Astım ve Besin Alerjisi | Yazan Gençlik

Astım ve Besin Alerjisi

Astım

Astım, bir solunum yolu hastalığıdır. Solunum yollarının iltihaplanmaları sonucu duyarlı olması ve çevresel bazı faktörlerin de etkisiyle yaşanan astım, doğuştan solunum boruları duyarlı bireylerde gözlenir.

 

Astımın Nedenleri

Genetik kökenli sebeplerle oluşabileceği gibi enfeksiyon ve alerjiler sebebiyle de oluşabilmekte. Hastalığın görüldüğü kişilerde spesifik olarak bir kişilik tipi söz konusu değildir.

Zatürre gibi geçirilen hastalıklar astıma zemin hazırlayabildiği gibi sürekli olarak insan sağlığına veren zararları anlatılan sigara, kirli hava, alerjenler hastalığı olumsuz yönde etkiler.

Çocukluktan itibaren pasif olarak da sigara dumanına maruz kalmak ilerleyen yaşlarda kronik astım oluşturabiliyor. Astım hastalığına yakalanan kişilerin bulunduğu ortamdan toz yaratan maddelerin kaldırılması gerekmektedir.

 

Astım ve Besin Alerjisi Arasındaki İlişki

Besin alerjisi de astım oluşumunda önemli bir yerde bulunuyor. Besin alerjisi genellikle ilk üç yaşta göze çarpıyor. Bunun nedeni ilk üç yaşını doldurmamış çocukların sindirim enzimlerinin tam olarak gelişmemesi ve İgA salınım sisteminin dört yaşına kadar olgunlaşmamış olmasıdır.

 

Besin Alerjisinin Nedenleri

Cilt kuruluğu ve yanaklarda döküntü şikayetlerine neden olan besin alerjisi, özellikle son yıllarda adeta bir salgın gibi bütün çocuklara yayılmakta.

Spesifik olarak doğal renklendirici kullanılmadan renklendirilen yiyeceklerin tüketimi sonrasında ortaya çıkmaktadır. Kimi zaman çok fazla tüketmek besin alerjisini meydana getirirken kimi zaman tek bir tane tüketmek yeterli olabiliyor.

Ailesinde alerjiye yakalananların çokluğu kişinin de yakalanma ihtimalini arttırmaktadır. Çocuklarda alerjik egzama ile birlikte görülen alerjide bir yaşındaki bebeklerde fışkırma tarzında kusma ve ishal yaşanıyor. Kusmalar nedeniyle zamanla oluşan sessiz reflü, balgamlı öksürüklere ve astıma zemin hazırlıyor.

 

Besin Alerjisinin Tedavisi

Besin alerjilerine kalıcı tedavi olarak aşı yeterli olamamaktadır ancak bazı yiyeceklere karşı olan alerjiler üç yaşını doldurduktan sonra geçmektedir. Geçen alerjilerin yerini polen ve ev tozu alerjileri alabiliyor. Bunu önleyebilmek için dilaltı aşıları kullanılabilmektedir.

 

Besin Alerjisi ve Astım Tanısı Koyma

Astım ve besin alerjisi tanısı koyabilmek adına test yapılabilmekte. Yapılacak olan kan testiyle alerji sebebi yiyecek ortaya çıkar ve bu yiyecekten kati suretle uzak durulmalıdır. Eksikliğinin sorun yaşattığı yiyecekler doktor kontrolünde vitamin ve mineral takviyeleriyle giderilmelidir. Çocuklarda egzama geçse dahi astımdan korunmak adına düzenli doktor muayenesi önem arz etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir