Atatürk'ün Gerçek Nüfus Cüzdanı Ortaya Çıktı | Yazan Gençlik

Atatürk’ün Nüfus Cüzdanı Ortaya Çıktı

Yıllardır Mustafa Kemal Atatürk’ün doğum tarihi bilinmiyor. Sürekli spekülatif iddialar ortaya atılıyordu. Bu zamana kadar Atatürk’ün doğumu ile ilgili en doğru ve kesin bilginin sadece doğum yeri ve gün, ay olmadan doğum tarihi olduğunu sanıyorduk ve biliyorduk.

Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanan Atatürk’ün Samsun’a Çıkışı’nın 96. yıl dönümünde 19 Mayıs 2015 günü Atatürk’ün ilk nüfus kaydı ortaya çıkarıldı.  Atatürk’ün ilk nüfus cüzdanını Eski Anıtkabir Müze Komutanı, Hacettepe Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Ali Güler ortaya çıkardı. Ali Güler’den aldığımız bilgilere göre Mustafa Kemal’in doğum bilgilerini gösteren belge Osmanlıca. Çıkarılan belgeyi incelediğimizde ise kayıt tarihi 18 Ekim 1992 olarak görünüyor. Bu cumhuriyetin ilanına yakın bir tarih. En önemli kısma, doğum tarihine gelir isek; Bir çok spekülasyona maruz kalan Mustafa Kemal’in doğum tarihi 4 Ocak 1881 , Atatürk’ün çıkarılan gerçek kimliğinde doğum tarihi Salı gününe denk gelen 1881 yılının Ocak ayının 4. günü olarak görünüyor.

Atatürk'ün en eski nüfus cüzdanı

Atatürk’ün gün ay yıl olarak doğum tarihi ile ilgili olarak ortaya atılan iddialardan bir tanesi de Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı günü Mustafa Kemal’in kendisinin doğum günü olarak kabul ettiği idi.

Mustafa Kemal’in Gerçek Nüfus Cüzdanında Neler Yazıyor

Ali Güler tarafından gün yüzüne çıkarılan belgeden Atatürk ile ilgili olarak tam yıl doğum tarihi dışında fiziksel özelliklerinden de  bilgiler veriyor. Osmanlıca hazırlanmış nüfus cüzdanında Gazi Paşa’nın Ankara iline kayıtlı olduğu beyan ediliyor. Ve Ankara’da sokak ve ev numarasına kadar detay veriliyor. Gazi M. Kemal Paşa nüfusa kayıtlı olduğu adres  Hacı Bayram-ı Veli Mahallesi 161/1  Ankara olarak nüfusa geçilmiş. Belgedeki diğer bilgiler arasında TBMM Reisi ve Başkumandanı olduğu da var. Ayrıca Atatürk ilk nüfus vesikasına göre Osmanlı uyruğuna bağlı olduğu belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir