2017 Yılında Cep Telefonu Fiyatlarında Artış Beklenmekte | Yazan Gençlik

2017 Yılında Cep Telefonu Fiyatlarında Artış Beklenmekte

Yılın bitmesine az bir süre kala bir çok alanda vergi fiyatlarında artışlar Resmi Gazete’de yayınlanmaya başlandı. Özellikle ÖTV vergisinde bu yılki artışlar vatandaşa zam olarak yansıyor ve fiyatlarda ciddi artışların gerçekleşmesine neden oluyor. Bu konuda 2017 yılında cep telefonlarının etkilenmesi beklenmekte.

akilli-telefon-ii

Kur artışı fiyatları yükseltecek

ÖTV vergi artışlarının yanı sıra son zamanlarda doların Türk Lirası üzerindeki artışı engellenmemesi ile de artış beklenmekte. Cep telefon ithalatı dolar üzerinden gerçekleştiği için cep telefonlarının geliş fiyatlarında da artışlar görülecektir. Şuan bu artış stoklarda bulunan cep telefonlarından dolayı etkili olmasa da yeni telefonlar üzerinde vatandaş artışları hissedebilecek.

Yeni çıkan modellerde de bu artışlar görülebilir. Genel olarak yeni telefonların fiyatları ülkemizde aşağı yukarı aynı olmaktadır. Bu sene dolar kuru ve vergi artırımı nedeni ile yeni model telefonların da bu artıştan etkilenerek bizlere daha yüksek tutarlarda gelmesi beklenmekte. Tabi vergi dışında doların etkisinin de değişken olduğu düşünülmelidir. Dolarda görülecek olan düşüşler gelecek yılki cep telefon ithalatı sonrasında vatandaşa yansıyan fiyatlarında etkilenmesine neden olacaktır.

ÖTV artışının özellikle yurt dışından düşük fiyatlara getirilen cep telefonları üzerinde de etkili olmasından dolayı bu sirkülasyonun kesilmesi ve daha çok vergi toplanması hedeflenmektedir. Çünkü yeni vergilere göre yurt dışından alınan cep telefonları da vergiye tabi olacağı için fiyat bakımından yüksek olacaktır. Bu şekilde yurt içi satışları artması hedeflenmekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir