21. Yüzyıl'ın Önemli Olayları | Yazan Gençlik

21. Yüzyıl’ın Önemli Olayları

Bugün içinde yaşadığımız yüzyıl olan 21. Yüzyıl, beklentilerimizin olumlu yönde olmasına rağmen, savaşlarla başladı.

21-yuzyil

 

11 Eylül Saldırısı: 2001 yılında el-Kaide tarafından ABD’ye yönelik gerçekleştirilen bir dizi terör saldırısıdır. Teröristler,  ABD’li 4 yolcu uçağını kaçırarak, 1’i başarısız olmak üzere 3 ayrı hedefe intihar saldırısı gerçekleştirmişlerdir. Kaçırılan 2 uçak Dünya Ticaret Merkezi’nin 2 kulesini ayrı ayrı yerle bir ederken, 3. uçak Pentagon’a saldırdı. 4. uçak ise Washington DC’yi hedef almış ancak saldırıyı gerçekleştirememişti. Saldırılar sonucunda 19 hava korsanı dahil 2.996 kişi hayatını kaybetti

Saldırıyı, bazı çevreler ABD’nin ileride gireceği Irak Savaşı’na, halkı ikna etmek için ABD’nin kendisinin gerçekleştirdiğini savunuyor.

Üçüncü Irak Savaşı: ABD ve İngiltere’nin Irak’ın kitle imha silahları barındırdığı gerekçesiyle Irak’a karşı girdiği savaştır. ABD’nin Bağdad’ı 20 Mart 2003 tarihinde havadan bombalamasıyla başlayan savaş, 18 Aralık 2011’de bitene kadar, Irak’ı perişan etmiş ve terör örgütlerinin ini haline getirmiştir. IŞİD terör örgütü, bu savaşın enkazından beslenerek bölgede devletlerden daha güçlü duruma gelmiştir.

Arap Baharı: Tunus’ta 2010’da 23 yıllık yönetimin düşmesi ile sonuçlanan halk ayaklanmasının diğer Arap ülkelerine sıçramasıyla başlayan halk devrimlerinin ortak adıdır. Ayaklanmalar sonucu 18 ülkede ya protestolar oldu ya da hükümet düştü. Suriye ise iç savaşa girdi.

Suriye İç Savaşı: Arap Baharından etkilenen Suriyeli muhalif cepheler, iktidardaki Baas rejimine karşı ayaklanınca patlak veren iç savaştır. Suriye İç Savaşı, etkilerini günümüzde,

  1. Suriyeli mülteciler krizi
  2. Batılı güçlerin bölgede etkinliklerini yeniden artırması
  3. Rusya’nın Ortadoğu’ya inmesi
  4. IŞİD’in Levant bölgesinde gücünü arttırarak toprak hak iddia etmesi

Olarak görüyoruz. Mülteci krizi, Avrupa’nın, bilhassa  Suriye komşularının demografik yapısını yeniden şekillendirmeye başladı.

Facebook: Mark Zuckerberg tarafından 4 Şubat 2004 tarihinde kurulan sosyal ağ, İnsanoğlunun bilgi edinme deneyimini  olumlu yönde etkileyerek çok ciddi bir oranda hızlandırmıştır. İnsanlık tarihinde 3. büyük nüfus patlaması olduğu gibi Facebook da bilgi edinmede büyük bir sıçrayış sağlamıştır.

İlk iPhone: Apple tarafından 29 Haziran 2007 tarihinde satışa sunuldu. Böylelikle akıllı telefonlar hayatımıza girdi. Filmlerde gördüğümüz tek kumandayla her şeyi kontrol etme hevesimiz için ilk adım atılmış oldu.

Yazan Gençlik: yazangenclik.com alan adının 28 Ağustos 2010’da tescil edilmesiyle kuruldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir