20 Yıl Önce Para Ödemediğimiz 5 Şey | Yazan Gençlik

20 Yıl Önce Para Ödemediğimiz 5 Şey

Günler geçtikçe yeni teknolojiler veya çeşitli adetler edindikçe ödediğimiz paralar da artıyor. Bunları icat olarak adlandırırsak da kimi temel ihtiyaç kimi de temel ihtiyaç gibi görünen ancak o kadar da ihtiyaç olmayan ödemeler. 20 yıl önce para ödemediğimiz ancak şuanda ciddi paralar ödediğimiz 5 icat karşınızda.

ahize

1. Kredi kartı aidatı

Kredi kartı 1968 yılında icat edilse de ülkemizde 2000’li yıllarda popüler oldu. O gün artık hayatımıza giren kredi kartı bazıları için çok iyi bir ödeme yöntemi olurken çoğumuz içinse borç batağı oldu. Bunun yanı sıra taksitler ve puanlar kazanılmasına karşılık kredi kartı aidatları ile karşılaştık. Şuanda sahip olduğumuz kredi kartlarına yüksek tutarlarda aidat ödüyoruz. Kredi kartı ilk çıktığı zamanlarda böyle bir ücret yoktu.

2. Kayısı, dut, eriğe para vermek

Bundan 20 sene önce çevremizdeki bahçelerin ağaçlarına bulunan bir çok meyveyi yerdik. Kayısı ve dut oldukça sık bulunabilen ağaçlardı. Ancak şuan organik besin bulma ihtiyacı ve çevremizin betonlaşması ile bunlar kalmadı. Artık manavlarda yüksek tutarlara bu meyveleri alır olduk.

3. Doğalgaz faturası

Evet bizim için çok önemli bir kaynak ve kolaylık sağladı ancak her sene fiyatlara gelen zamların yanı sıra doğalgaz rezervleri için çıkan savaşlar biraz tadımızı kaçırıyor açıkçası. Bundan 20 yıl önce sobamızı kurar keyfimize bakardık. Kimse de kömür için savaş çıkarmıyordu.

4. İnternet faturası

Merak ettiğimiz her bilgi artık bir tık uzağımızda. Bunu kullanmak içinde özellikle ülkemizde yüksek tutarlar ödemekteyiz. Tabi hem yüksek fatura ödeyip hem de adil kullanım hakkı ile boğuşmakta cabası. İnternet nedeni ile kütüphaneler ve kitaplarımız bizlerden çok çok uzakta kaldı.

5. Akıllı telefonlar

Şuanda yenisi çıksa da hemen alsak dediğimiz akıllı cep telefonları 20 yıl önce yoktu. Sabit telefonlar bizim için çok önemliydi. Ancak şuanda haberleşme çok kolay ancak ödediğimiz tutarlarda çok yüksek. Yeni çıkan bir akıllı cep telefonu ülkemizde 3 bin lira civarlarında satılıyor. Sabit bir telefonun fiyatını varın siz düşünün.

Hayatımıza kolaylık ve yarar sağlayan icatlar aynı zamanda başka alışkanlıklarımızı ve paramızı da götürüyor. Yararlı mıdır zararlı mıdır bilinmez ancak geçmiş her zaman özlem içinde anılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir