Tükenmez Kalemin İcadı ve Hayatımıza Girişi

Tüm kalem çeşitleri arasında en çok kullanılan tükenmez kalemler oluyor. Peki, tükenmez kalemin nasıl ve neden icat edildiğini, hayatımıza nasıl girdiğini ve bu icadın o dönemde kıymet görüp görmediğini hiç merak ettiniz mi? Tükenmez kalemin icadını ve hayatımıza nasıl girdiğini sizlerle paylaşıyoruz.

Tükenmez kalemin icadı soğuk savaş döneminde gerçekleşti. O dönemde Amerika ve Rusya arasındaki büyük rekabet, uzaya insan gönderme platformunda çok daha çetin koşullarda devam ediyordu. Uzaya gönderilen astronotlar pek çok açıdan sorun yaşasa da asıl görevlerini yerine getirme yani araştırmalarını not alma esnasında çok daha büyük bir sıkıntı yaşıyordu. O da mevcut dolma kalemlerin yer çekimi olmayan bir ortamda kullanılamıyor olmasıydı.

Amerika bu sorunu ortadan kaldırmak için kolları sıvadı. Yer çekimi olmayan bir ortamda kullanılabilecek bir kalem tasarımı aramaya başladı. Birkaç deneme sonrasında ise günümüzde kullanılan tükenmez kalem icat edildi. Ancak kesinlik kazanamamış olmasıyla birlikte Rusya’nın Amerika’ya bu konuda mizahi yaklaştığı da söylenir. Tükenmez kalem icadının 1 milyon Dolara mal olmasını öğrenen Rusya “Biz bu sorunu kurşun kalemle ucuza çözdük” şeklinde Amerika ile dalga geçtiği de söylenir. Peki, bu rivayeti doğru kabul edersek, Rusya dalga geçmekte haklı mı?Amerika Tükenmez Kalem İcadına Neden 1 Milyon Dolar Harcadı?

Herkesin aklına gelen ilk soru, neden kurşun kalem kullanılmadığı oluyor. Uzaya gönderilmesi için tasarlanan cihazların tamamı inanılmaz bir hassasiyete sahip. Toz parçası dahi bu cihazlara zarar verebiliyor. Gözle görünmese de kurşun kalem ile yazı yazarken havaya toz parçacıkları savruluyor. Ayrıca kurşun kalemin ucunun açılması gerektiği de unutulmamalı.

Kurşun kalemlerin ucunu açmak yerine bir diğer kaleme geçilmesi de akıllara gelebilecek çözüm önerileri arasında yer alabilir. Zira yine de kurşun kalemin havaya saçtığı toz parçacıklarına bir çözüm bulmak, yeni bir kalem tasarlamak ile eşdeğer görülmüş olsa gerek ki, ABD bu icada 1 milyon dolar harcamayı tercih etti. Kalemin hayatımıza girişi de eş zamanlı oldu denebilir. İcat edilen kalem hemen üretilmeye ve satışı da yapılmaya başlandı. O gün bugündür tükenmez kalemler hayatımızda…

Detaylı bilgi almak için buraya da bakabilirsiniz.
Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>