Apoyu İdamdan Kurtaranlar | Yazan Gençlik

Apoyu İdamdan Kurtaranlar

Bölücü terör örgütü lideri, eli kanlı terörist, bebek katili apoyu idamdan kurtaran kim ? Bu soru gerçekten tartışılan bir konu. apoyu idamdan kurtaranlar bellidir. Ancak millete anlatılırken bunlar saptırılmakta, doğrular gizlenmektedir. Terör örgütüyle işbirliği yapanlar apoyu idamdan kurtarmışlardır. Terör örgütünün siyasi sözcülüğünü yapanlar onu kurtarmışlardır. İşin içine biraz tarih katarsak sanırım daha iyi anlaşılacak.

Öncelikle aponun Türkiye’ye getirildiği tarihi söyleyelim. 15 Şubatta 1999 tarihinde Kenya’da paketlenip Türkiye’ye getiriliyor. Bu tarihte Bülent Ecevit Bey’in azınlık hükümeti görevdedir.

Apoyu MHP asmadı iddialarına tokat gibi bir yanıt ise şimdiki tarihte saklı. 18 Nisan 1999’da 21. Dönem milletvekilliği seçimlerinde meclise giriyor. MHP parlamentoya girdiğinde apo Türkiye’ye teslim edilmiş durumdaydı. Biliyorsunuz ki 18 Nisan Tarihi 15 Şubat Tarihinden sonra geliyor.

Milliyetçi Hareket Partisi’nin içinde bulunduğu 57. Hükümet 3’lü koalisyonu ise 26 Mayıs 1999 Tarihinde kuruluyor. Bu koalisyona güvenoyu verilmesi ise  9 Haziran 1999 tarihinde gerçekleşiyor.

Şuana kadar verilen tarihler gösteriyor ki aponun idamdan kurtulmasında MHP’ye yapılan suçlamalar asılsız.

aponun idamına karar verilme tarihi ise 31 Mayıs’tır.  Bu karara verilen Yargıtay Onayı ise 30 Kasım tarihinde gerçekleşiyor.

Bu kararın  meclise gönderip göndermeme konusunda yapılan görüşme tam olarak  7 saat 23 dakika sürüyor. Bu karar neticesinde dosyanın meclise gönderilmemesi, başbakanlıkta kalmasına karar veriliyor. Bu toplantıda MHP’nin, Başbakan Bülent Ecevit ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz’a karşı görüş bildirmesi toplantıyı uzatmıştır. Hatta Devlet Bahçeli Bey’in yaptığı açıklamada koalisyonun gidip geldiğini söylemiştir. Milliyetçi Hareket Partisi apoyu asmakta kararlı bir tavır göstermiş ve bu toplantı tam 7 saat 23 dakikada tamamlanmıştır. Bu belgede eğer terör örgütünün eylemleri artarsa aponun asılabileceği şartı vardı. Dolayısıyla terör örgütü militanlarını Irağın Kuzeyine çekmiştir. Bu kararlı tavır sayesinde terör sıfıra inmiştir.

Bu görüşmeler neticesinde hükümet bir ayrılık yaşamıştır. 2002 de erken seçim kararı alınmıştır. Ama ondan önce idam yasasının kaldırılması hakkında bir yasa meclise sunuldu. Mecliste bulunan bütün siyasi partiler (DSP, DYP, YTP, SP, AKP) ayrıca Cemil Çiçek
Numan Gültekin
Mehmet Ağar
Mail Büyükerman
Mustafa Yılmaz
Rıdvan Budak
Zafer Güler
Mustafa Düz
M. Ali Irtemçelik
Ihsan Çabuk
H.Fehmi Konyalı bağımsız milletvekilleri idamın kaldırılmasında kabul oyu kullanmışlardır. Genel bir gerekçe ise Türkiye’nin AB sürecini olumsuz yönde etkilemesiydi. Yani bu partiler ve milletvekilleri Avrupa Birliğini ŞEHİTLERİMİZDEN daha önemli görmüş ŞEHİTLERİMİZİ yok sayma pahasına abye giriş sürecini düşünmüşlerdir.

İdamın Kaldırılmasında RED OYU KULLANAN TEK PARTİ İSE Milliyetçi Hareket Partisidir. Apoyu idamdan kurtardınız diyen herkes o gün kabul oyu kullanırken söz konusu parti red oyu kullanmışlardı.

 

Aponun idamında ısrar eden Milliyetçi Harket Partisi’nin ne kadar haklı olduğu bugün verdiğimiz Şehit sayılarından ortaya çıkmaktadır. Devlet Bahçeli Bey  her konuşmasında “bugün yetki verilsin hemen asarız.” cümleleri ne kadar kararlı olduğunu ortaya çıkarmaktadır.

Şimdi size 15 Şubat 1999 Tarihine Ait Haber Arşivini Sunmak İstiyorum:

Hürriyet Gazetesi :  Arşiv İçin Tıkla

Şimdi de Sizlere 1 Ağustos 2002 Tarihi Meclis Tutanaklarını Sunuyorum:

Meclis Tutanakları İçin Tıklayın

Bu kaynaklar iyi incelenmeli bu kaynaklarda kim suçlu kim değil ortaya çıkıyor. Kimin Red oyu verdiği Kimin Kabul oyu verdiği iyi okunmalı.

SUÇLULARLA – SUÇSUZLAR İYİ AYIRT EDİLMELİ.

APOYU İDAMDAN KURTARANLAR TAM LİSTE:

TAM LİSTE İÇİN TIKLAYIN

ECEVİT : BAHÇELİ İDAM İSTEDİ BİZ ASTIRMADIK DEMİŞTİR.

Ecevit’in Konuşması İçin Tıkla

Yazan Gençlik olarak Türk Gencinin ve Türk Milleti’nin yalan ve yanlış bilgilendirilmesinden duyduğumuz rahatsızlıkla bu konuyu yazma ihtiyacı hissettik. Yağdanlık olsun diye aksini yazanlara iftiharla sunuyoruz. Yüreği yeten varsa, Ezberi olan varsa, kendine inanan ve güvenen varsa buyursun tartışalım.  Gerçekler saptırılmadan, dos doğru anlatacaklara daha önem ver TÜRKİYE.

Yazan Gençlik Adına – Kürşad Altan

www.yazangenclik.com

 

Not: Dönemin bazı vekilleri oylamaya katılmamışlardır. Kabul ve Red oyu kullanan vekiller kaynaklarda açıkça görülmektedir.

Not: TBMM Tutanaklarını tarafımıza gönderdikleri için 21.Dönem DSP Edirne Milletvekili Şadan ŞİMSEK’e Teşekkür ederiz..

 

Sözde Çözüm Özde Çözümsüzlük Süreci

1 yorum yapılmış

  1. O tarihte akp mecliste değildi 1 devlet Bahçeli ülkede kaos ortamı oluşmasın hükümet düşmesin koalisyon bozulmasın diye kabul etti çünkü başbakanlık sırası ona geliyordu bu 2
    Madem o karardan sonra idamın kaldırılması istendi önce apoyu asıp sonra kaldırsaydı 3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir