1.5 Milyon AÖF Öğrencisine Müjde | Yazan Gençlik

1.5 Milyon AÖF Öğrencisine Müjde

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi, aldığı karar ile artık tek ders sınavının öğrenciler için 3 ders olmasına karar verildi. Verilen bu kadar sonrasında mezun olmasına 3 ders kalan öğrenci dönem sonu sınavında başarısız olsa da 3 ders için tekrardan bütünleme sınavına girmeye hak kazanacak.

aof-anadolu-edu

AÖF son aldığı karar ile 4 yanlış 1 doğruyu götürecek şekilde ve şık sayısını 5 olarak şekilde sınav sisteminde değişiklik gerçekleştirmişti. Bu değişiklik sonrası öğrencilerin sınavlarda başarılı olma ihtimalleri daha düşük oldu. Sanıyoruz buna karşılık AÖF, yeni değişikliklere karşı tek ders sınavını 3 derse çıkardı. Böylelikle mezun olmak için 3 dersi kalan öğrenci bir dönem daha okumasına gerek kalmayacak.

2016/2017 öğretim yılı için 22 Temmuz 2017 yılında gerçekleştirilecek  3 ders sınavında alınan puan dönem sonu puanı olarak işlem görecek. Kaldığı dersten DZ veya YZ alan öğrencilerin 3 ders sınavına girmeye hakları bulunmamaktadır. Uygulamaları derslerden olan laboratuvar veya pratik çalışma gibi dersler için 3 ders sınav hakkı kullanılmaz. Başarı oranları ise dönem sonu alınan puanlara göre belirlenir. Sınav sonrasında derslerinde başarılı olan ve ortalaması 2 ve üzeri olan öğrenciler ise mezun olmaya hak kazanacaktır.

Uzun süresidir bütünleme sınavını kaldırmış olan AÖF, telafi için düzenlediği tek ders sınavını üç derse çıkarması ile özellikle son sınıf öğrencilerin mezun olma olasılıklarını artırmıştır. Böylelikle son sene 3 dersten kalan öğrencilerin tekrardan bir dönem daha öğrenim görmelerine gerek kalmayarak mezun olma şansları bulunmakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir