Ak Parti'den Yeni Anayasa İçin Referandum Hazırlığı | Yazan Gençlik

Ak Parti’den Yeni Anayasa İçin Referandum Hazırlığı

Uzun süredir Türkiye gündeminde olan yeni anayasa çalışmalarında son zamanlarda hız verildi. AK Parti ve MHP’nin ortaklaşa çalışmaları ile hazırlanan yeni anayasa taslağında, önceden CHP ile yapılan görüşmelerde CHP’nin onay verdiği yasalarda bulunmakta. Yeni anayasanın TBMM’den geçmesi sonrasında yapılacak referandum içinde AK Parti çalışmalara başlayarak halka yeni anayasayı nasıl anlatacakları konusunda çalışmalarını gerçekleştirmeye başladı.

tbmm-genel-kurul-oturum

AK Parti MYK toplantısı içerisinde referandum için halkı bilinçlendirmek için nasıl bir yol izleneceği konuşuldu. Parti kendi seçmeninin %90 oranındaki kesiminin yeni anayasaya evet dediğini belirtirken kalan %10’luk kesim için de çalışmaları yapılacağı kaydedildi. Aynı zamanda diğer partilerden de önemli bir kesimin yeni anayasaya destek verdiği edinilen bilgiler içerisinde.

Şuan ki düzende koalisyonun önünün açık olduğu ve her seçimde bir belirsizliğin oluştuğunu kaydeden yetkililer bunun ülkenin zararına geliştiği kaydedilmekte. Yeni anayasa sayesinde Başkanlık sistemi ile seçimlerde tek parti sonucu çıkarak ülkenin belirsizlik yaşaması engellenmekte. Bunun yanı sıra Cumhurbaşkanı konumundaki kişinin daha rahat bir şekilde sorgulanabileceği bir yasa olan yeni anayasa aynı zamanda milletvekili sayısını 600’e çıkarmakta. 18 yaş seçilme hakkının da içerisinde bulunan taslakta daha bir çok yenilik bulunmakta. Yeni anayasa taslağının meclise sunulması sonrasında artık meclis gündeminin daha da yoğun olacağı aşikar. Ortalama olarak 1 ay sürecek olan görüşmeler sonrasında oylama ile oy çokluğu ile kabul edilse de oylama sonrasında yeni anayasa referanduma giderek halkında oyu alınacak ve kararı halk verecek.

Kaynak: http://www.haber7.com/siyaset/haber/2235084-ak-partide-referandum-hazirligi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir