2016 Yılında Satılan Cep Telefonu Sayısı Şaşırttı | Yazan Gençlik

2016 Yılında Satılan Cep Telefonu Sayısı Şaşırttı

Akıllı cep telefonları hayatımıza girdiği günden beri satış rekorları kırmaya devam ediyor. Burada dikkat çeken bir nokta ise cep telefonu üreticisi markaların çıkardığı yer yeni model insanlar tarafından takip edilmekte ve hızlı bir şekilde yeni modeller alınmakta. Bunu 2016 yılı içerisinde dünya genelinde satılan satış rakamlarından anlamak mümkün. Gartner Bilgi Teknolojileri Araştırma ve Danışmanlık Şirketinin verdiği rapora göre 2016 yılında 1 milyar 495 milyon 358 cep telefonu satışı gerçekleştirildi.

akilli-telefon-ii

2016 yılında ulaşılan bu rakam ile önceki seneye göre cep telefonu satışlarında %5 artış görüldü. Pazarda birinci marka ise Samsung oldu. Samsung 306 milyon 446 bin 600 adet cep telefonu satışı ile pazarın %20,5‘ini kapsamakta. Apple ise 216 milyon 64 bin cep telefonu satışı ile %14,4‘lük bölüme hakim. Üçüncü marka ise Huawei, 132 milyon 824 bin 900 adet cep telefonu satışı ile pazaarın %8,9‘una hükmediyor.

Note 7 Samsung’u vurdu

Yıl genelinde satışlar Samsaung’u birinci sıraya yerleştirse de Note 7′nin batarya ısınma sorunu ile satışlarda ciddi kayıplar meydana geldi. 2016 yılının son çeyreğinde bu sorun nedeni ile Apple Samsung’u geçerek satışlarını artırdı.

İşletim sisteminde pazar iOS ve Android’in hakimiyetinde

Yayınlanan raporda cep telefonlarının işletim sistemleri hakkında da bilgiler bulunmakta. iOS ve Android tabanlı cep telefonlarının kullanım oranı %96,6 olarak rekor seviyede. Bu iki sistem pazarın neredeyse tamamını kapsamakta.

Çin üretimi cep telefonları da pazardaki payını artırarak Huawei, Oppo ve BBK gibi markaların pazar payı %21,3’e yükseldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir