AGAR (agar.io) Oyun Modları Farkları Nelerdir ? | Yazan Gençlik

AGAR (agar.io) Oyun Modları Farkları Nelerdir ?

Son ayların en popüler online oyunlarından olan agar.io her geçen gün daha çok oyuncuya ulaşıyor. Agar uluslararası çapta ün yapmış ve oyuncuya sahip bir oyun. Nitekim Türkiye’den de çok sayıda oyuncuya sahip. Bu yüzdendir ki oyunu yayınlayan bölgesel sunucu sayısı şuan için 8 ve biri Türkiye; tabi yeni eklendi.

Agar io kısaca jel balonlarından oluşuyor ve bu balonlarından birini kontrol eden oyuncu olarak diğer balonları yemeye çalışıyorsunuz. Yani büyük balık küçük balığı yer mantığı var. Oynanış ile ilgili daha fazlası bilgi için bakınız: yG/sasas

Bu yazıda oyundaki modlardan veya diğer bir tabirle konseptlerden bahsedeceğim. Benim hatırladığım kadarıyla oyun ilk yayınlandığında 2 mod vardı. Şuan için agar io ‘daki mod sayısı 4’e çıkmış.  Daha doğrusu 3 + 1 diyebiliriz. Çünkü son eklenen Party modunun mantığı diğerlerine göre farklı. Agar’daki modlar şu şekilde: FFA, Teams, Experimental ve Party; Bu 4 mod arasında pek farklılık yok. Agar oyununun oynanış tarzı ve kuralları belli ancak bu modlar arasında veya konsept diyelim konseptler arasında küçük kural değişiklikleri dışında büyük bir fark yok. Çok uzatmadan modları anlatmaya başlayalım.

FFA (Free For All) Modu Özellikleri – Agar.İo

FFA modunda solo oynanış mantığı mevcut. Her oyuncu tek başına hareket ediyor. Agar io da amaç küçük jel balonlarını yemek. Tabi bu çok kolay değil. Büyük balon hantal olduğu için küçüğü yakalayamayabiliyor. Hantallığın çaresi ” space ” ile bölünmek. Bölündüğümüzde bizden kopan eş parça ok gibi fırlayıp küçük balonu yakalıyor. Tabi burada unutulmaması gereken bir diğer durum bölündüğümüz vakit diğer oyunculara karşı daha korumasız oluyoruz. Ama endişelenmeyin parçalarımız bir süre sonra birleşiyor. Tabi başka biri tarafından yenip oyundan süpürülmez iseniz. Bu da oyunun amacı ve stratejisi zaten; en akılcıl stratejiyi geliştirin oyunun lideri olun.

FFA solo bir oynanış sunuyor dedik. Ancak anlaşıp 2li veya daha fazla oyunculu çeteler kuranlar da var. Şöyle ki siz 4 parçaya bölündünüz ve sizle anlaşan diğer 3 parçayı yiyor. Ardından sizi ” W ” ile besliyor. Sonuç olarak parçalarınızın birleşmesini beklemek zorunda kalmıyorsunuz. FFA’da takım kurmanın çok avantajı var. Hep tek parça halinde oyunda oluyorsunuz ve bölünmekten korkmadan hareket edebiliyorsunuz. Çünkü arakanızı toplayan bir takım arkadaşınız var. Tabi size ihanet etme ihtimalini de göz ardı etmemek lazım. Oyun bu yüzden eski keyfi vermiyor. Oyunun ilk zamanlarında, oyundaki en güçlü 10 oyuncuyu gösteren lider tahtasında yer bulmak çok kolayken hatta 1. olmak kolayken şimdi lider tahtasına çıkmak bile çıkmak çok zor. Çünkü lider tahtasına çıkmak için takım kurmak lazım, takım kurunca da büyük takımların ilk hedefi oluyorsun.

Teams (Takımlar) Modu Özellikleri – Agar.İo

Teams modunda 3 farklı renge sahip 3 farklı takım var. Aynı renge sahip oyuncular bir birlerini yiyemiyorlar. Tabi W ile takım arkadaşını beslemek mümkün. Üstünlüğü sağlamış takım daha rahat hareket edebiliyor bu yüzden takım ruhunu kaybetmemek lazım. Ne yazık ki bazı oyuncular düşman takımdan biri ile FFA modunda anlattığım şekilde takım kurarak oyunun içine edebiliyorlar, aferin. Buradan onları tebrik ediyorum.

Aklınıza ” Teams modunda güçsüz takımlar nasıl üstünlüğü sağlayacak ? ” diye bir soru takıldıysa cevabı basit. Oyunda benim kaktüs diye tabir ettiğim yeşil, dikenli disk şeklinde yapılar var. Kaktüsleri beslediğinizde belli bir büyüklüğe ulaşınca bölünerek işaret ettiğiniz yöne doğru fırlıyor. Eğer orda bir agar balonu varsa onu parçalayacaktır.  Sizde bir ziyafet çekebilirsiniz. Ama dikkatli olun siz de bir kaktüse çarparsanız parçalanırsınız. Kaktüslerin bir diğer güzel özelliği ise kaktüsün sığınak olarak kullanılabiliyor olmasıdır. Nasıl ? Kaktüsten küçüksek veya aynı boydaysak kaktüs bizi parçalamıyor. Altına girip saklanabiliriz.

agar-io-koyu-virus

Agario ‘daki bu yeşil ve dikenli yapılar için anlattıklarım FFA modu için de geçerli; orada da kaktüsler var ve aynı işlevi görüyor. Ancak ” Experimental ” modundaki kaktüslerin işleyişinde ufak bir farklılık var.

Experimental (Deneysel) Modu Özellikleri – Agar.İo

Deneysel modda da solo oynanış mantığı var. FFA ile neredeyse birebir aynı. Zaten FFA modunu daha keyifli hale getirmek için bu modu geliştirdiler. FFA için anlattığım tüm özellikler Experimental modu için de geçerli ancak 2 ufak farklılık hariç. Experimental modda

1 – Kaktüslerin işleyişinde küçük bir fark var.

2 – Benim şelale diye tabir ettiğim kaktüslere benzeyen  kahverengi ve dikenli yapılar eklenmiş.

Experimental konseptinde kaktüsler benlendikçe büyümüyor ve bölünmüyor. Bunun yerine W attığımız yöne doğru hareket ediyor.

Kahverengi Dikenli Yapılar Ne İşe Yarıyor ?

agar-io-ana-hucre

Benim yem şelalesi diye tabir ettiğim yapılara gelir isek; Bu yapılar kahverengi renge sahip olmaları dışında şekilsel olarak kaktüslere benziyor. Ama bu yapılar kaktüslerden farklı olarak bölünmüyorlar ya da hareket etmiyorlar. Ayrıca çevrelerine 1 puan  değerindeki yemleri fırlatıyorlar. Ben bu nedenle bu yapılara yem şelalesi diyorum.  Kahverengi ve dikenli yapıların özellikleri bununla bitmiyor. Şelaleden büyük bir agar balonuysanız içinden geçmeye çalıştığınızda kaktüslerde olduğu gibi parçalanıyorsunuz. Küçükseniz içinde yok oluyorsunuz. Şelale sizi parçalayıp çevresine yem fışkırtıyor. Biliyorsunuz bu bölümde kaktüsler hareket edebiliyor. Kaktüsleri şelalenin içine sokabilirseniz. Şelale kaktüsü parçalayıp, parçalarını etrafa yem olarak serpiştirecektir. Ayrıca bu yapıları beslerseniz yine yem fışkıracaktır. Bu yapılar beslendikçe büyüyor mu bilmiyorum. Ama bir keresinde dev gibi bir şelale ile karşılaştım. Belli ki beslenerek büyümüş. Şuan büyüyebiliyor mu bilmiyorum. Ben denedim ama büyüyüp büyümediğini çözemedim. Experimental mod deneysel bir mod olduğu için bu özellik belki kaldırılmış olabilir.

Peki bu yapılarla aynı boydaysak ne oluyor ? Bize hiçbir zarar vermiyor. İçinden geçip gidebiliyoruz. Ama aynı boyda olunduğumuzu kestirmek zor.

Party Modu Özellikleri – Agar.İo

Party mod başka bir oynanış tarzı değil. Party mod arkadaşlarınız ile aynı agar.io sunucusuna bağlanma yöntemidir. Mesela 2 veya daha fazla arkadaş aynı sunucuda oyunu oynamak istiyor. Bir arkadaş party modu seçip create dediğinde bir URL tanımlanıyor. Diğer arkadaşlar da party modu seçip belirlenen URL’ye join dediğinde ölseniz dahi 3 arkadaş sürekli olarak aynı sunucuya bağlana biliyor.

Agar.İo Yapılarının İsimleri ve Tanımları

Agar Jel Balonu: Agar su yosunlarından elde edilen bir tür jelatindir. oyuncuların kontrol ettiği yuvarlak yapılara jel balonu diyorum. Çünkü agar jel balonu anlamına geliyor. Ama resmi tanımda biz bir hücreyiz.

Kaktüs: benim kaktüs olarak tanımladığım yapılar yabancı kaynaklarda aslen yani virüs olarak tanımlanıyor. (Daha kolay anlaşılsın diye ben bu şekilde tanımlama ihtiyacı duydum.) Deneysel modda virüslerin yanı sıra koyu virüs denen başka bir çeşit virüs varmış sanırım. Ama ben şuana kadar rastlamadım.  Çünkü koyu virüsleri meydana getirmek için bir çeşit ritüel organize etmemiz gerekiyormuş.  (Ritüel derken normal virüsleri yeteri kadar beslememiz mi gibi bir şeyler yapmalıymışız, mı neymiş ? :d )

Yem Şelalesi: Bu da anne hücre ya da kök hücre olarak geçiyor.

Yem: Yem de küçük beşgen altıgen yapılar. Çevreye saçılmış olan 1 puan değerindeki yapılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir