Anayasa Değişikliğinde Son Dönemece Gelindi | Yazan Gençlik

Anayasa Değişikliğinde Son Dönemece Gelindi

Yakın zamanda gündem her gün hızlı bir şekilde değişse de aslında herkesin kafasında soru işareti olan yeni anayasa gündemdeki önemini korumaktadır. Hükümetin bu konudaki kararlı duruşu ve MHP lideri Devlet Bahçeli‘nin görüşmeler için yeşil ışık yakması anayasa değişikliğinin daha hızlı bir şekilde gerçekleşmesi için zemini hazırladı. Yapılan görüşmeler sonrasında liderlerin gerçekleştirmiş olduğu açıklamalarda ise partilerin yeni anayasa taslağı üzerinde genel bir mutabakata vardıkları söylenmekte.

meclis

Yapılan son görüşme sonrasında MHP lideri Devlet Bahçeli görüşmelerin çok olumlu geçtiğini ve haftaya yeni anayasa metninin Meclis’e sunulacağı konusunda açıklama yaptı. Bu açıklama ile artık yeni anayasada son hazırlıkların bittiği ve kısa süre içerisinde bu konunun netleşeceği anlaşılmaktadır.

Yeni anayasa değişikliği konusunda Başbakan Yıldırım‘a ise Cumhurbaşkanı’nın partisi ile olan ilişkisinin bitip bitmeyeceği soruldu. Bu konuda açıklama yapan Başbakan Yıldırım, yapılan yeni değişiklikler ile Cumhurbaşkanı’nın partisi ile olan bağlantısının devam edeceğini ve anayasada değiştirilecek en önemli maddelerden biri olduğunu söyledi.

Yeni anayasanın referanduma gitmesi için 330 milletvekilinin evet oyu kullanması gerekir. Yasanın Meclis’e sunulmasından sonra 60 gün içerisinde görüşmelerin ve oylamaların son bulması ve referandum için gerekli olan çalışmaların yapılması planlanmakta. Buradan da anlaşıldığı gibi önümüzdeki yılın başlarında yeni anayasa konusunda referandumun yapılması ve sonucun hızlı bir şekilde hayata geçirilmesi planlanmakta. Son olarak Başbakan Yıldırım’a sorulan sorularda erken seçimin olmadığı da açıklamalar arasında yerini aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir