Kova buz çığırından çıktı | Yazan Gençlik

ALS ve Ice Bucket Challenge

Tüm dünyayı saran “Ice Bucket Challenge” yani bir kova buz Türkiye’de de ilgi odağı olmaya başladı.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Massachusetts Eyaleti’nin başkenti Boston’da yaşayan Corey Griffin, Ice Bucket Challenge denen kampanyayı çok yakın arkadaşı Pete Frates’ın ALS hastalığına yakalanmasının ardından arkadaşına desket çıkmak için başlatmıştı.

Ice Bucket Challenge nedir ?

Ice Bucket Challenge tam Türkçe manası buzlu kova su mücadelesi olan kampanya ALS hastalığına desten için 27 yaşındaki Bostonlu bir genç tarafından başlatıldı. Kampanyaya göre kişi bir kova dolusu buzlu suyu kafasından aşağıya döküyor ve ardından üç kişiye meydan okuyor. Meydan okuduğu kişi eğer kafasından aşağıya bir kova dolusu buzlu suyu dökemez ise ALS hastalığı ile mücadele eden bir derneğe bağış yapmak zorundadır. Bu kampanyaya birçok ünlü isim de katıldı. Ünlüler hem bir kova dolusu buzlu suyu kafasından aşağı döküyorlar hem de bağışta bulunuyorlar.

Yazarın Yorumu

Ama burada şunu da söylemeden geçemeyeceğim; Bu kampanyayı başlatan arkadaş ALS hastalığına dikkat çekmek istemiş ve insanlarına buna teşvik etmek için bu şekilde bir yol bulmuştur.

Çok doğru ve güzel bir şey yapmıştır, kendisini kutluyorum fakat su israfı yapmaya da gerek yok. Bu işi başlatan insan bu kitleye ulaşabilmek için suyu dökmek zorundaydı tamam da bizimde suyu dökmemize gerek var mı ? Bu iş şöhret ve gösteriş boyutuna taşındı. Bizim ALS hastalarına destek çıkmamız, yapabiliyorsak bağışta bulunmamız, onları anlamamız gerekiyor yeni bir sıkıntı yaratmamız değil. Dünya da birçok insan suya ulaşamazken ve bizi de ileride muhtemel bir su sıkıntısı beklerken bu neyin kafasıdır ?

Bir bilim insanı bir icat yapar ve sonraki nesil onu kötüye kullanır. Bu hep böyle mi olmak zorunda ? Birisinin yapmak zorunda olması, herkesin yapmak zorunda olduğu anlamına gelmez. Bizim burada düşünmemiz gerekir koyun gibi aynısını yapmamız değil.

ALS Hastalığı Nedir ?

ALS hastalığı beyindeki motor sinir sisteminin zarar görmesiyle vücuttaki kasların çalışamamasıdır bir çeşit felçtir. Beyindeki hücrelerin zarar görmesi demek burada zihinsel faaliyetlerin veya hafızanın zarar gördüğü anlamına gelmiyor. Hastalık bulaşıcı değildir fakat kalıtsal olan türü de vardır.

ALS hastalığı hakkında daha fazla bilgi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir