12 Sınav Ertelendi | Yazan Gençlik

12 Sınav Ertelendi

Türkiye’de sınav sisteminde yaşanan bozukluklar sonucunda kopya iddiaları ortaya çıkmıştı. Bu yapılan hata sonucu ÖSYM çöktü.

ÖSYM, Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı’nda sızdırma olmadığını açıkladı. Bu arada KPSS ile ilgili iddialar üzerine ertelenen 12 sınav için yeni takvim, ÖSYM tarafından yakın zamanda belirlenecek.

Önce KPSS, ardından YGS’de sızdırma ve kopya iddialarının ardından ÖSYM, aralarında Tıpta Uzmanlık Sınavı ile ortaöğretim ve ön lisans mezunlarına yönelik KPSS’nin de olduğu 12 sınavı, “şaibenin kalkması için” erteledi.

ÖSYM, ertelenen 12 sınavın 2010 yılı içinde yapılacağını ve yeni sınav takviminin yakın zamanda açıklanacağını duyurdu. Bu süre içinde yeni soru bankası hazırlanacak ve soruları hazırlamak için yeni komisyon oluşturulacak.

ÖSYM’den yapılan açıklamada Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı sorularının sızdırıldığına dair hiçbir bulgunun olmadığı da bildirildi. Açıklamada, YGS’de kopya, KPSS’de ise kopya ve soru sızdırma iddialarıyla ilgili incelemelerin ve çalışmaların yoğun olarak sürdürüldüğü de belirtildi.

ÖSYM Soru Hazırlama komisyonu değiştirilecek çünkü bazı komisyon üyeleri dershane sahibi oldukları ortaya çıktı. Bu komisyonla yıllardır soru hazırlanıyordu. Ne kadar güvenli sınavlara girdik açıkça ortada.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir