Araç Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler | Yazan Gençlik

Araç Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenleri Biliyor Musunuz?

Bir araç kiraladığınız da bazı noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir. Araç kiralarken dikkat edilmesi gereken noktalar sayesinde sorunsuz bir araç kiralama süreci geçirebilirsiniz.

rent-a-car

1. Kiralama şirketi seçimi

Araç kiralamaya karar verdiğinizde ilk dikkat etmeniz gereken nokta araç kiralama firmasıdır. Firmanın kurumsal ve bilindik bir firma olmasına çok özen göstermeniz gerekmektedir. Bu firmalar konusunda uzman oldukları için kiralama işlemlerinde sizlere her türlü konuda en iyi hizmet verecektir.

2. Teminat, senet imzalama, provizyon 

Kiralama işlemleri yapılırken firma sizlerden provizyon tutarı ister. Bu tutar genel olarak 300TL ile 3000TL arasında aracın sınıfına göre değişir. Bu tutar kredi kartınızdan çekilir ve araç teslim sonrasında gelebilecek trafik cezalarına karşı alınan bir tutardır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli durum ise senet imzalamadır. Küçük çaplı firmalar müşterilerine aracı teslim ederken senet imzalamaktadır. Kimi zaman bu senetlerde tutar yazmamaktadır. Bu gibi uygulamalardan kaçınmanız sizin için daha doğru olacaktır.

3. Araç durumu

Kiraladığınız aracı teslim ederken aracı iyi incelemenizde çok önemlidir. Dış kasa durumundan aracın içine kadar inceleyin. Herhangi bir sorun varsa ve bu gözünüzden kaçarsa araç tesliminde sorun yaşayabilirsiniz.

4. Kaza durumunda yapılacaklar

Araç ile kaza yaptığınızda kesinlikle kaza raporu tutun. Rapor tuttuğunuzda firma ile iletişime geçtiğinizde araç alınmakta ve sizlere yeni araç verilmektedir. Bu uygulama ise genel olarak büyük kurumsal firmalarda gerçekleştirilmektedir.

5. Erken rezervasyon indirimleri ve kampanyalar

Son olarak araç kiralarken farklı firmaları araştırmanızda da fayda vardır. Çeşitli kampanyalar ile aynı aracı çok farklı fiyatlara bulabileceğinizi görebilirsiniz. Eğer imkanınız varsa erken rezervasyonlarda da büyük indirimler olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir