Ankara'da Gezilmesi Gereken 10 Yer | Yazan Gençlik

Ankara’da Gezilmesi Gereken 10 Yer

Ülkemizin başkenti olan Ankara’ya herkesin farklı nedenlerden dolayı yolu düşer. Resmi işler olsun, akraba ziyareti olsun, yeni okul olsun buraya geldiğinizde boş vakitlerinizi değerlendirmek için  iyi bilmeniz gerekir.

ankara-kalesi

Kızılay Meydanı

Ankara’nın en bilindik yeridir. Arkadaşlarınızla hoş sohbet edebileceğiniz bir çok kafe, bar, disco bulabileceğiniz gibi bir çok mağazadan alışveriş yapabilirsiniz. Bütün ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bir yerdir. Çevresinde bakanlıklar, TBMM, konsolosluklar, devlet daireleri, oteller gibi bir çok kuruluşla çevrilidir.

Anıtkabir

Zamanınız varsa kesinlikle gitmeniz gereken yerlerden biri. Gazi Mustafa Kemal Atatürk için yapılan mükemmel bir mimarisi olan bu yeri zevkle gezebilirsiniz.

Kocatepe Camii

Turgut Özel tarafından yaptırılan cami şuan Ankara’nın en büyük camisidir. Kütüphane, konferans salonları ve alışveriş noktalarının bulunduğu yerde ibadetinizi gerçekleştirebilir aynı zamanda hoşça vakit geçirebilirsiniz.

Müzeler

Ankara’da bir çok müze bulunmaktadır. Başlıca müzeler Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Çengelhan R. M. Koç Müzesi, Etnografya Müzesi, Kurtuluş Savaşı Müzesi, Cumhuriyet Müzesi’dir. Her birinde farklı bir havayı soluyacağınız bu müzeleri kesinlikle gezmenizi tavsiye ederiz.

Hacı Bayram Veli Camii

Ankara’nın Ulus bölgesinde bulunan cami oldukça ünlüdür. Hacı Bayram Veli Hazretleri’ne ait olan bu cami belediye tarafından restore edilerek hem ibadethane hem gezilecek bir bölge hem de alışveriş yapılabilecek bir nokta haline getirildi.

Atatürk Orman Çiftliği

Gezilmesi gereken bir bölge daha. Burada vahşi doğada yaşayan hayvanları bulmanız mümkün. Şuan için tadilat nedeni ile ziyarete açık olmasa da açıldığında kesinlikle gitmeniz gereken bir yerdir. Aynı zamanda kokoreç, et döner, köfte gibi tatları kaliteli bir şekilde yiyebileceğiniz noktalardan biridir.

Atakule

Atakule 1989 yılında kurulmuştur ve kurulduğu zamanda Türkiye’nin ikinci Ankara’nın ise ilk alışveriş merkezidir. Şuanda tadilatlar devam etmektedir. Atakule’de alışveriş yapabileceğiniz gibi kuleye çıkara Ankara’yı izleyebilirsiniz.

Tunalı Hilmi Caddesi

Ankara’nın yine en meşhur caddelerinden biridir. Bir çok eğlence mekanının bulunmasına karşı, Kuğulu Park’ta kuğulara bakabilir, ünlü markaların mağazalarından alışveriş yapabilir veya bir şeyler yiyebilirsiniz.

Ankara Kalesi

Ankara’ya yaptığınız ziyaretlerde kesinlikle uğramanız gereken bir yerdir. Kaleye çıkarak eski zamanlardaki yaşamları yakından görebilir ve kalede bulunan leziz tatları tadabilirsiniz. Aynı zamanda hediyelik eşya dükklarından sevdiklerinize hediye alabilirsiniz.

Alışveriş Merkezleri

Ankara’da bir çok alışveriş merkezi bulunmaktadır. Panora, Ankamall, Acity, Forum Ankara, Antares, NataVega, Karum, Arcadium, Optimum, Cepa, Kentpark, Gordion, Atlantis başlıca önemli alışveriş merkezleridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir