2016 Yılında Başarısız Olan Teknoloji Devleri | Yazan Gençlik

2016 Yılında Başarısız Olan Teknoloji Devleri

2017 yılının ilk gününden şöyle bir geriye bakıldığında teknoloji adına çok başarılı gelişmeleri hatırlasak da, başarısız girişimlerin ve talihsizliklerin de olduğunu görmekteyiz. İşte 2016 yılında başarısız olan 3 teknoloji devi.

akilli-saat

1.  Akıllı saatler efsanesi başlamadan bitti

2016 yılı içerisinde bir çok firma tarafından akıllı saat üretimi yapıldı. Başta Apple Watch’ın 2016 yılı içerisinde hedeflenen satış rakamlarına ulaşmamasının yanı sıra Motorola’da bu durumdan payını aldı. Moto 360 ile piyasada etkisini artırmak isteyen Motorola ne yazık ki istediğiniz alamadı ve dağıtımlarını askıya almak zorunda kaldı. Bu durumlardan doğal olarak etkilenen Pebble ise üretimi tamamen durdurdu.

2. Samsun bomba gibi patladı

Belkide yıl içerisinde en çok ses getiren olaylardan biriydi Note 7’nin patlaması. Teknoloji devi Samsung oldukça iddialı bir şekilde piyasaya sürdüğü Note 7 modelinin açısı ısınması nedeni ile sorun yaşaması ardından 2.5 milyon telefonu geri çağırması şirketi zora soktu. Şu günlerde Note 8 ile yeni bit giriş yapmaya hazırlansa da yaşanılan bu olay akıllarda kalacak gibi.

3. Volkswagen aldatmacası

Ülkemizde en çok sevilen araç markalarından biri olan Volkswagen, 2016 yılında yazılımlarda yaptığı hilenin ortaya çıkması ile çok konuşuldu. 8.5 milyon aracı geri çağırmak zorunda kalan şirket 14 milyar dolar zarara girdi. Yazılımı yüklediği dizel araçların çevreyi daha az kirletiyor olarak göstermek için hileli yazılım kullanması Amerika Çevre Koruma Ajanları tarafından ortaya çıkarıldı. Firma Amerikan egzoz emisyon sistemlerini yanıltmaya yönelik gerçekleştirmek istediği hile çok uzun sürmeden ortaya çıktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir