2016 KPSS Bilgilendirme | Yazan Gençlik

2016 KPSS Bilgilendirme

Ortaöğretim, önlisans ve lisans alanlarında yapılacak olan 2016 Kamu Personeli Seçme Sınavı’na kimler katılabilir ? Hangi kriterler gerekmektedir ? Sınava katılmak için neler yapılmalıdır ?

osym-kpss

2016 yılında KPSS 3 farklı öğrenim türünde sınav yapacak bu açıdan büyük önem taşıyan bir yıl olacak. Kamuda B grubu kadro olarak bilinen ve en çok personelin alındığı atamalara katılmak için adayların mutlaka sınava girmesi gerekiyor.

Kimler Başvuru Yapabilir ?

Çift yıllarda yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavları tüm öğrenim düzeylerinin katılabiliceği bir sınavdır. Yani ortaöğretim (lise ve meslek lisesi), önlisans (iki yıllık meslek yüksekokulu ile iki yıllık açıköğretim) ve lisans (dört ve daha fazla süreli yükseköğretim programları) öğrencileri katılabilir.

Başvuru şartları ise şöyle;

a) Ortaöğretim Alanı: Ortaöğretim ve Önlisans alanında KPSS Eylül ayının son haftası yapıldığı için bu sınava KPSS Lisans sınavına başvuruların yapıldığı son gün itibariyle lisans mezunu olmayan adaylar içerisinden; ortaöğretim okullarından, önlisans bölümlerinden mezun olanlar ile sınava başvuru sırasında henüz mezun olamayan ancak sınavın iki yıllık geçerlilik süresi içerisinde mezun durumda olabilecek adaylar başvuru yapabilirler.

b) Önlisans Alanı: Başuvurular ortak yapıldığı için Ortaöğretim katılım koşulları Önlisans için de geçerli.

2016 KPSS’nin geçerliliği 2 yıl olacağı için ortaöğretim/önlisans alanlarından başvurular Temmuz ayı içerisinde alınacaktır. Başvurular sırasında isteyen adaylar bu alanlardan mezun olmasalar bile 2 yıl içerisinde mezun olabilme durumları olursa başvuru yapabilirler.

c) Lisans Alanı: Lisans programlarından mezun olan yada mezun olabilecek durumda olan adaylar KPSS’ye lisans programından başvuru yapabilir.

2016 Kamu Personeli Seçme Sınavları içinde başvuru tarihleri 2014 Kamu Personeli Seçme Sınavlarına benzer şekilde olacağı için Lisans düzeyinde başvurular Mayıs ayında , Ortaöğretim ve Önlisansta ise Temmuz ayı içerisinde alınacaktır. 2014 KPSS geçerlilik süresi 2016 KPSS ile son bulacaktır. Başvuru Tarihleri 2016 Sınav Takvimi açıklandığında kesinlik kazanacak.

Kaynak: Kpsscafe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir