Pul Koleksiyonculuğu Nasıl Yapılır ?

Pul koleksiyoncuğu posta pullarının koleksiyoncuğunu yapma işine denir. Posta hizmetinin geçmişi M.Ö. 550 dolaylarına kadar dayanır. O dönemde ilk posta tekilatını Persler kurmuştur.

Posta pulu nedir, ne işe yarar ?

İlk posta pulu 1840 tarihinde basıldığı söylense de bu bilgi tartışmaya açıktır. Ve yine bu bilgiye dayanan bilgiye göre İlk pul İngiltere de basılmıştır. Bu tarihten önde postanın ücretini alıcı öderken, pulların ortaya çıkmasıyla gönderen bu ücreti üstlenmiştir.

Bunun koleksiyonu nasıl yapılır ?

Koleksiyonculuk belirli bir materyalin çeşitlerini toplamak ve saklamak işidir. Teknik olarak gardırobunuzdaki elbiseler de birer koleksiyondur. Ancak bu kişiye koleksiyoncu diye bilmemiz için koleksiyonundaki parçaları yıpranmaya ve eskimeye karşı korumalı ve parçalar hakkında, detaylı bilgi edinme çabası içerisinde olmalıdır. Bu anlattıklarımızı posta pulları için yapanlara kısaca pul koleksiyoncusu denir.
Pul-Koleksiyonu
Pul koleksiyonu yapılabilmesi için önce hangi kategorideki pulun koleksiyonunun yapılacağı seçilmelidir. Örneğin çiçek motifi olan pullar.Pullar nasıl saklanmalı ?

Pullar nem ve rutubetten uzak ortamlarda, pul koleksiyoncuları için özel olarak üretilen klasörlerde saklanmalıdır. Ayrıca klasörler belirli aralıklarla açılmalı pulların hava alması sağlanmalıdır. Bunun için sayfaları tek tek çevirip pulların havalanmasını sağlayabilirsiniz mesela. Bir de klasöre çok yük bindirmemelisiniz. Pullar yapışabilir.

Posta pulları nereden alınır ?

Posta pullarını iki şekilde temin edebiliriz. Ya postaneden ya da diğer koleksiyonculardan… Günümüzde posta pullarının yerini, yine pula benzeyen damgalar aldı. Ancak üzülmeyin adliye binalarının içindeki postaneler pul satmaktadır. Ya buralardan temin edebilir ya da koleksiyonculardan da yine temin edebilirsiniz
Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>