Sagopa Kajmer Bir Pesimistin Gözyaşları Limited Edition

Türkçe sözlü Rap müziğinin overground isimlerinden ve belki de Ceza ile birlikte en iyisi olarak nitelendirilen Sagopa Kajmer, 2003 yılında Bir Pesimistin Gözyaşları isimli albümünü çıkarmıştı. İki CD’den oluşan bu albüm için özel bir baskı yani yapıldı ve sınırlı sayıda Limited Edition Bir Pesimistin Gözyaşları albümü satıldı. Bu özel basımda; poster ve Sagopa Kajmer’in bizzat kendi el yazımı olan bir kitapçık yer alıyordu. Türkçe Rap müziği dinleyicisi, takipçisi olan veya bu müziği icra edenlerin dahi çok azının elinde bulunan bu Bir Pesimistin Gözyaşları albümünün özel baskısı Limited Edition bir kaç internet sitesinde satılmakta. Ancak altını çizmek istediğimiz bir nokta var ki o da satın alırken albümün normal albüm mü yoksa Limited Edition mu olduğuna dikkat etmenizdir. Çünkü daha önce belirttiğimiz gibi posterli ve Sagopa Kajmer’in el yazısını barındıran albüme ulaşabilmek oldukça zor.

Sagopa Kajmer’in kült albümü Bir Pesimistin Gözyaşları, pek çok Rap otoritesi tarafından Türkçe Rap’in gelmiş geçmiş en iyi albümü olarak kabul edildi. Özellikle Rap dinleyicilerinin ortak bir platformu haline gelen ancak 2014 yılının Haziran ayında yayın hayatına son veren Yeraltı Operasyonu Sözlük’te yapılan büyük çaplı ankette Sagopa Kajmer’in Bir Pesimistin Gözyaşları albümü ile Saian & Karaçalı‘nın Battle Royal albümü yarışmış ancak galip taraf Sagopa olmuştu. Sagopa Kajmer’in son yıllardaki stili ile uzaktan yakından alakası olmayan albüm hala pek çok Rap dinleyicisinin baş ucunda bulunmakta ve kendisini yüzlerce kez dinlettirebilmektedir.

Bizler de yayın hayatına son veren ancak Türkçe Rap’e pek çok şey katan Yeraltı Operasyonu Sözlük sayesinde Bir Pesimistin Gözyaşları Limited Edition albümünün fiziksel haline ulaşamasak da fotoğraf görüntülerine ulaşabildik. Fotoğraflarda Sagopa Kajmer’in el yazısı şarkı sözleri, el yazısı halinde albümün yapımında emeği geçen herkese teşekkürünü ve kitapçığın ön ve arka kapağını görebiliyoruz. Bir Pesimistin Gözyaşları Limited Edition albümünü şuan edinemeyen veya “edinsek ne olur zamanında alamadıktan sonra” diyenler için bu fotoğraf görüntülerini bilgisayarınıza indirebilmeniz için yazının sonuna indirme bağlantısını ekleyeceğiz.

dr-fuchs-tanri-cekti-tum-resimleri-sagopa

Limited Edition fotoğraf görüntülerinden de görebileceğiniz gibi tüm kayıtlar Kuvvetmira Stüdyosu‘nda alınmış ve tüm düzenleme işlemleri Sagopa Kajmer’e ait. Fotoğrafları bir bir ilerlediğimizde bir müzikseveri düşündüren ve bir Rap dinleyicisini hüzünlendiren bir yazıya denk geliyoruz. Tanrı Çekti Tüm Resimleri şarkı sözlerinin alt kısmında Dr. Fuchs‘un şarkı sözünün altında Sagopa Kajmer’e “Ben kazanırsam geri dönecektin ? Türkçe Rap’te bir ilki başardın seni tebrik ediyorum Allah yolunu açık etsin!” dediğini görüyoruz. Şimdilerde düşman denilebilecek sıfatlarla birbirinden uzaklaşan eski iki dostun ne kadar sıkı bağlarla birlikte olduğunun göstergesi adeta. Yine DJ Funky CDeğişebilir Heran Adres şarkısının altında “My man Sagopa!” diyerek Sago’ya olan sevgisini dile getirmiştir.

dj-funky-c-degisebilir-heran-adres-sagopaAnaliz parçasında bulunan ney, Neyzen Tolga Ünaldı AkA Muhteşem Duygu tarafından çalınmış. Bunu Analiz parçasının şarkı sözleri altındaki not kısmından görebiliyoruz.

sagopa-kajmer-maskeli-balo

Maskeli Balo parçasını da Sagopa Kajmer’in bir arkadaşının ölümü üzerine yazdığını biliyorduk ancak görüntü sayesinde bu kişinin hatta kişilerin de ismini öğrenebiliyoruz. Sagopa Kajmer, Maskeli Balo parçasını ölen iki kişiye ve Amerika’daki East Coast – West Coast olaylarından dolayı öldüğünden şüphelenilen Jam Master Jay‘e ithafen yapmıştır. Sagopa Kajmer’in bir röportajında da Maskeli Balo’yu yapmasının nedeni olarak; Emre Kuytu isimli DJ arkadaşının çok ufak bir miktar para için aynı evde kaldığı tekstil fabrikasında çalışan arkadaşı tarafından gırtlağının kesilerek öldürülmesi olarak gösteriyordu. Hatta röportajında sadece bu Maskeli Balo’nun değil Bir Pesimistin Gözyaşları’na başlangıcının nedenini bu olarak gösterdi. Diğer isimse Caner Everi. Fotoğrafta R.İ.P yani Rest in Peace diyerek “huzur içinde yat” diyor Sago sevdiklerine.

sagopa-kajmer-24

İkinci CD içerisinde yer alan 24 isimli şarkıyı da Sago, 1990 yılında çekilmiş tebessümlü vesikalık resmine ithafen yazmış. 24 şarkısının sözlerinin altında görebildiğimiz bu ibare sonunda “R.İ.P çocukluğum” diyerek bitiriyor. Ayrıca bunu “Kalan resimdi bir vesikalık gülen çocuktum yüzüme bakarak ağladım” diyerek şarkı sözlerine de yansıtıyor.

sagopa-kajmer-kalp-atislarim-78-bpm

Sagopa Kajmer’in o yıllarda ne kadar Rap’e bağımlı olduğunu Kalp Atışlarım 78 BPM şarkısının dipnotunda görebiliyoruz. “Rap hayatımsa gerisi eşantiyon.”

Belki de Bir Pesmistin Gözyaşları Limited Edition albümünün en güzel bölümüne geldik. Bu bölümde Sagopa, Şarkılar Sen ve Benden İbaret bölümünde her şarkının hikayesini dinleyicileri ile paylaşıyor. Bu hikayeleri buradan paylaşmayı ya da yorumlamayı istemiyoruz ki tadı kaçmasın. Görüntüleri indirdiğinizde keyifle okuyacağınıza eminiz.

sagopa-kajmer-servet-ozcalkan

Görüntülerin son kısımlarına geldiğinizde pek çok kişinin bildiği ancak emin olamadığı bir gerçek de ortaya çıkıyor. Bir Pesimistin Gözyaşları şarkısının Ceza’nın annesi Servet Özçalkan‘a ithafen yazıldığı öne sürülmüştü ancak görüntülerde görüyoruz ki sadece bu şarkının değil Bir Pesimistin Bir Gözyaşları albümünün tamamı Servet Özçalkan’ın anısına adanmış. En son kısımda ise Sagopa, albümde emeği geçen tüm müzisyenlere ve arkadaşlarına teşekkür ediyor. En başta da tahmin edildiği gibi Sagopa Kajmer’in Kolera ile evlenmeden önceki sevgilisi olan Ayşe Çelik namı diğer Clementine‘i görüyoruz. (Biraz magazine kaçtı galiba.)

Sagopa Kajmer Bir Pesimistin Gözyaşları Limited Edition görüntülerini indir!
Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

5 Yorum Yapıldı

 1. Caner sönmez

  3 Eylül 2017 at 15:45

  Albümü Sonunda Alabildim 2003 Yilindan 2017 Ye Kadar Sağlam Gelmesi Şaşırtti

  • d

   30 Nisan 2018 at 19:19

   sagopa bu olum 3000 yıl geçsib yine kaliteli gelir 😀

 2. elif

  25 Ağustos 2015 at 21:01

  resimler açılmıyor tarayıcımda mı sorun var açar mısınız lütfen???

  • Muhammet Aygün

   25 Ağustos 2015 at 22:47

   Hayır, Elif hanım tarayıcınızdan kaynaklanmıyor. Sorun bizden kaynaklı. Sorunu giderdik. Ayrıca bizi uyardığınız için teşekkür ederim.

 3. Aytekin

  1 Ağustos 2015 at 01:06

  Albüm kapağının hikayesini araştırırken tesadüfi olarak buldum bu yazıyı gerçekten mükemmel olmuş, teşekkürler! Albümü iTunes’dan satın aldım ve sonraki 4 Sagopa Kajmer albümünü dinledikten sonra aldım. Bence hala tüm zamanların en iyisi.