AGAR (agar.io): Jel Balon Oyunu | Yazan Gençlik

AGAR (agar.io): Jel Balon Oyunu

Son 1 ay içerisinde dünyaca nam ve ün yapan agar.io online oyunundan bahsetmek istiyorum. Nasıl oynandığından ve bazı taktiklerden bahsedeceğim. Agar 4chan de birden popüler oldu ve popülaritesi dünya çapında ilerledi. Agar balon oyunu kısa sürede en çok Türk kullanıcılar tarafından oynanır hale geldi. Agarı  oynayan en büyük kitle Türkler olmasa bile sayıları gözden kaçmayacak kadar fazla.

Agar Nedir ?

Bir kısaltma gibi başka bir anlam ifade etmiyor ise agar su yosunlarından elde edilen bir tür jelatindir ve ” agar.io “daki io ise Britanya Hint Okyanusu Toprakları için internet ülke kodu üst seviye alan adıdır.  Online tabanlı bir oyun olduğunu söylemiştik. Adres çubuğuna agar.io yazıp siteyi görüntüleyerek oyuna hemen başlayabilirsiniz. Play butonuna bastığınızda oyundasınız demektir. Üye olma gibi bir durum yok, profil yok sadece bir takma ad ile oyunu oynuyoruz. İsterseniz takma ad (nick) da belirlemenize gerek yok.

agar-io-panel

Oyunda bir jel balonunu kontrol ediyoruz ve amaç diğer kullanıcıların balonlarını yemek ve ya buna süpürmek de diyebiliriz. Oyuna başlamadan önce giriş ekranında bazı ayarlamalar yapmak faydalı olabilir.

Kendimize bir takma isim (nick) belirleyelim. Select a Region: Bölge Seç listesinden bir oyun salonu selim. Hemen sağında ” FFA ” ve ya “Teams” göreceksiniz.

FFA oyunu solo olarak başlatır.

Teams ise oyuna bir takım üyesi olarak başlarsınız. Aynı renkler oyuncular / baloncuklar bir takımı belirtir. Bence teams kısmı daha keyifli.

İlave Ayarlar

Gelelim ilave ayarlara; Oynat butonunun sağında bir çark ikonu bulunuyor. Tıklayarak ilave ayarları görüntüleriz. Burada ” No names ” ile tüm kullanıcıların nicklerini gizleriz. ” No color  ” ile tüm oyuncuların balonları renksiz olur.  ” Show mass ” diyerek kendi balonumuzun kütlesini lakabımızın yanında görüntüleriz.  ” Dark theme ” oyunu siyah zeminde başlatır. ” No skins ” ise oyundaki en büyük 10 oyuncuyu sıralayan gibi panelleri gizler.

Agar Nasıl Oyunanır ? 

Agar oyununda amaç diğer kullanıcıların kontrol ettiği balonları yemek diğer bir tabirle süpürmektir. Diğer balonları yedikçe kütlemiz artar. Ama diğer balonu oyundan süpürebilmek için ondan daha büyük bir kütleye sahip olmamız gerekiyor. Kütlemizi artırmak için ise çevreye saçılmış küçük yemleri süpürmeliyiz.

agar-arena

Agar balonunu kontrol etmek için yön tuşlarını kullanmıyoruz. Sadece ilerlemek istediğimiz yöne doğru bilgisayar faresini doğrultmak hareket etmek için yeterli. Agar oyunu oynarken fareye ilave olarak klavyeden ” space  ” ve ” w ” tuşlarını kullanıyoruz.

Space tuşu kontrol ettiğimiz agar.io balonunu eşit iki parçaya bölüyor. Tabi balon iki parça ise her iki parçayı da eşit olarak bir daha ikiye bölüyor ve böylelikle 4 parça baloncuk oluşuyor. Jel balonumuzu bölmek çevreye saçılmış olan yemleri daha çabuk süpürmemize ve dolayısıyla daha hızlı büyümemize olanak tanıyor. Merak etmeyin kontrol ettiğiniz balon parçaları beslendikçe bir süre sonra birleşerek tek bir balon oluşturuyorlar. Ama ne kadar çok bölünürsek o derece diğer oyunculara karşı savunmasız oluruz.

W tuşu agar jelinden (balonundan) küçük bir parça koparıp fareyi yönlendirdiğimiz yöne doğru fırlatır. Peki agar.io’da W tuşu ne işe yarar ? Özellikle teams bölümünde takım arkadaşımızı beslemeye yarar. Ve ya diğer oyuncuları kandırmak için de kullanılabilir. Yemi almaya çalışırken tuzağa düşürebiliriz.

Agar Oyunundan Taktikler

Solo kısımda bölünmek pek güvenli olmayabilir fakat oyuna yeni  başladığımız anlarda ikiye bölünmek çevredeki yemleri çabucak toplayıp bir an önce büyüye bilmemiz için denenebilecek bir taktik. Teams kısmında takımınız önde ise bölünmekten kaçınmaya gerek yok bence.

agar-kaktus

Agar’da Yeşil Kaktüsler Ne İşe Yarar ?

Agar kaktüslerini w tuşu ile beslediğinizde nişan aldığınız yöne doğru bölünüp fırlayarak ikinci bir kaktüs oluşur. Şayet doğan yeni kaktüsü dev agar balonlarına pırlatırsanız bu dev balonlar paramparça olur ve küçük kütlenize rağmen dev balonu bir anda yiyerek siz dev bir agar jeline dönüşebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir