Android Telefonda Ekran Çözünürlüğü Değiştirme | Yazan Gençlik

Android Telefonda Ekran Çözünürlüğü Değiştirme

Satın aldığımız ürünler artık kişiliğimizi yansıtan eşyaya dönüştü. Saaatimize verdiğimiz önemi telefonumuza, bilgisayarımıza da veriyoruz. Neticede sevdiğimiz şekilde düzenlemek kullanım kolaylığının yanında onu benimsememizi sağlıyor. Android telefon için ekran çözünürlüğü değiştirmek veya yeni duvar kağıdı eklemek pek bir moda. Ancak kısa hareketlerle fazla sürmeden yapılabilecek düzenlemeyi herkes halledemeyebiliyor. Diğer insanların cihazından farklı şekle çevirmek ve ekranınızın sanal boyutunu değiştirmek istiyorsanız detaylarını anlatıyoruz.

Ekran Çözünürlüğü Nasıl Değiştirilir?

Kişiselleştirme hususunda geniş hareket imkanı tanıyan Android işletim sistemine sahip telefon kullanıyorsanız yapılması gerekenler aşağı yukarı bellidir.

Ayarlar menüsüne tıkladığınızda ekran bölümüne giderek ayarlamalara ulaşabilirsiniz. Üreticinin sunduğu seçenekler arasından birisini tercih etmek durumundasınız. Yine erişebilirlik kısmından değiştirilebilmesi mümkün. Bu yollar işe yaramadıysa başka çözüm yoluna bakalım.

Markanız boyutu kendinize göre ayarlamak istemenize olanak vermediyse iki yöntemli müdahale şansı mevcut. Root atarak veya atmayarak. Root kavramı daha çok kullandığınız cihazın sistem kodlarına erişmeyi ifade eder. Apple müşterisinin bileceği üzere Jailbreak‘in Android sistemlerdeki halidir. Elbette root yaparak veya yapmayarak çeşitli avantajlar – dezavantajlar söz konusu. Rootlarsanız aklınızın eseceği her işlemi hayata geçirirsiniz buna ekran çözünürlüğü dahil. Yine negatif yönünden bahsedecek olursak sistem kodunu açtığınızdan mütevellit beklemediğiniz düzenleme gibi durumlar savunmasız kalıyorsunuz. Kaldı ki çalışmayı yanlış gerçekleştirdiğinizde telefon işinizi görmemeye başlar ve birçok özelliğini kaybeder. Ayrıca firmaların önemli bölümü bu işlemin devreye alınmasıyla garantiyi geçersiz kılmakta.

Root Atmadan Çözünürlük Değiştirme

Bahsettiğimiz kötü yönlerden etkilenmemek için güvenilir yolu seçtiyseniz Android Debug Bridge adı verilen araca ihtiyacınız var. Sistemin yazılımıyla iletişime geçip kullanıcıya yani size komutları verip istenilen işlevleri yerine getirir. Tabii ki bir bilgisayar ve bağlantı yapılması için uygun kablo da gerekiyor.

ADB yüklü değilse indirmek için buradan ulaşabilirsiniz: https://developer.android.com/studio/command-line/adb

Kurulumu tamamladıktan sonra telefondan USB hata ayıklama modunu açın. Açmayı bilmiyorsanız Ayarlar‘a girip Cihaz Hakkında gibi çeşitli isimlerle yer alacak bölüme ulaşın. Girdiyseniz Yapı Numarası adını görene dek aşağı kaydırıp üzerine tıklayın. Geliştirici özelliklerini açacağınıza dair ikaz alırsınız, onay verin. Ardından sisteme dönerek Geliştirici Seçenekleri‘ni aktifleştirin. USB hata ayıklamayı etkinleştirmek için yine aşağıya kadar kaydırıp aktif hale dönüştürün. Hepsi bitince kabloyla bilgisayar ve cihaz arasındaki bağlantıyı kurun.

Hazırlığımızı bittiğine göre ADB desteğiyle ekran çözünürlüğünü değiştirebiliriz.

  1. Bilgisayarın komut istemi alanını açın. (Başlat bölümündeki search’den arama yapabilirsiniz ya da Windows tuşuna R’ye beraber basıp cmd yazabilirsiniz.
  2. İndirilen ADB dosyalarının çıkarıldığı klasörü açın. Belgelerin bulunduğu klasördeki listeyi almak adına DIR CD ve açılması istenilen klasörün ismi yazılmalı. Örneğin “DR CD ekran“.
  3. Eğer adımları doğru bir şekilde uyguladıysanız gelen pencerede cihazınızın adını görmeniz lazım. Görmüyorsanız hata ayıklamayı kontrol edin.
  4. ADB Shell yazarak telefonla iletişim kurmaya çalışacağız.
  5. Değişiklik öncesi default ana çözünürlük değerini not alın. Sonra “dumpsys display | grep mBaseDisplayInfo” ifadelerini girin. Yükseklik, genişlik, yoğunluk verilerini bulacaksınız. Not almanızı istediğimiz bunlardır.
  6. Notlama bitince “wm density” ya da “wm size” komutunu kullanın. Söylediğimiz komutlar istediğiniz boyut değişimini sağlayacak. Çözünürlük değeri yükseklik çarpı (X) genişliktir. Aşağıdaki görüntüden fark edeceğiz üzere orijinal değer 1080 x 2280’dir. Keyfinizce ayarlamak için “wm size” dedikten sonra boyutu yazmalısınız.
  7. Komut yazıldığı saniyede devreye giriyor. O yüzden ekstradan kaydet demenize gerek yok lakin yenilikler aktif olmuyorsa tüm maddeleri baştan deneyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir