Aziz Sancar Nobel Kimya Ödülü 2015 Alan Kişi | Yazan Gençlik

Aziz Sancar 2015 Nobel Kimya Ödülünü Alan Kişi

Kimya, fizik, edebiyat, barış ve tıp alanlarında 1901 senesinden baylayarak her yıl verilen Nobel Ödülü, 2015 Kimya dalı ödülü Prof. Dr. Aziz Sancar‘a verilecek. DNA onarımı ve sirkadiyen saat alanlarında yaptığı çalışmalarıyla 2015 yılı Nobel Kimya Ödülünü alan kişi, aynı alanda çalışmalar yapan İsveçli, Tomas Lindahl ve ABD’li, Paul Modrich ile birlikte Profesör Sancak oldu / olacak.

Nobel Tarihindeki yeri

Nobel Ödülü alan ilk Türk olan Orhan Pamuk’tan sonra Nobel Ödülüne layık görülen ikinci Türk olacak olan Prof. Aziz Sancar, Orhan Pamuk’un Edebiyat dalında ödül almasında dolayı da Nobel Kimya Ödülünü alan ilk Türk olacak.

prof-dr-aziz-sancar

Aziz Sancar ödül ile ilgili ilk açıklamasını, NobelPrize.com yetkilisi Adam Smith ile yaptığı telefon görüşmesinde yaptı. Sancak, Ülkem için oldukça mutluyum. dedi.

Nobel Ödülü’nün atası Alfred Nobel’in ölüm yıldönümü olan 10 Aralık’ta teslim alacak olan Sancar ve ödüle layık olan diğer bilim insanları 8 milyon İsveç Kronu, (yaklaşık 3 milyon TL) para ödülü de alacaklar.

Aziz Sancak Kim ?

Mardin’de 1946 yılında dünyaya geldi. Aziz Sancar, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesini hekimlikle ve Dallas Texas Üniversitesini doktora yaparak bitirdi. Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi’ne kabul edilen 3 Türk vatandaşından biri oldu. ABD Kuzey Carolina Üniversitesi Biyokimya ve Biyofizik Bölümü‘nde öğretim üyeliği yapan Türk – Amerikan bilim insanıdır.

Nobel Kimya Ödülü 2015’i getiren çalışmaları

Sancar Nobel Ödülünü neden aldı ?; kanser ile mücadele alanında yaptığı, DNA onarımı ve sirkadiyen saat (biyolojik saat) çalımaları oldu. Daha önceki demeçlerinde Sancar, DNA onarımının gün içerisinde belli zaman dilimlerinde azami ve belli zaman dilimlerinde ise asgari seviyeye indiğini belirtmiş ve amaçlarının DNA onarımının asgari seviyeye indiği zaman aralığını bulup kanser hücrelerine ilaç verip, bu hücrelerin ölmesini sağlamak olduğunu belirmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir