Araçlarda Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır? | Yazan Gençlik

Araçlarda Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Kullandığımız araçların yakıt tüketimini kontrol altına almak, yüksek yakıt fiyatlarına karşı önemli hale gelmektedir. Araçlarda yakıt tasarrufunun nasıl yapılacağı konusunda bazı bilgilere sahip olduğunuzda yakıt tüketiminde azalmayı hissedebilirsiniz.

araba-surucusu

Doğru vites tasarrufu etkiler

Aracınızı kullanırken vites değiştirme aralıklarını iyi bilmemiz gereklidir. Özellikle birinci viteste yüksek devirde yol almak kısa bir süre de olsa yüksek yakıt tüketimine neden olur. Vites geçişleri için düşük devir kullanmakta çok yanlıştır. Tam devir kullanıldığında yakıt tüketim optimum seviyede olacaktır.

Motor bakımlarınızı aksatmayın

Motor bakımı düzenli bir şekilde yapılmazsa eskiyen yağ, tıkanan filtreler motorun güç üretmesi için daha fazla güce ihtiyaç duymasına neden olacaktır. Buda direk olarak yakıt tüketimini etkiler.

Otomobilden ağırlıkları atın

Aracınıza gereksiz ağırlıklar yüklerseniz daha ağır bir aracı yürütmek durumunda kalan motorun daha fazla çalışmasını ve yakıt tüketmesine neden olacaksınız. Aynı zamanda özellikle şehirler arası yollarda uzun süre araç kullandığınızda camların açık olması basınç nedeni ile araca artı bir yükün binmesine neden olacaktır.

Araç ne zaman boşa alınır

Bir çoğumuz özellikle yokuş aşağı giderken yakıt tasarrufu için aracı boşa alırız. Özellikle otomatik araçlarda bu tamamen yanlıştır. Birincisi otomatik araçlar seyir halinde kesinlikle boşa alınmaz. İkincisi ise aracını yokuş aşağı giderken vitesteyken ayağınızı gazdan çektiğinizde yakıt göstergesi 0 olur. Yani yakıt tüketmeden araç devam eder.

Bu tavsiyelerin yanında kaliteli yakıt kullanmak ve aracı çok hızlı kullanmadan yolsa seyahat etmek yakıt tasarrufu için oldukça önemli detaylardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir