68 Kuşağı Gençleri Kemalistti ! | Yazan Gençlik

68 Kuşağı Gençleri Kemalist’ti !

68 Kuşağı Kemalist

Bu yazıyı yazdığım gün, Türkiye Gençlik Birliği’nin, Taksim’deki şubesine gittim. İlk gittiğimde şubedeki herkes bir işle meşguldüler. Televizyonda Yalçın Küçük’ün programı vardı Ulusal Kanal’daki. Birçok kişi de onu izliyorlardı. Ben de kenara bir yere oturdum. Benim üyeliğim işleme daha önce alınmamış bu yüzden tekrar üyelik formunu doldurdum. Kırmızı Beyaz dergisini, Genç Adımlar dergisini, TGB, ADD, 68’liler Vakfı broşürlerini toplamaya çalışıyordum masalardan. Hediye olarak TGB Eğitim Kitaplığı’nın birinci kitabı olan “Türk Devrimi ve Milletleşme” kitabını verdiler. Ben de kendi isteğimle Bedri Baykam’ın Piramid Yayınevleri’nden çıkan kitabı “Sivil Diktaya Hayır”ı aldım. Hemen okumaya başladım.

Sonra çıktım binadan bir Sözcü alıp geldim. Bir de baktım ki hiç kimse yok. Herkes vefat eden İşçi Parti İlçe Başkanı’nın cenazesine gitmiş. Balkonda bekledim.

68’liler Vakfı Yönetim Kurulu’ndan biri geldi oturdu karşıma. Ben de sanki TGB Taksim Şubesi’ni yönetiyormuş gibi “Nereden geldiniz?” diye sordum. Sonra o da “Asıl sen nereden geldin?” diye sordu. Çünkü onlar her gün 68’liler Vakfı olarak geliyorlarmış oraya. Gençlere yardım ediyorlarmış bazı konularda. Tabii ki sorduğuma bin pişman oldum.

Neyse işte, sonra konuştuk, birazdan Deniz Gezmiş’in abisi gelecek dedi. Ben inanmadım ilk, ya da inandım ama şok oldum. Hemen annemi, babamı gelin buraya demek için aradım. Sonra çok sevdiğim Ahmet Abi’mi aradım. Hepsinin işleri vardı. Ama çok şey kaçırdılar bence.

Deniz Gezmiş’in okul kimliğini gösterdi galiba bana Bora Gezmiş. Çok duygulandım o an. Sonra sohbet ettik. İbrahim Kaypakkaya’yı, Mahir Çayan’ı, Hüseyin İnan’ı, Yusuf Aslan’ın onurlu mücadelelerine önderlik eden Deniz Gezmiş’i anlattı. Atatürkçü olduklarını her defasında söylediler. Tabii İbo hakkında o kadar net konuşmadılar. Çünkü İbo’nun birçok yanlışları vardı. Ama o da 68 kuşağındandı. Dışlanamazdı. Nitekim öyle de olmadı.

Sonra günümüzün 68 Kuşağı görevini TGB’nin üstlendiğini söyledi. Ben de onları dikkatle dinledim. Evime doğru giderken içimi bir heyecan kapladı… Bu konuşma herkese nasip olmaz diyerek evin yolunu tuttum ve eve girer girmez babama, anneme anlatmaya başladım !..

68 Kuşağı Kemalist’ti… Onun devamı niteliğindeki Türkiye Gençlik Birliği de Kemalist’tir…

22 yorum yapılmış

 1. Yalçın küçük ‘ü izliyorlar ve Atatürkçü öyle mi ? :):) güldürmeyin beni lütfen yalçın küçük, aponun yanındaki adamlardan biri ve ikiside ATATÜRK ‘e hakaret ediyor.

    1. Önder olarak gördüğünüz Başbuğunuz Türkşein paraları İngilterede çıktı bak oku aç bak biraz. Bizim başbuğumuz Atatürktür. DEVRİMCİDİR o da. Bu kadar sığ düşünmeyin. Türkeşin gerçek yüzünü görün.

     1. Başbuğun paraları hangi bankadan çıkmış ? Biraz açıklasana. İsviçre bankalarındanmı yoksa ? Hani şu çok titiz olan. Bir kişinin bilgilerini hiç bir şekilde başkasına vermeyen isviçre bankaları mı ?

   1. Bir şey merak ediyorum, samimi bir Atatürk sevgisi acaba paraların üzerinden onun resmini kaldırıp yerine kendi resmini bastırmaya el verir mi?

 2. Deniz gezmişin haklı mücadelesi mi ? Türkiyeyi komünizme götürmek için yapılan mücadele haklı mücadele mi oluyor ? Asıl ülkücülerin mücadelesi haklı idi. Sadece Türkiye’de Dinimizi ve Cumhuriyeti korumak için beşbinlerce gencini feda etti. Ertuğrul Dursun Önkuzuya devrimciler tarafından yapılan işkenceler halen hatırımızda. Kırılmadık kemik bırakmayıp daha sonra ciğerlerine pisiklet pompasıyla hava verilip ciğerleri patladıkdan sonrada üniversitenin 4. katından aşşağıya atılması devrimcileri haklı kılmaz. Aksine devrimcileri zalim kılar. Sadece o değil binlerce ülkücü genç işkence sonucu öldürüldü.

  1. @ Deniz Uğur
   Ülkücülerde İşkence gördü tabi eylüllerde
   hatta 1944 yılında en büyük işkenceleri gördüler.
   Devrimcilerde 12 eylülde işkence gördü kimse inkar edemez…
   Biz eski Sağ-Sol u bırakalım Kemalist Cephe olarak şuanki hükümetten kurtulma yolunu arayalım…

   1. Afedersin abi Deniz Gezmişi sevmeyenler kemalist olamazlar. Bak ben abisiyle konuştum diyorum. Şuan Türkiyede kemalist örgüt yok. TGB var sadece. Ben üyesiyim ve nedense ülkücü yok orda.

     1. Atatürk o yuzden mi kendi el yazılarıyla KEmalizmin prensipleri altı oktur yazdı? Kemalizm=atatürkçülük ve kemalistler devrimcidir. hiçbir zaman ülkü ocaklarına gitmeyeceklerdir.

     2. biz kemalistler atatürkün devrimlerine ilke ve inkılaplarına sahip çıkmakla ve ayrıca vatanımızın birlik ve beraberliğini sağlamakla mükerrefiz. ocaklardaki verilen bilgilerin çoğunun yanlış olduğunu düşünüyorum çünki onlar sadece şehitlerimizin olduğunda kendilerini gösteriyorlar.halkımız ezilirken işsizlik artarken öğrencilere haksızlık yapılırken halkın haklarına kısıtlamalar getirildiğinde neredeler bunlardada gelsinler omuz omuza direnelim ozaman ön yargı ve yanlış düşüncelerde kalkar yurttaşlarım …

   2. Atatürk’te birleşen her görüşteki insanların başımın üstünde yeri var. Sosyalist kökenden gelen birisiyim. Bölücülere sembati duyan, hak veren birisi idim ama şimdi doğru yolu bulup bölücülere karşı aynı tgb’li veya ülkücü gibiyim. Sol görüşlü ulusalcıyım. Atatürk çizgisinde birleşen ulusalcılar ile beraber mücadele eden ülkücülere canım veda olsun. Emperyalizmin ülkemizi bölme için bölücüleri, pkk’yı ve gericileri kullanıyor. Bu durumu ÖDP gibiler algılayamadığı gibi bölücülere çanak tutuyorlar. Emperyalizme karşıyız deyip bilmeden emperyalistlerin Ülkemizi bölüp parçalayıp sömürgeleştirme politikalarına destek oluyorlar. Bir an önce ÖDP’li gibi kardeşlerimizi uyandırıp bölücülere karşı koyarak anti emperyalist ulusalcı Atatürkçü çizgide birleşmesini arzu ediyorum. Ben öncede aynı BDP’li ve ÖDP’li gibiydim uyandım ulusalcı olup Atatürkçü çizgide hareket ediyorum inşallah bu ÖDP’li gibi kardeşlerim benim gibi uyanıp doğru yolu bulurlar

  2. arkadaşım neler saçmalıyorsun sen siyasetten anladığın yok devrimcilik diyorsun.. allahım ya kemalizm bu hallederemi düşecekti ben devrimci düşüncenin insanıyım fakat ben bozkurtçularla beraber haraket ederim onlarda atatürkçü onlarda cumhuriyetçi milliyetçi… onlarda AKP ye karşı

   1. Her bozkurtcuyu kastetmedim. bozkurçulaarın içindede yobazzı, faşistti olduğu gibi çok az sayıda aydın düşünceli Atatük’ü sevenler Atatürkçülükte uzlaşıp mücadele edenler var. Bir takım bozkurtçular ile laik demokratik düşünce birleşmek çok zor ama 16 nisan referandum da anlaştığımız gibi kurtuluş savaşı gibi dönemlerde uzlaşmak ve mücadele etmek gayet doğal.tabiki sosyalist devrim mücadelesinde hiç bir baokurtçu ile anlaşamayız. Duruma göre bazı konularda bazı bozkutçular ile anlaşılır bazı konularda anlaşamayız.

 3. Bahadır kardeşim ocaklar işsizlik çoğalırken, halkımız ezilirken nerede demişsin. Öncelikle bilmelisinki ocaklar hiç bir zaman halkın ezildiğini düşünmüyor.

  senin halk dediğin ve değerini küçülttüğün TÜRK MİLLETİ Hiç bir zaman ezilmedi ezilemez. Eğer Türk Milleti eziliyor düşüncesine girersek ezenlerin hepsini kılıçtan geçiririz. Türk Milleti bugün ezilmiyor. Türk Milleti sıkıntı içinde. Türk Milleti ve Türk Devleti sıkıntı yaşıyor Bunun nedeni ise hem Türklükten uzaklaşmamız hemde İslamdan uzaklaşmamızdır. Türk Ülkücüleri mücadelelerini verirken solcular gibi polise karşı gelerek yasalara karşı gelerek yapmazlar. O yüzden bize Ülkücü derler. Siz insanları gereksiz konusunda kandırırken biz Türk Tarihini ve İslamı anlatırız. Seminerlerimizde daha iyi Türkiye için ne yapılmalı sorusuna cevap ararız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir