Para Neye Göre Basılıyor ?

Hepimiz biliriz, banknotlar devletler tarafından basılır. Bu demek oluyor ki paranın güvencesi devlettir. O zaman para basma kuralını devletler belirliyor. Ancak para basma konusu sadece devletin inisiyatifinde değil.

Bu makale ” Para Nedir ? ” adlı yazı dizisinin ikinci bölümüdür. Yazı dizisinin diğer iki makalesi olan Paranın Tanımı ve Paranın Felsefesi – Mantığı için: > etiket > para-nedir

Neyse konuyu dağıtmayalım ve gelelim para basma neye göre olura, devlet parayı neye göre basar ? Kısaca bir ülkedeki tüm satın alınabilir kıymete eş değerde para basılır. (” Aslında para basılmaz, banknot basılır. Para dolaşıma sürülür.”) Hani paranın standart bir değeri yoktu… Daha doğrusu paranın standart bir alım gücü yoktur. Peki devlet ülkedeki tüm satın alınabilir kıymete nasıl parasal bir değer biçiyor ? İşte burada ” Paranın değeri neye göre belirlenir ? ” sorusunun cevabı devreye girmelidir. Dolaşımdaki para her zaman ülkedeki tüm satın alınabilir kıymete denktir. Ne kadar para bastığın önemli değildir. Ancak çok para basılırsa paranın değeri düşer. Kabaca, Paranın Değeri = Tüm Para / Tüm Kıymetler olarak ölçülür.

Devalüasyon Nedir ?

Örneğin ülkedeki tüm satın alınabilir kıymet 100 ekmek olsun diyelim. Devlet bu 100 ekmeğe karşılık 100 TL para basarsa paranın değeri, alım gücü 1 TL = 1 ekmek olur. Ancak devlet 100 ekmeğe karşılık 100 TL daha para basar ve dolaşıma sürerse, dolaşımda 100 ekmeğe karşılık toplam 200 TL olur. Bu da paranın alım gücünü 2 TL = 1 ekmek olarak düşürür. Bu olay yani piyasaya zenginliğin artmadığı halde fazla para sürmek devalüasyon olarak adlandırılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

1 Yorum Yapıldı

  1. Ahmet

    20 Haziran 2016 at 13:58

    Merak edilmeli,değil mi?