar hiçbir zaman mal ve mülke sahip olmadı. Sahip olsalar bile bu geçici idi. Çünkü besin bulmak için göç etmek durumundalardı. Ama tarım devrimi bunu değiştirdi.



İnsanlar, tarım yapmak için yerleşik hayata geçti ve şehirler kurdu. Suyu şehre taşımak için mekaniği ve mimariyi geliştirdi.

ispanya-roma-su-kemeri

Tarladan kaldırdıkları hasatı depo ederek mal sahibi oldular. Mal sahipleri, zenginliklerini korumak için kaleler inşa etti ve ordular kurdu. Ticareti geliştirdiler. Ne de olsa artık ihtiyaç duyduklarından daha fazla besine sahiptiler. Yanlarında taşıyamayacakları kadar mala sahip olan insan, parayı icat etti. Parayı icat etmek için yazıyı icat etti. Yazının icadı ile bilgi hiç olmadığı kadar hızlı yayıldı ve korundu.

Neden Evleniriz ?

evlilik-kalp-el

Tarım yapan insan, öldükten sonra mal varlığını bırakacağı varislere ihtiyaç duydu ki evlilik doğdu. Ya da günümüzdeki şeklini aldı. Şöyle ki baba, mal varlığını bırakacağı varisin kendi çocuğu olduğundan emin olmak için zina yapmama gibi ahlaki kurallar geliştirdi. Evli insanlar arasındaki hukuku sağlamak için devletler kuruldu. Çünkü erkek ile kadın arasındaki ilişki çok farklı bir boyut kazanmıştı.

Hepsinden önemlisi avcı ve toplayıcılık dönemine kıyasla daha düzenli beslenme imkânı bulan insanın zekâsı arttı.

Tarım yaparak evliliği, devleti, ticareti, parayı ve yazıyı icat eden tarım insanı yani çiftçi medeniyeti icat etti.




Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>