Alevilik ve Din Dersi | Yazan Gençlik

Alevilik ve Din Dersi

Aleviler, laik Türkiye’nin en büyük güvencesi olan yurttaşlarımızdır. Yaşamları laiklik üzerine kuruludur. Kadın erkek eşitliğine yürekten inanırlar, Atatürk’e çok büyük bir saygı beslerler, sosyalist yani toplumcu düşünürler. Büyük bir çoğunluğu da Kemalist’tir.

Ben bir Sünni Müslüman olarak Alevileri kıskanırım. Çünkü Türk tarihinde hep acılar çekmelerine rağmen, Yakın tarihte dışlanmalarına rağmen dimdik ayakta durmuşlardır ve dayanışma, birlik ve beraberlik duyguları çok gelişmiştir.

Asıl konumuza dönelim şimdi. Alevilik ve Din dersleri…

Atatürk zamanında Din dersi diye bir uygulama yoktu. Ahlak Bilgisi gibi çok güzel bir ders vardı. Hiç kimse sıkıntı çekmiyordu.

Aleviler, Hristiyanlar, Museviler veya inanmayanlar… Hiçbirisi bu derse girmek zorunda değildir!

Zaten Aleviler dışında diğer Müslüman olmayan öğrenciler bu Din dersi denen saçma derse girmemektedir. Ama eğer gittiğiniz okul cahil bir kentin okuluysa vay sizin halinize!

Çünkü dışlanırsınız, dinsiz ilan edilirsiniz, kafir olursunuz !..

Oysa onların da inançları vardır kendilerine göre, laik bir ülkede yaşıyor muyuz yaşamıyor muyuz gerçekten belli değil?!

Fethullah İnam bana mesaj göndermiş. Gerçekten bir Fethullah beyin portresi…

Bu konuda Habib Baş da çok güzel bir yazı yazmıştı.

Sn. Uğur

Sağ olasın benim hakkımda bir yazı yazmışsın. Ama nasıl yazdıysan bir türlü okunmuyor. Merak ettim yazdıklarını okumak istedim. Ama her girişimde “error” veriyor. Demek ki çok yalan yazmışsın ki Allah’ta kabul etmedi.

Şimdi bu beyinlerin, din dersi veya Alevilik hakkında bir fikri olabilir mi? Evet olabilir ama bilgileri yoktur.

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi oluyor bu insanlar.

İki dakika empati kurup da Alevilerin din dersinde neler çektiklerini düşünemiyorlar. Cevapları hep aynı, onlar da Müslüman değiller mi?

Yahu kardeşim madem bunlar senin işine gelince Müslüman oluyorlar biz Atatürkçü laikler neden kafir onlar neden dinsiz oluyor yeri gelince; bunu bana açıklasın biri!

Herkes dinini kendi evinde yaşayabilir buna karışan mı var? Ama dini yaşamayınca karışan var o ayrı konu…

Bir insana dini zorla dayatırsanız o kişi dinsiz değil din düşmanı bile olur. Müslümanlık hani kolaylık diniydi? Nerde kolaylık ?! Sen adama zorla din dersi veriyorsun. Sonra da çıkmış “Ama Müslüman o” diyorsun. Kusura bakma ama sen bunu dersen ben de sana “O zaman senin Allah belanı versin” derim. Çünkü çok acı bir şey bu. Yani bize Şii mezhebinin kuralları öğretilse eminim ki Fethullahçılar başta olmak üzere karşı çıkar.

Öyleyse soruyorum: Zevk mi alıyorsunuz insanlara sıkıntı çektirmekten? Bu dayatmanız kime ve neden? Kolaylık dini dediğiniz İslam’ı neden dünyaya ve Türkiye’ye gericilerin dini olarak tanıtıyorsunuz?

Cevaplayın ve bana yollayın cevaplarınızı. Bekleyeceğim.

6 yorum yapılmış

  1. Din dersleri zorunlu olarak okutuluyor diye şikayet edeceğinize dinimiz elden gidiyor diye kaygılanın.

  2. .Din dersine karşı olanların dinle ilgili sorunu mu var?ibadeti inancı sıfırmı?dini yokmu?,gayrimülimmü?,dinle şereflenmeyi anlayamamışmı?.insan değilmi?,darvincimi?Pkk gibi marksistmi?,kuranı son peyganberi yaratıcıyı redmi ediyor?Neticede şapşal olamaz inancı varsa derse karşı çıkmaz.aksi halde din dışı yaratık olduğunu ilan etsin

  3. Bu yazıyı kim yazmış, ben kime mesaj yollamışım, bu yazı da kim tenkit ediliyor anlayamadım. Benim ismim geçiyor. Sanırım Yazarport’ta yazdığım sıralarda ele alınan bir konu olsa gerek ama hakikaten bu yazıdan bieşey anlayamadım. Bana karşı bir itham yok, bir övgü de yok. Yine de yazan sağolsun derim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir