AP'de CHP ve HDP'li Vekiller de Sözde Soykırım İçin Saygı Duruşunda Bulundu | Yazan Gençlik

AP’de CHP ve HDP’li Vekil de Sözde Soykırım İçin Saygı Duruşunda Bulundu

Avrupa Parlamenter Asamblesi / Meclisi Fransa’nın kuzeydoğusundaki Strazburg şehrinde toplandı. Strazburg’daki oturumda  parlamenterler IŞİD ile alakalı bir raporu tartışırken bir Ermenistan milletvekili söz alarak ” Osmanlı’nın Ermenilere yaptığı soykırım gibi IŞİD de Hristiyanlara soykırım gerçekleştiriyor. ” sözlerini sarf ederek asambleden 1 dakikalık saygı duruşu istedi. Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Başkanı da bu çağrıyı uygun görerek meclisi 1 dakikalık saygı duruşuna davet etti.

avrupa-parlementosu

Bizleri, oturumdaki Türk ve Azeri milletvekillerini şaşırtan olay ise CHP’li Gülsüm Bilgehan Toker ile HDP’li Nazmi Gür’ün de sözde soykırım için yapılan saygı duruşuna iştirak etmeleri oldu.

Avrupa Parlamenter Meclisi’nin Strazburg şehrindeki oturumuna katılan  diğer Türk ve Azeri vekiller sözde soykırımın saygı duruşuna katılmayarak ayağa kalkmadılar. Ayrıca Azeri milletvekilleri bu olay karşısında şok oldular ve ihanet niteliğindeki davranışları nedeniyle ayağa kalkan Türk milletvekillerine ” Size küfredenleri alkışlıyorsunuz. ” diyerek tepki gösterdiler.

AP Oturumunda Ermenistan’ın isteğine uyup birçok parlamenter ayağa kalkarken diğer Türk ve Azeri vekiller kalkmadı. Ayağa kalkmayanlar arasında CHP’li eski genel başkan Deniz Baykal da vardı. Deniz Baykal bu davranışı ile Ermenilerin isteğine uyup ayağa kalkan Türk vekillere de ders vermiş oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir