Type Wheel – Oyuk

Türkçe Rap‘in derin ücralarında müzik hayatına devam eden Türkçe Sözlü Rap Müzik sanatçısı Type Wheel. Bir zamandır kendisi ile birlikte Samsun’da bulunan Filo Müzik Stüdyo‘da albüm kayıtlarını, altyapılarını ve mix işlemlerini hazırlamış bulunuyor. Genellikle abstract hiphop dalında baş gösteren Ağaçkakan, Kayra, Ados gibi bir diğer başarılı Türkçe Rap Müzik müzisyenleri ile birlikte çalışmalarda bulunmuş olan  Type Wheel ayrıca prodüksiyon işlemleri olarak Zet, Farazi, I’mpty ve Armonycoma or slt ile de çalışmış bulunuyor. Altyapıları bazen başkasına ait olsa da bütün şarkı sözleri kendisine ait bulunmakta. Liriklerinde abstract hiphop bulunan Type Wheel’in altyapılarında ise noise hiphop, down-tempo hiphop melodileri çalıyor bu arada instrumental albümleri de bulunuyor.

Diskografisinde Stammticsh, Intersecting Parallels ve önceden Üvey gurubu içerisinde yapmış olduğu Vaveyla albümünden uzun bir ara sonra Oyuk albümünü dinleyicilerinin kulağına armağan bırakan Type Wheel’in bu son çalışması gerçekten adından çokça söz ettirecek derecede etkili ve başarılı.


Yapım süresi yaklaşık 1 yıl diye bildiğim albümün ilk habercisi olan “891” isimli parça Type Wheel’in kendi Youtube kanalında yayınlandıktan bir süre sonra ön arka kapakları ve tracklist kapağı da paylaşılıyor ve çok geçmeden dinleyicilerin uzun süredir merakla beklediği Oyuk albümünü Type Wheel piyasaya sürüyor.Albümün kapak ve tracklist fotoğraflarında,”891″‘in kapağında bulunduğu gibi Emre Karancan‘ın imzası bulunuyor. Görüldüğü gibi herkesin kafasında farklı bir tanım oluşturacak olan soyut çalışma albümün kendisine de tam olarak uygun biçimde duruyor.Toplamda 6 adet parça bulunan albümde spokenword, abstract hiphop, storytelling tarzlar bulunurken Type Wheel’e altyapısı ile Zet ve Farazi eşlik ediyor.Ve vokal olarak “Kırmızı Şal Görmüş İspanyol Boğası” isimli storytelling tarz şarkıda Kayra eşlik ediyor.

Albümdeki bütün şarkıların vokal kayıtları,altyapıları ve mix işlemleri -“Kırmızı Şal Görmüş İspanyol Boğası” haricinde- Samsun’da Type Wheel’in kendi stüdyosu olan Filo Müzik Stüdyo da alınmış bulunuyor.

 

Albümdeki Şarkıların İncelemeleri

01: Arkadaşız Belki (Prod. by Zet)  link-yonlendirme02: Kan ve Kir  link-yonlendirme

03: Ketum link-yonlendirme

04: Toz link-yonlendirme

05: Kırmızı Şal Görmüş İspanyol Boğası w/ Farazi v Kayra link-yonlendirme

06: 891 link-yonlendirme

 

Hakkında bir çok platformda yazılar,incelemeler yazılan ve bunu da hak etmiş bir albüm olan Oyuğun ne zaman basılacağı hakkında bir bilgimiz malesef bulunmuyor.Bu yazıdan sonra Type Wheel’i daha önce hiç işitmemiş birisi dahi uzun zamandır dinliyormuş kadar olacağını düşünüyorum.Son olarak Type Wheel’e alt kısımda bulunmuş olan adreslerden ulaşabilirsiniz.

 

Type Wheel Sosyal Ağlar;

Facebook link-yonlendirme | SoundCloud link-yonlendirme | Youtube Kanalı link-yonlendirme | Bandcamp link-yonlendirme
Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>