AKP'nin Meclis Başkanı Adayı Açıklandı | Yazan Gençlik

AKP’nin TBMM Başkanı Adayı Açıklandı

Daha önce kulislerden gelen bilgilere göre AKP’nin meclis başkanlığı için öne çıkan iki simi vardı. Bu öne çıkan iki isim Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz idi. Başbakanın bu konuyla ilgili en son açıklamasına göre AK Partisi’nin meclis başkanı adayı İsmet Yılmaz oldu.

AK Partisi

Başbakan Davutoğlu, konuyla ilgili basın açıklamasında sarf ettiği cümleler arasında şunlar öne çıktı.:

” 50’şer kişilik gruplarla istişareler yaptık. Biz her zaman ortak akla değer verdik.  Her bir milletvekilimizin kanaatini tek tek aldım. Dün bu kanaatleri değerlendiren bir çalışmadan sonra iki arkadaşımızın isminin çok açık şekilde öne çıktığı ortaya çıktı.  Dün de her iki arkadaşımızla görüştüğümüzde, diğer arkadaşı lehine feragat etmesinin doğru olacağını ifade ettiler.  Her iki arkadaşımızla ayrı ayrı görüştük. Ve sonra birlikte görüştük. Bu iki arkadaşımızla ortak değerlendirmemizde bir arkadaşımızın ismi öne çıktı.  TBMM Başkan adaylığı için AK Parti olarak sayın İsmet Yılmaz’ı önermeyi kararlaştırdık.”

Meclis Başkanı Oylaması Nasıl Yapılacak ?

TBMM Başkanı seçimi en fazla 4 tura kadar uzayabilir. İlk iki tur 30 Haziran günü yapılacak. Meclis başkanlığı seçiminde ilk iki turda üye tam sayısının 3/2’si (367) oyu alan aday başkan olur. Şayet ilk iki turda 3/2 oy oranı yakalanmaz ise 3. tur oylamaya gidilir. 3. ve 4. tur TBMM başkan seçimi 1 Temmuz Çarşamba günü yapılacak.  3. Oylamada üye tam sayısının salt çoğunluğu olan 276 beklenecek. Bu da sağlanamazsa 4. tura gidilir ve 3. turda en çok oyu alan iki aday 4. turda yarışır. Sonunda 4. turda en çok oyu alan TBMM başkanı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir