Para Neye Göre Basılıyor ?

Hepimiz biliriz, banknotlar devletler tarafından basılır. Bu demek oluyor ki paranın güvencesi devlettir. O zaman para basma kuralını devletler belirliyor. Ancak para basma konusu sadece devletin inisiyatifinde değil.

Bu makale ” Para Nedir ? ” adlı yazı dizisinin ikinci bölümüdür. Yazı dizisinin diğer iki makalesi olan Paranın Tanımı ve Paranın Felsefesi – Mantığı için: > etiket > para-nedir

Neyse konuyu dağıtmayalım ve gelelim para basma neye göre olura, devlet parayı neye göre basar ? Kısaca bir ülkedeki tüm satın alınabilir kıymete eş değerde para basılır. (” Aslında para basılmaz, banknot basılır. Para dolaşıma sürülür.”) Hani paranın standart bir değeri yoktu… Daha doğrusu paranın standart bir alım gücü yoktur. Peki devlet ülkedeki tüm satın alınabilir kıymete nasıl parasal bir değer biçiyor ? İşte burada ” Paranın değeri neye göre belirlenir ? ” sorusunun cevabı devreye girmelidir. Dolaşımdaki para her zaman ülkedeki tüm satın alınabilir kıymete denktir. Ne kadar para bastığın önemli değildir. Ancak çok para basılırsa paranın değeri düşer. Kabaca, Paranın Değeri = Tüm Para / Tüm Kıymetler olarak ölçülür.

Devalüasyon Nedir ?

Örneğin ülkedeki tüm satın alınabilir kıymet 100 ekmek olsun diyelim. Devlet bu 100 ekmeğe karşılık 100 TL para basarsa paranın değeri, alım gücü 1 TL = 1 ekmek olur. Ancak devlet 100 ekmeğe karşılık 100 TL daha para basar ve dolaşıma sürerse, dolaşımda 100 ekmeğe karşılık toplam 200 TL olur. Bu da paranın alım gücünü 2 TL = 1 ekmek olarak düşürür. Bu olay yani piyasaya zenginliğin artmadığı halde fazla para sürmek devalüasyon olarak adlandırılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

4 Yorum Yapıldı

 1. Fatih

  3 Mart 2017 at 22:37

  Evet kağıt üstünde böyle ama abd ve birçok ülkede bu böyle işlemiyor.
  Ayrıca para basmanın kuralını büyük şirketler kor parayıda onlar basar merkez bankaları formalite..
  Türkiyede basılan parayla sistemde dolaşan para arasında uçurum var bankalar olmayan paradan faiz alıp karlarını fazlasıyla artırıyor.

 2. Hasan Günay

  24 Ocak 2017 at 12:57

  Yazınız baştan hatalıdır. Para basma işi devletin elinde değildir. Parayı tamamen özel kuruluşlar olan merkez bankaları basar, bastığı parayı da ticari bankalara ve devlete borç karşılığında verir. Bankacılık sistemi, baştan sona şeytani bir sistemdir, uzak durmanızı öneririm. Selamlar.

 3. Mehmet Kocatürk

  19 Ocak 2017 at 22:26

  Madem ülkenin parasal değerlerine göre basılıyor bu para bu zenginliklerle dolu ülkemizde borçlu yaşıyoruz Oysaki benim ülkemi parasal değerlerle ölçme ye kalksalar madeni para yerine altın paralar kullansak yeridir bence para nüfusa göre basılmali ve mümkün olduğu kadarda piyasaya sürülmesi ve paranın sürekli devir daim edilerek ekonominin ve iç piyasaların harekerlenmesi sağlanmalıdır bu şekilde dış piyasada doğal olarak hareketlenir ülkenin daha hızlı bi şekilde gelişmesi işsizliğin bitmesine refah bir yaşam alanı oluşturması ni sağlar

 4. Ahmet

  20 Haziran 2016 at 13:58

  Merak edilmeli,değil mi?