Araba Lastiklerinin Ömrünü Uzatma Yöntemleri | Yazan Gençlik

Araba Lastiklerinin Ömrünü Uzatma Yöntemleri

Yapılan son düzenlemeler sonrasında bir kaç yıldır uygulamada olan kış lastiği takma zorunluluğu sonrasında araç sahipleri artık lastik değiştirme dönemlerine daha çok dikkat etmekte. Lastikler aracın güvenliği ve hareket etmesi için büyük önem taşıdığı içinde araç sahipleri araba lastiklerinin ömrünü uzatma yöntemlerine dikkat ederek lastiklerinden daha fazla verim alırken aynı zamanda daha uzun süre kullanma imkanından yararlanarak tasarruf etmekte.

araba-lastigi

Araç kullanım şekliniz lastiklerin ömrünü etkiliyor

Araç kalkışında hızlı kalkışlarda tekerin olduğu yerde dönmesi gibi durumlar lastiğin daha çok aşınmasına neden olduğu için ömrünü kısaltmakta. Aynı zamanda hava koşulları da lastiğin ömrünü etkileyen faktörlerden biri. Özelikle çok sıcak havalarda asfaltın çok yüksek ısıya sahip olması lastiklerin daha çok zarar görmesine neden olmakta.

Yol şartlarına ayak uydurma

Ülkemizde yol yapımı teknolojisi geliştiği için eskisi kadar kötü yollarda seyir etmemekteyiz. Ancak yine de bozuk olan yollar var ve bu yollar araçlar için tehlike arz ediyor. Bu tarz yollardan kaçamıyorsak lastiklerimizin en az zararla yolu kat etmesi için hızın yavaş olması çok önemlidir.

Doğru lastik kullanımı

Aracın özelliklerine göre lastik ebatları değişmektedir. Belirtilen bu ebatlara kesinlikle uymanız gerekmektedir. Farklı ebatlarda lastik kullanımı aracın yol tutuşunu etkilediği gibi, yakıt ve doğal olarak lastik ömrünü de etkilemektedir.

Düzenli lastik bakımı

Lastiklerinizin bakımlarını da belirli aralıklarla yaptırmanız lastik ömrünü etkilemektedir. Lastik koruyucu ürünleri kullanabileceğiniz gibi lastik basıncınızın da kontrollü bir şekilde doğru seviyede olması lastik ömrünü etkileyen faktörlerden biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir