3DM Crack Korsan Faaliyetlerini Askıya Aldı | Yazan Gençlik

3DM Crack Korsan Faaliyetlerini Askıya Aldı

The Pirate Bay Torrent

Yakın zamanda, piyasaya yeni çıkmış oyunların cracklerini bulamazsanız hiç şaşırmayın derim. Neden mi ? Son zamanlarda adından çokça bahsettiren ünlü crack grubu 3DM, faaliyetlerini askıya aldığını açıkladı.

3DM adlı grup, dünya çapında crack yayınlayan tek grup olmasa da PC oyunları için crack üreten en büyük gruplardan bir tanesidir. Bilhassa son yılların en üretken gruplarından biriydi diyebiliriz.  Ancak korsan grubu, son yaptığı açıklama ile faaliyetlerine 1 yıl kadar ara verdiğini duyurdu. Görünen o ki torrent sitelerinde, yeni oyunların crack dosyalarını, ya hiç göremeyeceğiz ya da çok geç erişebileceğiz.

The Pirate Bay Torrent

Korsan Oyunlar Tarih mi Oluyor ?

3DM, geçtiğimiz günlerde korsan oyunlar ile ilgili çarpıcı bir iddiayla da gündeme gelmişti. 3DM’nin lideri Bird Sister, korsan oyunların 2 yıl içerisinde tamamen ortadan kalkacağını iddia etmişti. Pek inandırıcı bulmasak da şu an için dünyanın en güvenli dijital haklar yönetimi (DRM) sistemi diyebileceğimiz Denuvo’yu delebilen bir gurubun bu iddiayı ortaya atmış olması düşündürücü… Böyle bir iddiayı ortaya atmalarının sebebi ise Denuvo DRM. Denuvo yeni yeni kullanılmaya başlanan bir DRM sistemi ve delinmesi gerçekten zor. Bu DRM sistem birçok crack grubunu korkutmuş durumda. 3DM, Denuvo DRM’nin ilk sürümlerini delmişti ancak Denuvo da kendini geliştiriyor. Piyasada şuan yeni olan birçok oyunun crack’i yok. Ama eskiden oyunlar çıkar çıkmaz, crackleri torrentlere düşüyordu. Hatta orijinal oyundan önce crack’i hazırdı bile. Bunun nedeni kabaca açıklarsak; Denovo oyunların verilerini şifreliyor, bu sayede crack dosyaları geliştiren ekipler oyun verilerine erişemedikleri için normalde bir crack dosyası için harcadıkları sürenin çok üstünde zaman harcamak zorunda kalıyorlar. Bu da crack geliştiricileri bıktırıp pes etmelerine neden oluyor.

3DM’nin kenara çekilmesinin nedenlerinden biri bu ancak korsan dünyasının 3DM olmadan nasıl etkileneceğini görmek istemeleri de başka bir neden. Şu an torrentlerde bulunan birçok oyun crackinin geliştiricisi 3DM ve aldıkları faaliyetlerini durdurma kararı korsan dünyasını etkileyecek belki ama korsan oyunların sonunun geldiği demek değil.

Ayrıca 3DM cracklerinin güvenirliği de tartışmalı. Cracklerinin içerisinde casus yazılım parçalarının olduğu güçlü iddialardan bir tanesi; 3DM’nin geliştirmiş olduğu crackleri kurarken 2 kere düşünün derim, hatta tüm crackler için…

1 yorum yapılmış

  1. Korsan oyun lazım, neden lazım?
    Korsan oyun kullanıyorum şahsen kullanmıyorum değil. Mesela en son kullanmış olduğum korsan oyun 7 Days to Die idi. Oyunu korsan olarak indirip deniyorum, keşfediyor ve kendimce inceliyorum. Eğer gerçekten satın alınmayı hak ettiğine kanaat getirirsem, oyunu satın alıyorum. Tabii korsanı korsanda bırakan arkadaşlarımız da mevcut. Bu nedenle olan yine “bize” oluyor…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir