30 Ağustos Zafer Bayramı Bir ŞAHLANIŞ Öyküsü | Yazan Gençlik

30 Ağustos Zafer Bayramı {Bir ŞAHLANIŞ Öyküsü}

Evet değerli Türk Milleti ve onun enfes gençleri. Hepimiz biliyoruzki atalarımız yaptıkları sakarya savaşıyla yunan döllerini yurdumuzun gerisine çekilmek zorunda bırakmıştır. Bundan sonra savunma değil saldırı yapılacaktır. Bu gün Türkiye Cumhuriyeti ve Yavru Vatan Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafından her yıl 30 Ağustos günü kutlanmaktadır. Ulu önder Mustafa Kemal Atatür’ün komutanlık yaptığı Başkomutanlık Meydan Muharebesi yani Büyük Taarruz savaşını kutlamak adına yapılır. Zafer Bayramı olması ise 1935 Mayıs ayında gerçekleşmiştir. O gün bu gündür büyük çoşkuyla kutluyoruz.

23 Ağustos – 12 Eylül 1921 tarihleri arasında yapılan Sakarya Savaşı’yla Yunan orduları gerilemek zorunda kaldı. Bu uzun zamandır Türk ordularının elde ettiği ilk başarıdır. TBMM tarafından Sakarya Savaşı’ndan sonra Mustafa Kemal’e mareşal ve gazi unvanları verildi. Tarihin bu dönüm noktasından sonra Yunan ordularının topraktan atılma kararı alınır. Sad planı adı verilen tarrruz planı ocak ve nisan aylarında iki kez ertelenir. Tarruzun hazırlıkları tam anlamıyla ağustos ayında tamamlanır. Batı cephesinin kuzeyindeki ve güney cephesindeki Türk birlikleri, büyük bir gizlilik içinde Kocatepe bölgesine kaydırıldı. İstanbul’daki cephane depolarından silah ve cephane gizlice Anadolu topraklarına getirtildi. İtilaf Devletleri tarafından tahrip edilerek kullanılmaz hâle getirilen toplar onarıldı. Yeni silahlar satın alındı. Orduya taarruz eğitimi yaptırıldı. Gazi Mustafa Kemal’in başkomutanlığını yaptığı Türk ordusu, 26 Ağustos 1922’de düşmana saldırdı. Bir kaç saat içinde düşman mevzileri ele geçirildi. 30 Ağustos’ta düşman çember içine alındı. Sağ kalanlar esir alındı. Esirler arasında Yunan Başkomutanı Trikopis de vardı. Bu savaş, Atatürk’ün başkomutanlığında yapıldığı için Başkomutanlık Meydan Muharebesi olarak adlandırıldı.

Büyük Taarruzun başarıyla sonuçlanmasından sonra Yunan, İzmir’e kadar takip edildi. 9 Eylül 1922’de İzmir’in kurtarılmasıyla Türk toprakları Yunan işgalinden temizlenmiş oldu.

Tüm Türk Aleminin 30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlu Olsun. Allah yeni Taarruzlar Nasip Etsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir